Neschopnost EU deportovat nelegální migranty zhoršuje krizi. Kolik běženců se skutečně vrací domů?

Londýn - Neschopnost Evropy poslat doma odmítnuté žadatele o azyl zhoršuje migrační krizi, domnívají se přední představitelé v Bruselu. Ekonomický migrant, který přežije cestu přes Středozemní moře, má 73% šanci zůstat v EU, i když je mu nařízeno opustit danou evropskou zemi. S odkazem na oficiální statistiky to píše list The Times.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Úředníci tvrdí, že méně než třetina neúspěšných žadatelů o azyl do Evropy je skutečně deportována, což zhoršuje migrační krizi tím, že jsou falešní uprchlíci povzbuzováni, aby dál přicházeli.

Zpráva Evropské komise naznačuje, že v období 2015-16 evropské úřady obdržely 2,6 milionu žádostí o azyl v EU, přičemž 43 procent z nich bylo zamítnuto jako falešné, uvádí The Times.

To znamená, že asi milion lidí by teoreticky měl být z EU deportován. Brusel však odhaduje, že tzv. „míra efektivní návratnosti" do zemí mimo EU činí pouhých 36,4 procent, přičemž k návratu na západní Balkán dojde jen asi v 27 procentech případů. „Pouze třetina těch, kteří mají být vráceni, jsou skutečně deportováni. Tohle je neudržitelné," přiznal šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker v dopise členským státům EU v roce 2016.

Příklady žadatelů o azyl, kteří zůstali na svobodě poté, co byly jejich žádosti o azyl odmítnuty, jsou například Anis Amri , který v roce 2016 uneseným nákladním vozem zaútočil na vánoční trh v Berlíně, nebo Rakhmat Akilov, který útočil nákladním automobilem ve Stockholmu.

Klíčové země, jako je Německo, který hostí nejméně 250 000 takto odmítnutých žadatelů o azyl, nicméně přiznávají, že deportace jsou „téměř nemožné". „Otázka deportace jsou v Německu velkou iluzí," uvedl bavorský politik Horst Seehoefer v srpnu 2017. „Je téměř nemožné poslat migranty zpět, jakmile jsou jednou v naší zemi," dodal.

„Neschopnost vlád EU vynucovat deportace je rozhodujícím faktorem. Pokud lidé vědí, že jako nelegální přistěhovalci mají šanci více než sedmdesátiprocentní šanci na to, že mohou zůstat, pak je jen stěží překvapující, že lidé nasedají do lodí,” řekl pro The Times jeden z pracovníků EU, který se věnuje migraci.

V roce 2016 tvořili největší skupinu migrantů lidé ze Sýrie. V první polovině letošního roku je však největší skupina (14120) z Nigérie - relativně bezpečné země s největší ekonomikou v Africe. Zatímco 98% Syřanů získalo azyl, u Nigerijců je to pouze 21,7%..

Dalšími velkými zdroji migrantů, kteří v letošním roce přijíždějí po Středozemním moři, pocházejí z Guinei, Pobřeží slonoviny a Bangladéše.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Překvapuje váš, že mají uprchlíci mobily? Pak jste id*oti, vzkazuje…

18.01.2018 22:14 Aktualizováno Londýn - Migrační krize dnes sice není tak žhavým tématem jako před lety, přesto je stále aktuální…

Itálie vyšetřuje Apple a Samsung kvůli zpomalování mobilních telefonů

18.01.2018 22:11 Řím - Itálie začala vyšetřovat firmy Apple a Samsung Electronics, kterým je kladeno za vinu, že…

Z Calais bude pro migranty nedobytná pevnost? Británie vydá miliony liber…

18.01.2018 17:31 Aktualizováno Londýn - Británie zaplatí Francii za další posílení bezpečnostních opatření v oblasti přístavu…

Putin je bandita a gangster, nedávejte mu ale za vinu vlastní chyby,…

18.01.2018 16:49 Brusel - Ruský prezident Vladimir Putin je bandita a vede gangsterský stát. To prohlásil při…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama