Dohoda o přidružení Ukrajiny k EU plně vstoupila v platnost

Brusel - Dohoda mezi Evropskou unií a Ukrajinou o přidružení vstoupila dnes v plném rozsahu v platnost, a to navzdory snahám Ruska ji zhatit. Valná část smlouvy platí už od listopadu 2014, ekonomická část od loňského Nového roku.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Jean-Claude Juncker

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker označil dnešek za svátek pro celou Evropu. "Odhodlanost je ctnost. Dnes, nehledě na všechny překážky, jsme to dokázali. Vstupem asociační dohody s Ukrajinou v platnost plní EU sliby dané ukrajinským přátelům," poznamenal Juncker.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ocenil, že za šest měsíců letošního roku obchod s EU vzrostl o 22 procent a že na unii připadají téměř dvě pětiny ukrajinského obchodu.

Ukrajina do EU vyváží hlavně zemědělské a potravinářské výrobky, poznamenala ukrajinská redakce BBC a dodala, že na Rusko připadá 14 procent ukrajinského exportu, což nelze srovnat s "předválečnými" čísly, tedy před konfliktem na východě Ukrajiny.

O uzavření dohody Kyjev jednal s EU už od dob prezidenta Viktora Juščenka před deseti lety. Odmítnutí proruského prezidenta Viktora Janukovyče podepsat již parafovanou dohodu na summitu ve Vilniusu v listopadu 2013 vedlo k masovým demonstracím v Kyjevě, které v únoru 2014 vyústily ve svržení Janukovyče. V dubnu 2014 vypukl ozbrojený konflikt v Donbasu, který stále pokračuje. Vyžádal si již přes 10 tisíc mrtvých.

Vstupte do diskuze (37)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Ve Vídni odstartovaly tradiční vánoční trhy

19.11.2017 13:49 Aktualizováno Vídeň - Radniční náměstí v rakouské metropoli rozzářil další ročník tradičních vánočních trhů.…

Papež František odsloužil mši pro tisíce lidí bez majetku a domova

19.11.2017 13:27 Vatikán - Papež František dnes odsloužil mši pro tisíce lidí bez majetku, práce i domova. Učinil…

Královský pár Alžběta a Philip slaví "platinové" výročí. Palác vydal…

19.11.2017 12:52 Londýn - Britský královský pár slaví 70. výročí svatby. Při této příležitosti Buckinghamský palác…

Německo na zcestí. Pokud neuspěje dnešní jednání, přijdou předčasné volby

19.11.2017 12:38 Berlín - V Berlíně začalo rozhodující jednání o nové německé vládě. Může se protáhnout až do noci.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama