Ve Španělsku byl zatčen spisovatel Akhanli, kritik Erdogana. Německo běsní

Madrid/Berlín - Ve Španělsku byl dnes zatčen německý spisovatel tureckého původu Dogan Akhanli, který patří ke kritikům tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Německé ministerstvo zahraničí zatím případ nekomentovalo.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Recep Tayyip Erdoğan

Zatykač vydal Interpol. Policie Akhanliho zadržela v Granadě a podle agentury Reuters Španělsko spisovatele vydá jedině tehdy, až Ankara španělské soudy přesvědčí o tom, že je Akhanli z něčeho vážného obviněn.

Akhanliův právník řekl německému listu Der Spiegel, že zatčení je součástí tažení proti těm, kdo kritizují Erdogana a žijí jinde v Evropě.

Německé ministerstvo zahraničí požádalo Madrid prostřednictvím velvyslanectví ve Španělsku, aby zatčeného do Turecka nevydávalo. Německo také požaduje, aby Španělsko umožnilo poskytnout Akhanlimu co nejrychleji konzulární pomoc. Podle agentury DPA byl spisovatel ve Španělsku na dovolené a občanství má výhradně německé.

Mezi německými politiky informace o Akhanliho zadržení vyvolala kritiku. Šéf sociálních demokratů Martin Schulz považuje za skandální, že Erdogan nechává nevinné aktivisty za lidská práva a novináře zavírat do cel ve své zemi. "Pokud se o to nyní snaží mimo území Turecka, musíme se proti tomu my jako Evropané postavit a říci rozhodně Ne," sdělil Schulz.

Předseda německých Zelených Cem Özdemir prohlásil, že v Evropě nelze zatýkat oponenty tureckého režimu jako zločince. "Jak daleko Erdoganovi dovolíme v Evropě zajít?" sdělil.

Muž byl v 80. a na začátku 90. let v Turecku vězněn za své opoziční aktivity, k nimž patřilo vydávání levicových novin a kniha o genocidě Arménů. Z Turecka uprchl a od roku 1995 žil a pracoval v Kolíně nad Rýnem.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blesk zabil v bavorských Alpách mladého turistu

22.05.2018 10:13 Mnichov - Smrtelné zranění utrpěl v pondělí německý turista, kterého ho při túře v bavorských…

Slovenský list se strefuje do Zemana, sodu dostal i Babiš za paktování s…

22.05.2018 10:00 Bratislava/Praha - Ústupky komunistům za toleranci vlády mohou ovlivnit zahraničněpolitickou…

Nejznámější ulice na světě? Red Light District není jen výkladní skříní…

22.05.2018 09:46 Je to nejznámější ulice v Amsterodamu, tzv. Čtvrť červených luceren, kde jsou ve výlohách tamních…

Čecha v Maďarsku těžce zranil výstřel z historické pušky

22.05.2018 09:32 Budapešť - Vážné zranění způsobil českému turistovi výstřel z historické pušky v severomaďarském…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama