Ve Španělsku byl zatčen spisovatel Akhanli, kritik Erdogana. Německo běsní

Madrid/Berlín - Ve Španělsku byl dnes zatčen německý spisovatel tureckého původu Dogan Akhanli, který patří ke kritikům tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Německé ministerstvo zahraničí zatím případ nekomentovalo.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Recep Tayyip Erdoğan

Zatykač vydal Interpol. Policie Akhanliho zadržela v Granadě a podle agentury Reuters Španělsko spisovatele vydá jedině tehdy, až Ankara španělské soudy přesvědčí o tom, že je Akhanli z něčeho vážného obviněn.

Akhanliův právník řekl německému listu Der Spiegel, že zatčení je součástí tažení proti těm, kdo kritizují Erdogana a žijí jinde v Evropě.

Německé ministerstvo zahraničí požádalo Madrid prostřednictvím velvyslanectví ve Španělsku, aby zatčeného do Turecka nevydávalo. Německo také požaduje, aby Španělsko umožnilo poskytnout Akhanlimu co nejrychleji konzulární pomoc. Podle agentury DPA byl spisovatel ve Španělsku na dovolené a občanství má výhradně německé.

Mezi německými politiky informace o Akhanliho zadržení vyvolala kritiku. Šéf sociálních demokratů Martin Schulz považuje za skandální, že Erdogan nechává nevinné aktivisty za lidská práva a novináře zavírat do cel ve své zemi. "Pokud se o to nyní snaží mimo území Turecka, musíme se proti tomu my jako Evropané postavit a říci rozhodně Ne," sdělil Schulz.

Předseda německých Zelených Cem Özdemir prohlásil, že v Evropě nelze zatýkat oponenty tureckého režimu jako zločince. "Jak daleko Erdoganovi dovolíme v Evropě zajít?" sdělil.

Muž byl v 80. a na začátku 90. let v Turecku vězněn za své opoziční aktivity, k nimž patřilo vydávání levicových novin a kniha o genocidě Arménů. Z Turecka uprchl a od roku 1995 žil a pracoval v Kolíně nad Rýnem.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé se musí mít dobře, zavelel Fico a chce to napsat do ústavy

18.11.2017 16:30 Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico zdůraznil, že Slovensko patří k nejsvobodnějším zemím…

Polský kněz dostal zákaz vyjadřovat se v médiích

18.11.2017 14:06 Varšava - Polský duchovní Adam Boniecki, který řídil polské vydání vatikánského listu l'Osservatore…

Harírí opustil Saúdskou Arábii, přiletěl za Macronem

18.11.2017 09:26 Paříž/Bejrút - Libanonský premiér Saad Harírí dnes přiletěl ze Saúdské Arábie do Francie. Má se tam…

Je střet s Ruskem nevyhnutelný? Máme informace přímo z centrály NATO

17.11.2017 21:57 Aktualizováno ROZHOVOR – Vzhledem k napjatým vztahům mezi NATO a Ruskem se nezřídka hovoří o druhé studené válce,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama