Slovenská strana chce do ústavy zakotvit právo držet zbraň

Bratislava - Slovensko se v Evropě řadí k zemím, v nichž je počet registrovaných zbraní v přepočtu na obyvatele spíše nízký, byť se zájem o koupi zbraní v zemi pod Tatrami zvyšuje. Vládní nacionalistická Slovenská národní strana (SNS) nyní chce do ústavy zakotvit právo lidí držet zbraň.

Přidejte svůj názor

Experti nový zákon vítají (Bobbfwed)

Podle SNS, která je jednou ze tří stran koaliční vlády premiéra Roberta Fica, slouží regulace EU k odzbrojení obyvatelstva, a tím snižuje národní bezpečnost států a současně omezuje myslivce a sportovní střelce.

"Slovenská národní strana má zájem vytvářet bezpečné prostředí. Musíme dát lidem právo podílet se na zajišťování národní bezpečnosti Slovenské republiky, a to i vlastní legálně drženou zbraní. Zároveň nesmíme omezovat ani naše myslivce či sportovní střelce," uvedl předseda SNS Andrej Danko.

Slovensko v minulosti podmínky držení zbraní zpřísňovalo. Naposledy předloni země změnila pravidla vlastnictví deaktivovaných zbraní, které byly upraveny například z funkčních pistolí a samopalů. V roce 2011 zase slovenský parlament v reakci na masakr, při kterém střelec upraveným samopalem usmrtil v Bratislavě sedm lidí, další zranil a pak zbraň obrátil proti sobě, zavedl změnou zákona například povinné psychologické posudky pro žadatele o zbrojní průkaz.

Loni slovenská sněmovna odmítla návrh krajně pravicové LSNS, aby lidé mohli používat dlouhé střelné zbraně, jako například brokovnice a malorážky, také na ochranu života, zdraví a majetku. Nyní lze zmiňované zbraně používat pouze pro sportovní účely nebo při lovectví.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sarkozy čelí předběžnému obvinění, je pod soudním dohledem

21.03.2018 22:13 Paříž - Francouzská justice dnes po dvoudenním výslechu předběžně obvinila bývalého prezidenta…

Česká a německá policie zakročila proti fingování sňatků

21.03.2018 21:04 Berlín - V Německu a v České republice policie provedla rozsáhlý zátah proti organizovanému…

Moskva už neobviňuje Česko kvůli novičoku, Johnson přirovnal Putina k…

21.03.2018 20:25 Aktualizováno Londýn/Moskva - Moskva se obává, že by Britové mohli zničit klíčové důkazy o útoku nervovým plynem…

Exprezidenta Sarkozyho po dvou dnech výslechů propustili na svobodu

21.03.2018 19:55 Paříž - Francouzská policie dnes propustila po dvoudenním výslechu bývalého prezidenta Nicolase…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama