Ve Finsku útočil odmítnutý azylant. Šlo o terorismus, policie zatkla další čtyři osoby

Helsinky - Policie po včerejším útoku ve finském městě Turku zadržela čtyři osoby. Hlavní podezřelý byl dopaden krátce po incidentu. Čin je vyšetřován jako terorismus. Finsko posílilo po celé zemi bezpečnostní opatření. Více policistů střeží mezinárodní letiště v Helsinkách či železniční nádraží.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Útok ve finském Turku: Muž bodal do lidí, několik z nich zabil

Policie má prozatím v hledáčku jen jednoho podezřelého, pokračuje ale v pátrání po případných komplicích. Čtyři osoby zadržela v noci na dnešek při razii v bytě ve městě Turku na jihu Finska.

Muž, jehož totožnost policie zatím nezveřejnila, pobodal v pátek odpoledne v centru Turku osm lidí. Dva z nich svých zraněním podlehli. Oba byli finskými občany. Mezi dalšími osmi zraněnými je také po jednom občanovi Švédska, Británie a Itálie. Tři zranění stále zůstávají v nemocnici na jednotce intenzivní péče. Podle prvotních poznatků vyšetřovatelů se Maročan zřejmě soustředil při útoku na ženy.

Samotného útočníka policisté střelili do nohy a nyní je v péči lékařů. Vyslechnout ho zatím nebylo možné. Podle policie přišel mladý muž do Finska v loňském roce a "účastnil se azylového řízení". Finská stanice MTV uvedla s odvoláním na anonymní zdroj, že mu úřady azyl udělit odmítly.

Kromě hlavního podezřelého jsou v současnosti ve vazbě další čtyři osoby, napsala policie na twitteru. Podle agentury Reuters jsou všichni z Maroka. Dnes ráno vyšetřovatel Markus Laine agentuře AFP řekl, že je zadržovaných pět. "Prověřujeme roli pěti dalších osob, nejsme si však ještě jisti, zda jsou (s útokem) nějak spojeni," dodal Laine, podle kterého byli zadržení v kontaktu s hlavním podezřelým.

Policejní ředitel Seppo Kolehmainen v pátek řekl, že je příliš brzy na to, aby se útok dával do souvislosti s mezinárodním terorismem. Dnes je tomu jinak. "Čin byl vyšetřován jako vražda, ale během noci jsme obdrželi dodatečné informace, které naznačují, že jde o trestný čin související s terorismem," uvedla policie.

Po celém Finsku dnes vlají vlajky na půl žerdi. Prezident Sauli Ninistö se dnes v katedrále v Turku zúčastnil mše za oběti útoku. "Je třeba zachovat klid, nenávist není odpovědí," uvedl premiér Juha Sipilä.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Od děvčete po "Mutti": Jak šel čas s jednou z nejúspěšnějších političek…

24.09.2017 13:56 Berlín - Kdyby v roce 1988 někdo řekl o dívce, která vyrůstala v komunismu, že bude o několik let…

ŽIVĚ: Volby v Německu jsou v plném proudu. Ostuda, nacisté, plivou…

24.09.2017 12:30 Aktualizováno Berlín - V Německu dnes ráno začaly parlamentní volby. Zhruba 61,5 milionu oprávněných voličů v…

Jděte k volbám, vyzvali politici. A sami vhazují hlasy

24.09.2017 12:20 Berlín - K vysoké účasti v dnešních parlamentních volbách vyzvala voliče řada německých politiků…

Kulatý stůl slonů: Volební rituál Německa, kde se sejdou favorité

24.09.2017 12:13 Berlín – Možná jste už slyšeli rčení „Slon v místnosti“, anglické přirovnání odkazuje na situaci,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama