Slovensko chce minimální mzdu pro vysílané pracovníky, uprchlické kvóty nadále odmítá

Bratislava - Slovensko má zájem na tom, aby zaměstnanci vysílaní do jiných států EU pobírali alespoň minimální mzdu platnou v zemi svého působení. Bratislava nadále odmítá povinné uprchlické kvót, byť společná azylová a migrační politika bude důležitá pro spolupráci zemí v takzvaném jádru EU. K němu se slovenský premiér Robert Fico nedávno přihlásil.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vlajka Slovenska

"Mzda vyslaných pracovníků Slovenské republiky do zemí Evropské unie se za poslední rok snížila. To znamená, že rozhodující firmy se o zisk nerozdělily se svými zaměstnanci. I to nás vede k tomu, abychom zásadně změnili postoj a měli zájem, aby byli (pracovníci) odměňováni na úrovni minimální mzdy v zemích, ve kterých působí," uvedl dnes slovenský ministr práce, sociálních věcí a rodiny Ján Richter.

Podle slovenského premiéra Roberta Fica se téma mezd bude týkat i Slovenska, a to v souvislosti s přílivem cizinců na slovenský pracovní trh.

"Jsme pod tlakem umožnit lidem z jiných zemí přijít na území Slovenska za prací. Jasně konstatujeme, že chceme zakotvit do zákoníku práce zákaz sociálního dumpingu," řekl Fico. Slovenští zaměstnanci by podle něj neměli být znevýhodněni v porovnání s levnější pracovní silou z Ukrajiny, Srbska, či Vietnamu, která bude zaměstnána na Slovensku.

Slovenský premiér dále řekl, že systém uprchlických kvót nefunguje a že uprchlíci by po případném příchodu na Slovensko během 24 hodin zemi opustili.

Naposledy Rumunsko oznámilo, že chce přijmout 1942 běženců, kteří před konfliktem na Blízkém východě uprchli do Řecka a Itálie. "Odmítáme formální plnění závazků. Plně respektuji rozhodnutí Rumunska. Chci vědět, kolik z těch migrantů, které Rumuni přijmou, zůstane na území Rumunska za 24 hodin. Podle toho si pak můžeme říct, zda to má, nebo nemá smysl," řekl Fico. Jeho předchozí jednobarevná vláda podala žalobu proti rozhodnutí ministrů vnitra zemí EU ohledně přerozdělování uprchlíků v členských státech unie na základě kvót.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákaz zahalování obličeje? Rakouská policie chtěla pokutovat pacienta s…

24.04.2018 08:37 Vídeň - Rakouská policie chtěla uložit pokutu 80 eur (přes 2000 Kč) muži, který na ulici nosil…

Grónsko, snící o nezávislosti, dnes volí parlament

24.04.2018 07:58 Nuuk - V Grónsku se dnes uskuteční volby, v nichž se rozhodne o obsazení 31 křesel místního…

Tusk vypovídal v případu letecké katastrofy u Smolensku

23.04.2018 22:04 Aktualizováno Varšava - Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes vystoupil jako svědek před varšavským soudem v…

Brexit: Mayová utrpěla další porážku, tentokrát od Sněmovny lordů

23.04.2018 21:58 Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová čelí při řízení odchodu své země z Evropské unie dalšímu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama