Neschopnost EU deportovat nelegální migranty zhoršuje krizi. Kolik běženců se skutečně vrací domů?

Londýn - Neschopnost Evropy poslat doma odmítnuté žadatele o azyl zhoršuje migrační krizi, domnívají se přední představitelé v Bruselu. Ekonomický migrant, který přežije cestu přes Středozemní moře, má 73% šanci zůstat v EU, i když je mu nařízeno opustit danou evropskou zemi. S odkazem na oficiální statistiky to píše list The Times.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Úředníci tvrdí, že méně než třetina neúspěšných žadatelů o azyl do Evropy je skutečně deportována, což zhoršuje migrační krizi tím, že jsou falešní uprchlíci povzbuzováni, aby dál přicházeli.

Zpráva Evropské komise naznačuje, že v období 2015-16 evropské úřady obdržely 2,6 milionu žádostí o azyl v EU, přičemž 43 procent z nich bylo zamítnuto jako falešné, uvádí The Times.

To znamená, že asi milion lidí by teoreticky měl být z EU deportován. Brusel však odhaduje, že tzv. „míra efektivní návratnosti" do zemí mimo EU činí pouhých 36,4 procent, přičemž k návratu na západní Balkán dojde jen asi v 27 procentech případů. „Pouze třetina těch, kteří mají být vráceni, jsou skutečně deportováni. Tohle je neudržitelné," přiznal šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker v dopise členským státům EU v roce 2016.

Příklady žadatelů o azyl, kteří zůstali na svobodě poté, co byly jejich žádosti o azyl odmítnuty, jsou například Anis Amri , který v roce 2016 uneseným nákladním vozem zaútočil na vánoční trh v Berlíně, nebo Rakhmat Akilov, který útočil nákladním automobilem ve Stockholmu.

Klíčové země, jako je Německo, který hostí nejméně 250 000 takto odmítnutých žadatelů o azyl, nicméně přiznávají, že deportace jsou „téměř nemožné". „Otázka deportace jsou v Německu velkou iluzí," uvedl bavorský politik Horst Seehoefer v srpnu 2017. „Je téměř nemožné poslat migranty zpět, jakmile jsou jednou v naší zemi," dodal.

„Neschopnost vlád EU vynucovat deportace je rozhodujícím faktorem. Pokud lidé vědí, že jako nelegální přistěhovalci mají šanci více než sedmdesátiprocentní šanci na to, že mohou zůstat, pak je jen stěží překvapující, že lidé nasedají do lodí,” řekl pro The Times jeden z pracovníků EU, který se věnuje migraci.

V roce 2016 tvořili největší skupinu migrantů lidé ze Sýrie. V první polovině letošního roku je však největší skupina (14120) z Nigérie - relativně bezpečné země s největší ekonomikou v Africe. Zatímco 98% Syřanů získalo azyl, u Nigerijců je to pouze 21,7%..

Dalšími velkými zdroji migrantů, kteří v letošním roce přijíždějí po Středozemním moři, pocházejí z Guinei, Pobřeží slonoviny a Bangladéše.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za terorismus si můžou Němci sami? Hlídejte si své mešity, varuje arabský…

20.11.2017 10:37 Berlín/Abú Zabí - Šejk Nahjan Mubarak al Nahjan, ministr pro toleranci ve Spojených arabských…

Německá SPD poslala Merkelovou k čertu: Její vůz se kymácí, nebudeme…

20.11.2017 09:54 Berlín - V noci na dnešek ztroskotalo vyjednávání CDU/CSU, FDP a Zelených o novém německém kabinetu…

Soros přešel do protiútoku: Orbán lže a podněcuje protimuslimské nálady

20.11.2017 09:39 Budapešť - Americký miliardář George Soros se rázně pustil do maďarské vlády v čele s premiérem…

Na Německo se valí mezinárodní ostuda. EU je chce pohnat k soudu

20.11.2017 08:54 Berlín/Brusel - Ani neoficiální lídr Evropské unie není imunní vůči pravidlům. Kromě politického…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama