EU by mohla do října mít shodu na směrnici o vysílání pracovníků

Salcburk - Čelní představitelé Francie, Rakouska, České republiky a Slovenska se dohodli, že budou usilovat o dohodu o reformě stávající systému vysílání pracovníků do dalších zemí Evropské unie, a to do říjnového jednání ministrů práce a sociálních věcí EU o změně příslušné směrnice.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Christian Kern

Podle agentury Reuters to uvedl rakouský kancléř Christian Kern po dnešní schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a šéfy české a slovenské vlády Bohuslavem Sobotkou a Robertem Ficem. Další jednání expertů zaměří na dobu vysílání či stanovení odměny, ale také na oblast dopravy. 

Lídři čtyř zemí se shodli na tom, že dnešní jednání přineslo pokrok. "Naše jednání znamenají skutečný krok vpřed, skutečný pokrok směrem ke kompromisu v říjnu a jsem tomu rád," řekl Macron novinářům po schůzce.

"Budeme se snažit do října najít kompromis tak, aby byla nalezena přijatelná podoba směrnice," řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle něj se politici shodli na principech - jednalo se o zkrácení doby vyslání do ciziny a spravedlivé odměňování.

Macron uvedl, že v příštích týdnech o parametrech předpisu budou jednat expertní týmy. Francouzský prezident i rakouský kancléř Christian Kern zmínili, že by se měla doba vysílání zkrátit ze dvou let na rok. "Budeme si ještě lámat hlavu s dopravním sektorem, kde mají Česko a Slovensko zvláštní stanovisko," řekl Kern.

Česká a slovenská strana by oblast dopravy ze směrnice chtěly vyloučit. Nová pravidla by se totiž dotkla řidičů. Sobotka před jednáním řekl, že země V4 chtějí dobré podmínky pro své dopravce. Podle Macrona by se odborníci měli dopracovat i k návrhu "spravedlivé odměny, aby byly zohledněny podmínky vysílacích zemí", řekl Macron.

Podle  Sobotky je směrnice tématem, které Evropskou unii rozděluje. "Není sporu o tom, že pokud jde o vysílané pracovníky, tak lidé si zaslouží stejnou mzdu za stejnou práci na stejném místě," uvedl Sobotka. Dodal, že se otevírá cesta k tomu, aby EU mohla dospět k dohodě.

Připomněl také, že vysílaní pracovníci představují ale jen malé procento evropských zaměstnanců. "Směrnice řeší určitý problém, ale musíme řešit podstatu, a to jsou obrovské rozdíly v různých částech EU. Je důležité pracovat na sbližování životní úrovně, může to znamenat odstranění rizik," řekl český premiér.

I Slovensko má zájem podle předsedy své vlády Roberta Fica dospět do října k dohodě. Směrnice by se ale měla doplnit a "zohlednit sociální specifika" jednotlivých zemí, uvedl Fico.

Schůzka lídrů Česka, Slovenska, Francie a Rakouska v Salcburku měla vést ke sblížení stanovisek ve sporu, kdy si staré členské země stěžují na údajný mzdový dumping při vysílání pracovníků z nových členských států EU, což ohrožuje pracovní místa v bohatších státech. Nové členské země se zase obávají zpřísnění pravidel, která by mohla ohrozit jejich firmy a dotknout se hlavně profesionálních řidičů v mezinárodní dopravě.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Ve Vídni odstartovaly tradiční vánoční trhy

19.11.2017 13:49 Aktualizováno Vídeň - Radniční náměstí v rakouské metropoli rozzářil další ročník tradičních vánočních trhů.…

Papež František odsloužil mši pro tisíce lidí bez majetku a domova

19.11.2017 13:27 Vatikán - Papež František dnes odsloužil mši pro tisíce lidí bez majetku, práce i domova. Učinil…

Královský pár Alžběta a Philip slaví "platinové" výročí. Palác vydal…

19.11.2017 12:52 Londýn - Britský královský pár slaví 70. výročí svatby. Při této příležitosti Buckinghamský palác…

Německo na zcestí. Pokud neuspěje dnešní jednání, přijdou předčasné volby

19.11.2017 12:38 Berlín - V Berlíně začalo rozhodující jednání o nové německé vládě. Může se protáhnout až do noci.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama