Španělsko stupeň ohrožení nezvýší, další útok dle vlády nehrozí

Madrid - Po atentátech v Katalánsku zachová Španělsko stupeň ohrožení terorismem na čtvrtém, tedy druhém nejvyšším stupni. Podle Madridu byla teroristická buňka zlikvidována, katalánští politici s tím ale nesouhlasí.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Španělská policie

Vláda se rozhodla zachovat čtvrtý stupeň ohrožení terorismem, který v zemi platí od června roku 2015, oznámil ministr vnitra Juan Ignacio Zoido. Podle něj neexistuje bezprostřední nebezpečí dalšího útoku. "Můžeme říci, že (teroristickou) buňku se podařilo zneškodnit," uvedl.

K informacím španělských médií, že policie stále pátrá po teroristovi, který najel v Barceloně do lidí, se Zoido nevyjádřil.

Mluvčí katalánské policie Albert Oliva ale odmítl, že by byla buňka zneškodněná. "Z naší strany nebudeme dementovat ani potvrzovat vyjádření vlády, ale my vedeme vyšetřování ve spolupráci s národní policií a civilní gardou," řekl. Také katalánský ministr vnitra Joaquim Forn řekl, že nepovažuje teroristickou buňku za zneškodněnou, "protože zbývá zadržet dvě nebo tři osoby". Zastřelení pěti členů skupiny ve městě Cambril podle Forna zasadilo "buňce těžkou ránu". "Ale ještě nemůžeme říct, že je úplně zneškodněná," dodal.

Pátý nejvyšší stupeň ohrožení teroristickým útokem by vládě umožnil mimo jiné nasazení armády v ulicích. Strategické objekty jako nádraží či letiště by mohlo v tom případě podle listu El País střežit až pět tisíc vojáků.

MZV ČR doporučujeme všem cestovatelům do Španělska zachovávat zvýšenou opatrnost, a to zejména v  turistických oblastech a ve velkých městech, kde se předpokládá zvýšená koncentrace osob, sledovat aktuální zpravodajství a důsledně dbát pokynů bezpečnostních složek. Letiště a autobusová i vlaková nádraží prozatím fungují bez větších problémů.

V případě potřeby kontaktujte zastupitelský úřad ČR v Madridu na nouzové lince +34 69 998 2307 nebo konzulární jednatelství ČR v Barceloně na nouzové lince  + 34 619 266 039.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Unijní fondy by měly být podmíněny kooperací v migrační krizi, myslí si…

21.02.2018 22:15 Aktualizováno Brusel - Přístup k penězům z unijních fondů po roce 2020 by měl být podmíněn kromě jiného i…

Kanibalismus v Evropě: Afričané na předměstí Paříže napadli muže a snědli…

21.02.2018 22:11 Aktualizováno Paříž – Na pařížském předměstí Clichy-sous-Bois byli zatčeni tři muži, kteří napadli muže, kousali…

Obřízka se praktikuje i v Evropě? Migrant nechal zmrzačit dceru, aby se…

21.02.2018 21:50 Aktualizováno Londýn – Před britským soudem se musí zpovídat somálský řidič společnosti Uber žijící v Bristolu,…

Brexit se komplikuje? Přechodné období by mohlo být delší, než se čekalo

21.02.2018 21:26 Londýn – Je možné, že přechodné období po odchodu Británie z Evropské unie bude trvat déle, než se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama