Francie mění politiku: Macron chce "dobýt" střední a východní Evropu

Paříž/Vídeň - Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve středu po setkání s rakouským kancléřem Christianem Kernem v Salcburku sejde s premiéry Česka a Slovenska Bohuslavem Sobotkou a Robertem Ficem. Cílem je navázat kontakt se zeměmi, které v dosavadních rozhovorech o reformě směrnice EU o vysílání pracovníků do zahraničí ukázaly ochotu spolupracovat, zaznělo z Elysejského paláce.

Přidejte svůj názor 52 komentářů

Emmanuel Macron, prezident Francie

Okolnosti jednání, po kterém si státníci vyslechnou i koncert v rámci salcburského hudebního festivalu s Marthou Argerichovou a Danielem Barenboimem, dnes v obsáhlém materiálu vysvětlila rakouská agentura APA.

Kern a Macron chtějí v Salcburku hovořit především o reformě směrnice Evropské unie o vysílání pracovníků do zahraničí. Debata o této směrnici, na základě které mohou členské státy do jiných unijních zemí vysílat na časově omezenou dobu své pracovníky, byla jednou z důležitých součástí předvolební kampaně před francouzskými prezidentskými volbami. Příslušnou směrnici kritizovala jak kandidátka krajní pravice Marine Le Penová, tak její krajně levicový soupeř Jean-Luc Mélenchon.

Boj proti sociálnímu a mzdovému dumpingu považuje za důležité téma Macron i Kern. Požadují stejnou odměnu za stejnou práci, ať už práci odvádí domácí či zahraniční zaměstnanec.

Cesta má širším geopolitický rámec

Macron oznámil, že chce během svého funkčního období navštívit všechny členské státy EU. Není náhodou, že už krátce po nástupu do funkce zamíří do východní Evropy. Členské země ve východní části EU totiž Francie v posledních letech zanedbávala, zatímco Německo jim věnovalo značnou pozornost. "Cílem cesty je získat lepší přístup na východ," citoval deník Le Figaro Macronova spolupracovníka.

"Emmanuel Macron hledá spojence v Evropě, neboť ne vše může nést na svých bedrech německo-francouzský tandem," řekl další člověk z Macronova okolí listu Le Point.

Macron před časem vyslal na východ Evropy vzkaz, že "Evropa není supermarket, ale osudové společenství". Podle agentury APA jeho slova ale nesměřovala do Prahy či Bratislavy, ale spíše do Varšavy a Budapešti. Krátce před salcburským setkání se navíc slovenský premiér Fico distancoval od euroskeptických vlád Maďarska a Polska a přihlásil se k evropskému jádru.

Vstupte do diskuze (52)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu to vře. Politici si vzájemně vyčítají krach jednání o vládě

22.11.2017 12:30 Berlín - Politici německých parlamentních stran na sebe vzájemně svalují vinu za ztroskotání…

Návod na řešení uprchlické krize existuje? Je to jednoduché, prostě…

22.11.2017 12:13 Řím - Všechna opatření jsou zbytečná, jediné skutečné řešení, je zastavit všechny války, tvrdí…

Obvinila muslimského teologa ze znásilnění, teď má strach o život. Musela…

22.11.2017 11:49 Paříž - Žena, která ve Francii obvinila jednoho z nejznámějších odborníků na islám Tariqa Ramadana…

Fico kritizoval země EU, vadí mu rozhodování o sídle agentur EU

22.11.2017 11:20 Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico kritizoval velké země Evropské unie. Vadí mu jejich…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama