Severní Irsko po brexitu? Vyjednavač EU pohřbil britský návrh

Brusel - Vyjednavači EU pro brexit Michelu Barnierovi se nelíbí britský návrh řešení situace na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Londýn podle něj žádá, aby EU fakticky na této své budoucí vnější hranici pozastavila platnost svého právního řádu, celní unie a jednotného trhu.

Přidejte svůj názor

Irsko, vlajka

"Co vidím v britském materiálu k Irsku a Severnímu Irsku, mne znepokojuje," prohlásil dnes v Bruselu Barnier, když představoval vyjednávací pozici týmu Evropské unie k této významné části jednání o odchodu Velké Británie z bloku.

"Británie chce použít Irsko jako testovací případ pro budoucí britsko-evropské celní vztahy. To se nestane," poznamenal. Nebylo by to podle něj pro Irsko a unii spravedlivé řešení.

Unijní podkladový materiál, vzniklý ve spolupráci s irskou vládou, zdůrazňuje, že i po vystoupení Británie z EU má být zachována celá dohoda z roku 1998 o mírovém uspořádání v Severním Irsku, jejímž spolugarantem Británie je. Uznáno by také mělo být pokračování takzvaného společného prostoru cestování, který usnadňuje vzájemné vztahy mezi lidmi v Irsku a v Severním Irsku.

Tyto otázky jsou spolu se zajištěním práv občanů EU po brexitu a finančním vyrovnáním pro EU klíčovým prvkem první fáze jednání o britském odchodu z unie.

Teprve až bude v těchto věcech dosažen dostatečný pokrok, budou moci státy unie dát Barnierovi mandát k tomu, aby se svým britským partnerem Davidem Davisem začal mluvit také o široké oblasti budoucích vzájemných vztahů.

Barnier dnes naznačil, že Británie by mohla s EU uzavřít buď dohodu podobnou těm, které má s Islandem, Norskem či Lichtenštejnskem. Ty mají v důsledku přístup na unijní trh, ale také to pro ně znamená finanční nároky. Druhou možností by byla podle Barniera smlouva obdobná té, kterou nedávno EU dokončila s Kanadou.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo zakázalo prodej chytrých hodinek pro děti. Důvod je trochu…

19.11.2017 22:01 Aktualizováno Berlín - Spolková agentura pro sítě (Bundesnetzagentur) zakázala možnost prodeje chytrých hodinek…

Tusk přirovnal současné dění v Polsku k Rusku

19.11.2017 19:18 Varšava/Brusel - Předseda Evropské rady Donald Tusk na twitteru tvrdě kritizoval politiku polské…

Británie předloží nové finanční vyrovnání před summitem EU

19.11.2017 15:36 Londýn - Británie chce ještě před prosincovým summitem Evropské unie předložit upravený návrh na…

OBRAZEM: Ve Vídni odstartovaly tradiční vánoční trhy

19.11.2017 13:49 Aktualizováno Vídeň - Radniční náměstí v rakouské metropoli rozzářil další ročník tradičních vánočních trhů.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama