EU by mohla do října mít shodu na směrnici o vysílání pracovníků

Salcburk - Čelní představitelé Francie, Rakouska, České republiky a Slovenska se dohodli, že budou usilovat o dohodu o reformě stávající systému vysílání pracovníků do dalších zemí Evropské unie, a to do říjnového jednání ministrů práce a sociálních věcí EU o změně příslušné směrnice.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Christian Kern

Podle agentury Reuters to uvedl rakouský kancléř Christian Kern po dnešní schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a šéfy české a slovenské vlády Bohuslavem Sobotkou a Robertem Ficem. Další jednání expertů zaměří na dobu vysílání či stanovení odměny, ale také na oblast dopravy. 

Lídři čtyř zemí se shodli na tom, že dnešní jednání přineslo pokrok. "Naše jednání znamenají skutečný krok vpřed, skutečný pokrok směrem ke kompromisu v říjnu a jsem tomu rád," řekl Macron novinářům po schůzce.

"Budeme se snažit do října najít kompromis tak, aby byla nalezena přijatelná podoba směrnice," řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle něj se politici shodli na principech - jednalo se o zkrácení doby vyslání do ciziny a spravedlivé odměňování.

Macron uvedl, že v příštích týdnech o parametrech předpisu budou jednat expertní týmy. Francouzský prezident i rakouský kancléř Christian Kern zmínili, že by se měla doba vysílání zkrátit ze dvou let na rok. "Budeme si ještě lámat hlavu s dopravním sektorem, kde mají Česko a Slovensko zvláštní stanovisko," řekl Kern.

Česká a slovenská strana by oblast dopravy ze směrnice chtěly vyloučit. Nová pravidla by se totiž dotkla řidičů. Sobotka před jednáním řekl, že země V4 chtějí dobré podmínky pro své dopravce. Podle Macrona by se odborníci měli dopracovat i k návrhu "spravedlivé odměny, aby byly zohledněny podmínky vysílacích zemí", řekl Macron.

Podle  Sobotky je směrnice tématem, které Evropskou unii rozděluje. "Není sporu o tom, že pokud jde o vysílané pracovníky, tak lidé si zaslouží stejnou mzdu za stejnou práci na stejném místě," uvedl Sobotka. Dodal, že se otevírá cesta k tomu, aby EU mohla dospět k dohodě.

Připomněl také, že vysílaní pracovníci představují ale jen malé procento evropských zaměstnanců. "Směrnice řeší určitý problém, ale musíme řešit podstatu, a to jsou obrovské rozdíly v různých částech EU. Je důležité pracovat na sbližování životní úrovně, může to znamenat odstranění rizik," řekl český premiér.

I Slovensko má zájem podle předsedy své vlády Roberta Fica dospět do října k dohodě. Směrnice by se ale měla doplnit a "zohlednit sociální specifika" jednotlivých zemí, uvedl Fico.

Schůzka lídrů Česka, Slovenska, Francie a Rakouska v Salcburku měla vést ke sblížení stanovisek ve sporu, kdy si staré členské země stěžují na údajný mzdový dumping při vysílání pracovníků z nových členských států EU, což ohrožuje pracovní místa v bohatších státech. Nové členské země se zase obávají zpřísnění pravidel, která by mohla ohrozit jejich firmy a dotknout se hlavně profesionálních řidičů v mezinárodní dopravě.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bomba z války v Drážďanech explodovala, hrozí další výbuchy +VIDEO

24.05.2018 07:38 Drážďany - Letecká bomba z dob druhé světové války, kvůli které téměř 9000 lidí muselo opustit své…

Železniční neštěstí u Turína: Nejméně dva mrtví, 23 zraněných

24.05.2018 07:12 Turín - Nejméně dva mrtvé a 23 raněných si podle italských médií vyžádala srážka kamionu a vlaku na…

Dva čeští programátoři dostali snížený trest za nedovolené focení v Řecku

24.05.2018 04:55 Atény/Praha - Odvolací soud v Řecku snížil dvěma českým programátorům podmíněný trest za nedovolené…

Parodie na vítěznou píseň Eurovize? Izrael je v šoku, bude to mít dohru

23.05.2018 22:07 Aktualizováno Amsterdam - Izraelský velvyslanec v Nizozemsku podal stížnost kvůli parodii písně vítězky letošního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama