Tikající časovaná bomba? Profesor promluvil o migračních kvótách

NÁZOR - Tlak na východoevropské země, které odmítají unijní politiku otevřených dveří pro migranty, znamená, že nelegální migrace do Evropy naruší jednotu EU a může přispět k jejímu konci. S tímto názorem v rozhovoru pro server RT vystoupil Lászlo Marácz, maďarský profesor přednášející evropská studia na nizozemské Amsterdamské univerzitě.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Politika dvojích standardů

Maďarsko a Slovensko kritizují Brusel poté, co Soudní dvůr EU rozhodl, že obě země se musí držet programu přerozdělování migrantů z Řecka a Itálie na základě povinných kvót. Budapešť i Bratislava přitom systém zavedený v roce 2015 na vrcholu migrační krize odmítají a přijímat uprchlíky a migranty nechtějí. Podobný postoj zastávají i další země Visegrádské čtyřky, Polsko a Česká republika.

"Myslím, že problémem je, že Maďaři jsou velmi rozčílení kvůli dvojím standardům Bruselu," odpovídá profesor Marácz na otázku, zda je rozhodnutí nejvyššího unijního soudu varováním pro ostatní státy, které odmítají současný postoj EU k nelegální migraci.

Brusel na jednu stranu očekává solidaritu v otázce přerozdělování migrantů uvíznuvších v Řecku a Itálii, na straně druhé Maďarsko bránilo vnější hranice EU - schengenskou hranici - a nemá v tom podporu Unie, tvrdí akademik.

Maďarsko tak v ochraně hranic jedná na vlastní pěst, ale zároveň se od něj očekává, že projeví solidaritu s těmi státy, které tuto svou povinnost chránit vnější hranice EU zanedbávají, konstatuje Marácz. Dodává, že Maďarsko je vlastně trestáno za to, že se drží svých zákonných povinností v otázce ochrany schengenské hranice, a jde tedy o politiku dvojích standardů, která Maďary pobuřuje.

Profesor souhlasí s názorem maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa, podle kterého bylo rozhodnutí Soudního dvora EU chybné a politicky motivované. "Mám na mysli to, že pokud se podíváte na motivaci, která je uvedena v tomto verdiktu, zjistíte, že dané rozhodnutí, které se netýká pouze dvou tisíc migrantů, má ulevit Řecku a Itálii a přispět k řešení migrační krize v Evropě," uvádí akademik.

Kvóty migrační krizi vyřešit nemohou     

Sám Marácz takový pohled označuje za extrémně naivní. Odkazuje přitom na miliony migrantů čekajících v Africe, především v Libyi, na převoz do Evropy za pomoci sítí převaděčů.

"Všichni po těch dvou letech víme, že většina těchto sítí je organizována a sponzorována zločineckými sítěmi a také některými západoevropskými vládami," tvrdí profesor. Proto je podle něj naivní domnívat se, že přesídlení pár tisíců lidí může aktuální migrační krizi vyřešit.

Může tedy celá situace podle akademikova názoru vyvolat rozkol v rámci EU? "Lidé, kteří kážou solidaritu v Evropě a soudržnost v Evropě, ve skutečnosti podrývají jednotu Evropy tím, že nutí státy dělat věci, které se jim nelíbí, které dělat nechtějí, které považují za zásahy do své suverenity," odpovídá Marácz.

Z nedávné historie víme, že impéria, která předstírají, že drží rámcově pospolu, prohrávají, pokud začnou používat vůči svým součástem sílu, poukazuje profesor. Očekává, že v tomto případě bude na Maďarsko, Slovensko a další rebelující země odmítající politiku otevřených dveří a nelegální migraci do Evropy, vyvinut další nátlak.

Zároveň Marácz varuje před bumerangovým efektem. "Podkopá to evropskou jednotu a nakonec jde o tikající časovanou bombu, která může přispět ke konečnému kolapsu Evropské unie," míní profesor.

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politik žádá školní výměny mezi východem a západem Německa, vysloužil si…

17.01.2018 08:25 Berlín - Téměř třicet let po znovusjednocení Německa prý obyvatelé někdejší NDR a bývalého…

Co dělat v případě války? Švédsko vydá aktualizovanou verzi brožury

17.01.2018 07:29 Stockholm - Švédsko hodlá vydat aktualizovanou verzi příručky Om kriget kommer (Přijde-li válka).…

Italové vytáhli z moře 1400 uprchlíků. Do Evropy plulo 10 přeplněných člunů

17.01.2018 04:09 Řím - Na 1400 migrantů bylo dnes zachráněno z několika přeplněných člunů a lodí ve Středozemním…

Tisíce Katalánců demonstrují za propuštění separatistů

16.01.2018 22:02 Barcelona - Tisíce lidí vyšly dnes večer do ulic v řadě měst Katalánska demonstrovat za propuštění…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama