Chcete nás deportovat? To není lidské, tvrdí uprchlíci. Pryč se spodinou, křičí jejich odpůrci

Stockholm - Asi tisícovka lidí se o víkendu připojila k afghánské mládeži, která ve švédské metropoli protestovala proti vysídlení migrantů ze Švédska do Afghánistánu. Informuje o tom tamní verze serveru The Local.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Účastníci sobotní demonstrace vytvořili lidský řetězec na náměstí Medborgarplatsen ve Stockholmu, drželi při tom bílé listy papíru s červenými srdci. Osamělí mladiství uprchlíci už téměř dva týdny protestují a požadují, aby Švédsko zastavilo deportace do Afghánistánu. 

V otevřeném dopise generálnímu řediteli úřadu pro migraci (Migrationsverket) Mikaelovi Ribbenvikovi napsali: „Je Švédsko skutečně morální zemí, když říkáte Švédům, že nemají cestovat do Afghánistánu, protože je to nebezpečné, ale myslíte si, že je pro nás bezpečné tam žít? Není to lidské.“

Původně běženci uspořádali protest před budovou parlamentu Riksdag, pak ale bylo afghánští mladíci nuceni se přestěhovat se na náměstí Medborgarplatsen. Stalo se tak poté, co je 8. srpna napadli pravicoví extremisté.

„Můžete si vybrat a být pasivní, nebo ukázat váš postoj. A pokud jde o děti, je to snadná volba," uvedla pro agenturu TT 41letá novinářka a jedna z protestujících Frida Beckmanová.

Na opačné straně Medborgarplatsen se pak shromáždilo zhruba 100 protestujících, kteří byli svoláni facebookovou skupinou nazvanou „Stå upp för Sverige" tedy „Postavme se za Švédsko“. Křičeli hesla jako „Pryč se spodinou" a „Žádní Afghánci na našich ulicích". Podle policie ale mezi oběma stranami nedošlo k žádným konfrontacím.

Vstupte do diskuze (25)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé se musí mít dobře, zavelel Fico a chce to napsat do ústavy

18.11.2017 16:30 Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico zdůraznil, že Slovensko patří k nejsvobodnějším zemím…

Polský kněz dostal zákaz vyjadřovat se v médiích

18.11.2017 14:06 Varšava - Polský duchovní Adam Boniecki, který řídil polské vydání vatikánského listu l'Osservatore…

Harírí opustil Saúdskou Arábii, přiletěl za Macronem

18.11.2017 09:26 Paříž/Bejrút - Libanonský premiér Saad Harírí dnes přiletěl ze Saúdské Arábie do Francie. Má se tam…

Je střet s Ruskem nevyhnutelný? Máme informace přímo z centrály NATO

17.11.2017 21:57 Aktualizováno ROZHOVOR – Vzhledem k napjatým vztahům mezi NATO a Ruskem se nezřídka hovoří o druhé studené válce,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama