Chcete nás deportovat? To není lidské, tvrdí uprchlíci. Pryč se spodinou, křičí jejich odpůrci

Stockholm - Asi tisícovka lidí se o víkendu připojila k afghánské mládeži, která ve švédské metropoli protestovala proti vysídlení migrantů ze Švédska do Afghánistánu. Informuje o tom tamní verze serveru The Local.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Účastníci sobotní demonstrace vytvořili lidský řetězec na náměstí Medborgarplatsen ve Stockholmu, drželi při tom bílé listy papíru s červenými srdci. Osamělí mladiství uprchlíci už téměř dva týdny protestují a požadují, aby Švédsko zastavilo deportace do Afghánistánu. 

V otevřeném dopise generálnímu řediteli úřadu pro migraci (Migrationsverket) Mikaelovi Ribbenvikovi napsali: „Je Švédsko skutečně morální zemí, když říkáte Švédům, že nemají cestovat do Afghánistánu, protože je to nebezpečné, ale myslíte si, že je pro nás bezpečné tam žít? Není to lidské.“

Původně běženci uspořádali protest před budovou parlamentu Riksdag, pak ale bylo afghánští mladíci nuceni se přestěhovat se na náměstí Medborgarplatsen. Stalo se tak poté, co je 8. srpna napadli pravicoví extremisté.

„Můžete si vybrat a být pasivní, nebo ukázat váš postoj. A pokud jde o děti, je to snadná volba," uvedla pro agenturu TT 41letá novinářka a jedna z protestujících Frida Beckmanová.

Na opačné straně Medborgarplatsen se pak shromáždilo zhruba 100 protestujících, kteří byli svoláni facebookovou skupinou nazvanou „Stå upp för Sverige" tedy „Postavme se za Švédsko“. Křičeli hesla jako „Pryč se spodinou" a „Žádní Afghánci na našich ulicích". Podle policie ale mezi oběma stranami nedošlo k žádným konfrontacím.

Vstupte do diskuze (25)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finsko obdrželo žádost o zatčení Puigdemonta

24.03.2018 13:12 Helsinky - Finsko obdrželo mezinárodní zatykač vydaný Španělskem na bývalého katalánského premiéra…

Syrskou Ghútu za měsíc opustilo přes 105.000 lidí

24.03.2018 12:30 Damašek - Syrskou oblast východní Ghúta, která leží v blízkosti Damašku a kterou za poslední měsíc…

Francouzská policie zadržela muže napojeného na útočníka

24.03.2018 11:08 Paříž - Francouzská policie zadržela v noci na dnešek v souvislosti s vyšetřováním pátečního…

Zemřel zraněný četník, který se vyměnil ve Francii za rukojmí

24.03.2018 10:18 Aktualizováno Paříž - Ve Francii dnes podlehl svým těžkým zraněním četník, který se v pátek vyměnil za rukojmí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama