Útok v Barceloně: Šéf katalánské policie kritizoval Madrid kvůli špatnému předávání informací

Barcelona - Šéf katalánské policie Josep Lluís Trapero kritizoval systém předávání informací mezi katalánskou a španělskou národní policii.

Přidejte svůj názor

Španělská policie

V místním rozhlase si dnes Trapero postěžoval, že jeho policisté nevěděli prakticky nic o trestní minulosti imáma z Ripollu, který stál za nedávnými teroristickými útoky v Katalánsku. Španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido kritiku odmítl s tím, že „spolupráce je velmi úzká".

Podle katalánské policie se velká část informací, které se týkají Katalánska, z Madridu nepřichází. Trapero si také postěžoval, že katalánská policie neměla informace o trestní minulosti Maročana Abdalbákího Sátího. Ten působil od roku 2015 jako imám v katalánském městě Ripoll a podle dosavadního vyšetřování stál za nedávnými útoky z Barcelony a Cambrilsu, které si vyžádaly 16 obětí.

Už v roce 2005 byl imám sledován španělskou policií kvůli podezření z kontaktů na teroristy ze skupin hlásících se k teroristické síti Al-Káida. Dokonce byl odsouzen na čtyři roky za pašování drog a měl být vyhoštěn. Po propuštění ze španělského vězení v dubnu 2014 se ale jeho právníci odvolali a nakonec mu bylo dovoleno v zemi zůstat.

„Věděli jsme velmi málo, lépe řečeno, nevěděli jsme vůbec nic," řekl v katalánském rozhlase Trapero na otázku týkající se Sátího. „Bylo by ale nespravedlivé říkat, že kdybychom informace měli, mohli jsme útokům zabránit. Nemohli," uvedl Trapero.

„Informace týkající se terorismu sdílíme se všemi, protože spolupráce je velmi úzká," prohlásil španělský ministr vnitra Zoido.

Minulý týden se v souvislosti s teroristickými útoky v Katalánsku také znovu začalo hovořit o tom, že by katalánská policie měla mít přímý přístup k informacím Europolu (evropské policejní agentury). V současnosti ho katalánští policisté mají, stejně jako například baskická policie, zprostředkovaný přes španělskou národní policii.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Grónsko, snící o nezávislosti, dnes volí parlament

24.04.2018 07:58 Nuuk - V Grónsku se dnes uskuteční volby, v nichž se rozhodne o obsazení 31 křesel místního…

Tusk vypovídal v případu letecké katastrofy u Smolensku

23.04.2018 22:04 Aktualizováno Varšava - Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes vystoupil jako svědek před varšavským soudem v…

Brexit: Mayová utrpěla další porážku, tentokrát od Sněmovny lordů

23.04.2018 21:58 Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová čelí při řízení odchodu své země z Evropské unie dalšímu…

Ropa z USA teče do Evropy

23.04.2018 20:35 Londýn - Jak snaha Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) vybalancovat trh s ropou přináší ovoce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama