Brexit stále v nedohlednu: Vyjednavači za EU jsou neschopní, zlobí se Britové

Londýn - Britské autority považují své unijní protějšky za neschopné ve vyjednávání o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Podle Britské strany zástupci Evropské unie nemají mandát k účinnému vyjednávání o celém procesu.

Přidejte svůj názor

Brexit, ilustrační foto

Britští politici a vyjednavači brexitu se domnívají, že zástupci Evropské unie jsou neschopni ve vyjednávání o celém procesu dosáhnout účinného řešení. Reagují tak na zdlouhavá jednání, která zatím nedošla k žádnému významnějšímu posunu. Podle Britů unijní zástupci nemají mandát k účinnému vyjednávání. Píše o tom tisková agentura SkyNews. 

Britský ministr pro brexit David Davis v Bruselu vystoupí na tiskové konferenci po jednání s jeho protějškem Michaelem Barnierem. Tiskovou konferencí tak skončí třetí kolo rozhovorů o procesu brexitu. Barnier, bývalý francouzský ministr, vede tým vyjednavačů Evropské komise, který má ve vyjednávání zastupovat unijní zájmy.

Podle zdrojů blízkých tomuto vyjednáváním prý britští představitelé stále více zastávají názor, že vyjednavači EU nejsou ve své vyjednávací pozici svobodní a mají svázané ruce - jsou prý spíše svázáni jakousi šablonou. To v důsledku znamená, že jednání jsou zablokovaná. Unijní představitelé totiž představují svá stanoviska a následně očekávají, že Britové na ně přistoupí.

Velká Británie je poměrně skeptická k tomu, že proces dojde ke zdárnému cíli, který by spojil obě strany. Unijní strana britské námitky nechápe. Sama totiž prý neví, jaká stanoviska Británie skutečně zastává. 

"Abyste byli flexibilní, potřebujete dva body, naše hledisko a jejich hledisko," řekl ve středu Barnier novinářům. "Potřebujeme znát jejich pozici a pak můžeme být flexibilní," dodal. Ve středu napsal na twitter: "Pokyny Evropské rady jsou tvořeny k vážným a konstruktivním jednáním, ale potřebujeme jasné postoje Spojeného království ve všech otázkách."

"Musíme začít vážně vyjednávat. Potřebujeme britská stanoviska, která jsou jasná, abychom vedli konstruktivní jednání," uvedl v pondělí před zahájením třetího kola jednání. 

Britská strana ale Barnierova slova chápe zcela jinak. "Jejich pohled je to, že" vážné "znamená souhlasit s nimi. To není to, co by to ale mělo znamenat," uvedl zdroj blízký vyjednávání pro SkyNews. Navíc slova Barniera prý nejsou pravdivá a britští vyjednavači opakovaně představili podrobné prezentace se svými stanovisky. 

V nejvíc třaskavé otázce, tzv. rozvodového listu, probíhaly tři hodiny intenzivní diskuse v úterý, na nichž britská strana představila 23 diapozitivů a 11 stránek hustého textu, uvedl zdroj a poukázal na to, že EU poskytla pouze 4 stránky textu. 

Jednání se účastní asi stovka britských vyjednavačů a 47 vyjednavačů za Unii. Ti spolu jednají celý týden v místnostech přináležících Evropské komisi. EU trvá na tom, že v první fázi se musí vyřešit institucionální odluka VB od Unie, aby se mohlo pokračovat v jednáních o obchodních záležitostech. Britové naopak upřednostňují otázky obchodu, které jsou prý neoddělitelně spjaté s otázkami odluky.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dva bývalí francouzští agenti jsou podezřelí z velezrady

25.05.2018 00:37 Paříž - Dva bývalí agenti francouzských tajných služeb byli předvedeni před soud kvůli podezření z…

Italským ministrem financí bude vyhlášený euroskeptik

24.05.2018 21:58 Řím - Euroskeptická a protiimigrační Liga chce na italské ministerstvo financí protlačit…

Macron: Jednání s Putinem bylo čestné

24.05.2018 21:55 Petrohrad - Francouzský prezident Emmanuel Macron ocenil dnešní rozhovory s ruským protějškem…

Muslimové by měli mít o ramadánu povinnou dovolenou, říká německý politik

24.05.2018 21:18 Berlín - Poslanec protiimigrační a protiislámské strany Alternativa pro Německo (AfD) dnes vyzval,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama