Posádka holandské lodi s pokladem objevena, výzkumníci si musí dát pozor na mořské červy

Skupina mořských červů výrazně komplikuje výzkum holandského vraku z 18. století u břehů Británie. Vrak nabízí kromě pokladu také kosti posádky, která na lodi zahynula. Obchodní loď měla vézt až 250 pasažérů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Mořské ryby, ilustrační fotografie

Ztracená paluba holandské lodě z 18. století byla znovu objevena skupinou námořních archeologů, kteří se snaží v boji s časem o zachování vraku. Ten by totiž za normálních podmínek poměrně rychle napadli invazivní mořští červi, píše o tom The Telegraph.

Loď s označením Rooswijk se potopila kvůli nepříznivému počasí u pobřeží Ramsgate v hrabství Kent v roce 1740. Šlo teprve o její druhou výpravu. Výzkum provedený skupinou "Historická Anglie" proveden minulé léto ukázal, že loď se dostala do nebezpečí  a potopila se, teď vraku hrozí masivní invaze těchto červů. Ty údajně putují ze Středozemního moře právě ke břehům Velké Británie. 

Hraje se doslova o čas, vrak je vystaven vlivům slané vody a vzduchu, archeologové a biologové musejí jednat tak rychle, jak jen to jde. Chtěli by totiž ještě stihnou důkladně popsat a zdokumentovat dřevěné prvky lodě, kanony a další artefakty. Nové vykopávky v oblasti odhalily tři dřevěné truhly s pokladem, o němž se předpokládá, že byl určen Východní Indii v rámci obchodního styku. Vůbec poprvé byly v prostorách vraku nalezeny i kosti lidí.

O posádce lodi toho moc nevíme. Všehovšudy mělo jít o námořníky, vojáky, kteří měli cenný náklad hlídat, děti, ženy mužů, ale také o prostitutky. Celkem 250 lidí se mělo nacházet na plavidle v době, kdy se potápělo. Událost nikdo nepřežil. Výzkumníci kromě těl odhalili také kožené boty, nože, řemeny nebo cínové nádobky. 

Jeden z archeologů Mar Dunkley pro server History England nálezy vítá. Podle jeho slov nám totiž poslední objevy výrazně pomohou k odhalení a popsání běžného života na palubě, stejně jako ke způsobu ztroskotání lodě. 

"Začali jsme s hledáním a obnovou těl," dodává. Ztracená posádka na lodi vůbec nemusela tušit, že jde o její poslední plavbu. Teď je pro něj vrak něčím, co by se dalo označit jako podmořské Pompeje. Tým průzkumníku chce odebrat vzorky DNA z kostí obětí a zjistit tak, zda některé z obětí mají dnes žijící potomky. Archeologové ale svádějí bitvu s časem, protože paluba je čím dál tím víc ztrouchnivělá. 

Loď je ohrožená novým typem lodního červa, který přišel do oblasti ze Středozemního moře. K Británii a dále na sever se dostává zejména proto, protože moře u britských ostrovů se otepluje. Ohroženými jsou tak i další lodní vraky, kdy červy mohou napadat dřevo a dřevěné truhly. 

Plavidlo Rooswijk vlastnila Nizozemská Východoindická společnost a bylo vysláno do indonéské Jakarty, kde měla obchodovat se stříbrem, mědí a pepřem, stejně tak jako i s porcelánem, který se na dně moře také našel. Kapitánem lodě byl jistý Daniel Rousiers. Teď vrak vlastní nizozemská vláda, stejně jako objeven poklad - Britové by rádi uvítali alespoň částečný podíl na pokladu.

"Vraky lodí na našem pobřeží jsou úžasné snímky evropské námořní a námořní historie a je důležité, abychom je studovali, dokud budeme moci," říká John Glen, ministr umění, dědictví a turismu. "Výkop v Rooswijku pomůže obnovit a uchovat mimořádné artefakty," dodává.  

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bomba z války v Drážďanech explodovala, hrozí další výbuchy +VIDEO

24.05.2018 07:38 Drážďany - Letecká bomba z dob druhé světové války, kvůli které téměř 9000 lidí muselo opustit své…

Železniční neštěstí u Turína: Nejméně dva mrtví, 23 zraněných

24.05.2018 07:12 Turín - Nejméně dva mrtvé a 23 raněných si podle italských médií vyžádala srážka kamionu a vlaku na…

Dva čeští programátoři dostali snížený trest za nedovolené focení v Řecku

24.05.2018 04:55 Atény/Praha - Odvolací soud v Řecku snížil dvěma českým programátorům podmíněný trest za nedovolené…

Parodie na vítěznou píseň Eurovize? Izrael je v šoku, bude to mít dohru

23.05.2018 22:07 Aktualizováno Amsterdam - Izraelský velvyslanec v Nizozemsku podal stížnost kvůli parodii písně vítězky letošního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama