Severní Irsko po brexitu? Vyjednavač EU pohřbil britský návrh

Brusel - Vyjednavači EU pro brexit Michelu Barnierovi se nelíbí britský návrh řešení situace na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Londýn podle něj žádá, aby EU fakticky na této své budoucí vnější hranici pozastavila platnost svého právního řádu, celní unie a jednotného trhu.

Přidejte svůj názor

Irsko, vlajka

"Co vidím v britském materiálu k Irsku a Severnímu Irsku, mne znepokojuje," prohlásil dnes v Bruselu Barnier, když představoval vyjednávací pozici týmu Evropské unie k této významné části jednání o odchodu Velké Británie z bloku.

"Británie chce použít Irsko jako testovací případ pro budoucí britsko-evropské celní vztahy. To se nestane," poznamenal. Nebylo by to podle něj pro Irsko a unii spravedlivé řešení.

Unijní podkladový materiál, vzniklý ve spolupráci s irskou vládou, zdůrazňuje, že i po vystoupení Británie z EU má být zachována celá dohoda z roku 1998 o mírovém uspořádání v Severním Irsku, jejímž spolugarantem Británie je. Uznáno by také mělo být pokračování takzvaného společného prostoru cestování, který usnadňuje vzájemné vztahy mezi lidmi v Irsku a v Severním Irsku.

Tyto otázky jsou spolu se zajištěním práv občanů EU po brexitu a finančním vyrovnáním pro EU klíčovým prvkem první fáze jednání o britském odchodu z unie.

Teprve až bude v těchto věcech dosažen dostatečný pokrok, budou moci státy unie dát Barnierovi mandát k tomu, aby se svým britským partnerem Davidem Davisem začal mluvit také o široké oblasti budoucích vzájemných vztahů.

Barnier dnes naznačil, že Británie by mohla s EU uzavřít buď dohodu podobnou těm, které má s Islandem, Norskem či Lichtenštejnskem. Ty mají v důsledku přístup na unijní trh, ale také to pro ně znamená finanční nároky. Druhou možností by byla podle Barniera smlouva obdobná té, kterou nedávno EU dokončila s Kanadou.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelba na nádraží v Gentu: Belgická policie zranila muže s nožem

23.01.2018 22:06 Brusel - Policie na hlavním vlakovém nádraží v Gentu na západě Belgie postřelila muže ozbrojeného…

Němci a Rakušané dnes deportovali skupiny cizinců do Afghánistánu a Ruska

23.01.2018 21:34 Berlín/Vídeň - Německo dnes deportovalo dalších 17 Afghánců, kteří neuspěli s žádostí o azyl. S…

Reuters: Drahoš musí vysvětlovat svůj postoj k migraci, Zeman má rád…

23.01.2018 19:17 Londýn/Praha - Agentura Reuters se opět věnuje tématu volby českého prezidenta. Pár dní před druhým…

Eurokomise bude v kauze Čapí hnízdo objektivní a rozvážná, ujistil…

23.01.2018 18:48 Brusel - V případě kauzy Čapí hnízdo bude Evropská komise postupovat objektivně a rozvážně, aby si…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama