Španělsko stupeň ohrožení nezvýší, další útok dle vlády nehrozí

Madrid - Po atentátech v Katalánsku zachová Španělsko stupeň ohrožení terorismem na čtvrtém, tedy druhém nejvyšším stupni. Podle Madridu byla teroristická buňka zlikvidována, katalánští politici s tím ale nesouhlasí.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Španělská policie

Vláda se rozhodla zachovat čtvrtý stupeň ohrožení terorismem, který v zemi platí od června roku 2015, oznámil ministr vnitra Juan Ignacio Zoido. Podle něj neexistuje bezprostřední nebezpečí dalšího útoku. "Můžeme říci, že (teroristickou) buňku se podařilo zneškodnit," uvedl.

K informacím španělských médií, že policie stále pátrá po teroristovi, který najel v Barceloně do lidí, se Zoido nevyjádřil.

Mluvčí katalánské policie Albert Oliva ale odmítl, že by byla buňka zneškodněná. "Z naší strany nebudeme dementovat ani potvrzovat vyjádření vlády, ale my vedeme vyšetřování ve spolupráci s národní policií a civilní gardou," řekl. Také katalánský ministr vnitra Joaquim Forn řekl, že nepovažuje teroristickou buňku za zneškodněnou, "protože zbývá zadržet dvě nebo tři osoby". Zastřelení pěti členů skupiny ve městě Cambril podle Forna zasadilo "buňce těžkou ránu". "Ale ještě nemůžeme říct, že je úplně zneškodněná," dodal.

Pátý nejvyšší stupeň ohrožení teroristickým útokem by vládě umožnil mimo jiné nasazení armády v ulicích. Strategické objekty jako nádraží či letiště by mohlo v tom případě podle listu El País střežit až pět tisíc vojáků.

MZV ČR doporučujeme všem cestovatelům do Španělska zachovávat zvýšenou opatrnost, a to zejména v  turistických oblastech a ve velkých městech, kde se předpokládá zvýšená koncentrace osob, sledovat aktuální zpravodajství a důsledně dbát pokynů bezpečnostních složek. Letiště a autobusová i vlaková nádraží prozatím fungují bez větších problémů.

V případě potřeby kontaktujte zastupitelský úřad ČR v Madridu na nouzové lince +34 69 998 2307 nebo konzulární jednatelství ČR v Barceloně na nouzové lince  + 34 619 266 039.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Od děvčete po "Mutti": Jak šel čas s jednou z nejúspěšnějších političek…

24.09.2017 13:56 Berlín - Kdyby v roce 1988 někdo řekl o dívce, která vyrůstala v komunismu, že bude o několik let…

ŽIVĚ: Volby v Německu jsou v plném proudu. Ostuda, nacisté, plivou…

24.09.2017 12:30 Aktualizováno Berlín - V Německu dnes ráno začaly parlamentní volby. Zhruba 61,5 milionu oprávněných voličů v…

Jděte k volbám, vyzvali politici. A sami vhazují hlasy

24.09.2017 12:20 Berlín - K vysoké účasti v dnešních parlamentních volbách vyzvala voliče řada německých politiků…

Kulatý stůl slonů: Volební rituál Německa, kde se sejdou favorité

24.09.2017 12:13 Berlín – Možná jste už slyšeli rčení „Slon v místnosti“, anglické přirovnání odkazuje na situaci,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama