EK posuzuje reakci Česka a dalších zemí v řízení kvůli kvótám na migranty

Brusel - Evropská komise nyní posuzuje odpovědi Maďarska, Polska a České republiky na její měsíc staré stanovisko v pokračujícím řízení kvůli přerozdělování žadatelů o azyl z Itálie a Řecka podle kvót.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Evropská Unie

Novinářům to dnes řekla mluvčí komise Tove Ernstová. Teď se ale podle ní nedá říct, kdy a jak bude komise na postoj tří zemí reagovat. Budapešť oznámila, že Brusel požádala o proplacení poloviny nákladů na ochranu hranic před náporem migrantů, které maďarská vláda vyčíslila na celkem 800 milionů eur (asi 21 miliard Kč).

Evropská exekutiva 26. července posunula do druhé fáze řízení proti trojici středoevropských zemí, když jim zaslala takzvaná odůvodněná stanoviska a dala měsíc na reakci. Pokud komise dojde k názoru, že odpovědi nebyly uspokojivé, může se obrátit s žalobou k unijnímu soudu. Ten by pak mohl rozhodnout o jednorázové vysoké pokutě či opakovaném penále do chvíle, než daná země své povinnosti začne plnit.

Česko argumentuje tím, že jednorázový program přerozdělování některých žadatelů o azyl ze zemí zatížených migrací nikdy neplnil svůj smysl a nefungoval.

Dvouletý program, který byl proti vůli Česka, Maďarska a několika dalších zemí schválen v září 2015, předpokládal převzetí celkem 120.000 osob ze dvou jihoevropských zemí přetížených migrační krizí, tedy z Itálie a Řecka. Slovensko a Maďarsko rozhodnutí napadly u unijního soudu, jehož generální advokát ale doporučil žalobu zamítnout.

Mluvčí Ernstová dnes také připomněla, že počty přesunutých v rámci programu se dál zvyšují a že červen byl v tomto ohledu rekordní měsíc. Je podle ní zvládnutelné do konce září či krátce poté mezi ostatní země EU přerozdělit všechny žadatele o azyl, kteří na účast v programu mají právo a do konce září - kdy program končí - se budou nacházet v jedné ze dvou jihoevropských zemí.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakety KLDR zasáhnou i střední Evropu? Německá rozvědka má obavy

18.03.2018 21:49 Aktualizováno Berlín - Spolková zpravodajská služba sice pozitivně vyhodnotila nedávná vyjednávání mezi Severní a…

Otrava Novičokem? Ruský diplomat upozornil na podezřelou věc

18.03.2018 21:14 Aktualizováno Londýn - Šéf britské diplomacie Boris Johnson trvá na svém a zopakoval, že stopa z vyšetřování…

Putin drtivě vyhrál volby, na Krymu získal dokonce 92 procent hlasů

18.03.2018 20:33 Aktualizováno Moskva - Šéf Kremlu Vladimir Putin dnes podle očekávání s přehledem obhájil už v prvním kole…

Puigdemont lituje, že po katalánském referendu zaváhal. Madridu padl do…

18.03.2018 20:18 Aktualizováno Ženeva/Barcelona - Katalánský expremiér Carles Puigdemont lituje, že odložil vyhlášení nezávislosti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama