Severní Irsko po brexitu? Vyjednavač EU pohřbil britský návrh

Brusel - Vyjednavači EU pro brexit Michelu Barnierovi se nelíbí britský návrh řešení situace na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Londýn podle něj žádá, aby EU fakticky na této své budoucí vnější hranici pozastavila platnost svého právního řádu, celní unie a jednotného trhu.

Přidejte svůj názor

Irsko, vlajka

"Co vidím v britském materiálu k Irsku a Severnímu Irsku, mne znepokojuje," prohlásil dnes v Bruselu Barnier, když představoval vyjednávací pozici týmu Evropské unie k této významné části jednání o odchodu Velké Británie z bloku.

"Británie chce použít Irsko jako testovací případ pro budoucí britsko-evropské celní vztahy. To se nestane," poznamenal. Nebylo by to podle něj pro Irsko a unii spravedlivé řešení.

Unijní podkladový materiál, vzniklý ve spolupráci s irskou vládou, zdůrazňuje, že i po vystoupení Británie z EU má být zachována celá dohoda z roku 1998 o mírovém uspořádání v Severním Irsku, jejímž spolugarantem Británie je. Uznáno by také mělo být pokračování takzvaného společného prostoru cestování, který usnadňuje vzájemné vztahy mezi lidmi v Irsku a v Severním Irsku.

Tyto otázky jsou spolu se zajištěním práv občanů EU po brexitu a finančním vyrovnáním pro EU klíčovým prvkem první fáze jednání o britském odchodu z unie.

Teprve až bude v těchto věcech dosažen dostatečný pokrok, budou moci státy unie dát Barnierovi mandát k tomu, aby se svým britským partnerem Davidem Davisem začal mluvit také o široké oblasti budoucích vzájemných vztahů.

Barnier dnes naznačil, že Británie by mohla s EU uzavřít buď dohodu podobnou těm, které má s Islandem, Norskem či Lichtenštejnskem. Ty mají v důsledku přístup na unijní trh, ale také to pro ně znamená finanční nároky. Druhou možností by byla podle Barniera smlouva obdobná té, kterou nedávno EU dokončila s Kanadou.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslední průzkum před volbami: Merkelová si jde pro jasnou výhru

23.09.2017 22:06 Aktualizováno Berlín - Vítězství unie konzervativních stran CDU/CSU je podle průzkumů den před německými…

V Evropě může vybuchnout obří supervulkán, zabil by přes milion lidí

23.09.2017 22:06 Aktualizováno Řím - Evropě hrozí další přírodní katastrofa. Po zdrcujících vedrech a silných bouřkách nyní reálně…

Brexit je katastrofa, tvrdí britský herec Colin Firth. Dostal italské…

23.09.2017 21:28 Řím - Známý britský herec Colin Firth, jehož manželka je Italka, získal italské občanství. Oznámilo…

Příznivci krajní levice ve Francii protestovali proti reformě zákoníku…

23.09.2017 20:22 Paříž - Desítky tisíc příznivců krajně levicového hnutí Nepodrobená Francie se dnes v Paříži sešly…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama