Severní Irsko po brexitu? Vyjednavač EU pohřbil britský návrh

Brusel - Vyjednavači EU pro brexit Michelu Barnierovi se nelíbí britský návrh řešení situace na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Londýn podle něj žádá, aby EU fakticky na této své budoucí vnější hranici pozastavila platnost svého právního řádu, celní unie a jednotného trhu.

Přidejte svůj názor

Irsko, vlajka

"Co vidím v britském materiálu k Irsku a Severnímu Irsku, mne znepokojuje," prohlásil dnes v Bruselu Barnier, když představoval vyjednávací pozici týmu Evropské unie k této významné části jednání o odchodu Velké Británie z bloku.

"Británie chce použít Irsko jako testovací případ pro budoucí britsko-evropské celní vztahy. To se nestane," poznamenal. Nebylo by to podle něj pro Irsko a unii spravedlivé řešení.

Unijní podkladový materiál, vzniklý ve spolupráci s irskou vládou, zdůrazňuje, že i po vystoupení Británie z EU má být zachována celá dohoda z roku 1998 o mírovém uspořádání v Severním Irsku, jejímž spolugarantem Británie je. Uznáno by také mělo být pokračování takzvaného společného prostoru cestování, který usnadňuje vzájemné vztahy mezi lidmi v Irsku a v Severním Irsku.

Tyto otázky jsou spolu se zajištěním práv občanů EU po brexitu a finančním vyrovnáním pro EU klíčovým prvkem první fáze jednání o britském odchodu z unie.

Teprve až bude v těchto věcech dosažen dostatečný pokrok, budou moci státy unie dát Barnierovi mandát k tomu, aby se svým britským partnerem Davidem Davisem začal mluvit také o široké oblasti budoucích vzájemných vztahů.

Barnier dnes naznačil, že Británie by mohla s EU uzavřít buď dohodu podobnou těm, které má s Islandem, Norskem či Lichtenštejnskem. Ty mají v důsledku přístup na unijní trh, ale také to pro ně znamená finanční nároky. Druhou možností by byla podle Barniera smlouva obdobná té, kterou nedávno EU dokončila s Kanadou.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uražený Berlusconi? Novou koaliční vládu nehodlá podpořit

24.05.2018 13:49 Řím - Strana bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho nepodpoří v hlasování o důvěře novou…

Vládní lidovci ve Španělsku jsou prolezlí korupcí, padly velmi vysoké…

24.05.2018 13:41 Madrid - Španělský soud dnes vynesl rozsudky v největším korupčním skandálu posledních desetiletí,…

Navázání peněz EU s právním státem? V4 je připravena jednat, prý nemá co…

24.05.2018 13:33 Brusel - Země visegrádské skupiny jsou připravené k debatě o návrhu Evropské komise spojit v…

Zkáza letu MH17: Boeing byl sestřelen raketou ruské armády, tvrdí…

24.05.2018 13:17 Aktualizováno Amsterdam - Raketový systém, který byl použit při sestřelení civilního letadla nad Ukrajinou v létě…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama