Volby ovládnou migranti, zasáhnou i Česko, říká předseda německé levice

ROZHOVOR - Německé volby jsou prakticky za dveřmi a volební kampaně vrcholí. Představitelé objíždějí města a snaží se přesvědčit voliče, předsedové stran spolu debatují před kamerami. Strana Die Linke neboli německá Levice na tom není jinak. Předseda Bernd Riexinger v rozhovoru pro EuroZprávy.cz promluvil o volbách, koalici i současných problémech společnosti.

Přidejte svůj názor 71 komentářů

Bernd Riexinger

Pane Riexingere, je zde nějaké téma, které zahýbe letošními volbami? Tedy silné téma, které musí řešit všichni politici bez ohledu na partaj a program strany.

Překvapivě jsou to uprchlíci, o které se média znovu začínají živě zajímat v posledních několika týdnech. Veřejné debaty a zprávy odrážejí zájem o mezinárodní dění. Je také jasné, že problémy jako sociální rovnost, důchody a zdravotní péče budou vždy aktuální pro německé voliče. Tohle jsou témata, které by měly všechny strany řešit.

Nemáte obavy z toho, že i přes velký volební úspěch zůstanete vždy v opozici? Jak to vidíte s možným koaličním partnerství s jinými stranami?

Již v minulosti jsme prohlásili, že bychom spolupracovali se sociální demokraty (SPD) a Zelenými, byla by to podobná koalice jako v roce 2013. Tímto spojenectvím bychom získali ve sněmu většinu. Naše priority jsou stále stejné: Zvýšení minimální mzdy, sociální jistoty, zabezpečený důchod, zlepšení situace ve zdravotnictví a vzdělávacích institucích a vyšší zdanění aktiv. Pokud budou tyto dvě strany ochotné dodržet tyto zásady, pak budeme spolupracovat. Žádná jiná koalice zde pro nás nepřichází v úvahu.

Kolik procent byste chtěli ve volbách ideálně získat?

10 procent a více by pro nás bylo uspokojivé.

Co bystě prosadili jako první, pokud uspějete?

Co můžeme udělat hned, je zvýšení minimální mzdy. Dále přestat zbytečně protěžovat základní příjmy a zrenovovat zdravotní péči a zařízení v Německu. Chceme prosadit lepší, transparentní a spravedlivější financování. Nutně také potřebujeme více odborných pracovníků v nemocnicích.

Promítne se do voleb i nějaký světový problém, jako je třeba změna klimatu, kybernetická bezpečnost, nebo se zaměříte jen na domácí témata?

Náš program se samozřejmě zabývá i německou rolí v Evropské unii. Vyvíjíme tlak na současnou vládu, aby ukončila úsporná opatření a vytvořila solidární alternativu k volnému obchodu, abychom pomohli k lepšímu rozvoji sousedních států (včetně České republiky). Aktivně řešíme i uprchlickou krizi, tureckou otázku, nebo se snažíme o dosažení cílů v oblasti globálního oteplování.

Změní podle vás výsledek německých voleb směřování v Evropě? Dotknou se volby nějak okolních států?

Pokud volby skutečně rozhodnou o nové vládě v Německu, pak to změní ekonomický směr země, což bude mít obrovský dopad na sousední státy. Hospodářská krize a rostoucí dluhy souvisejí s přebytkem výroby Německa a pokusem o vyrovnaný rozpočet. Jenže přebytek kapitálu v jednom státě znamená i nedostatek v jiném. Chtěli bychom také změnit stávající systém přijímání uprchlíků, což se dotkne států jako je Itálie a Řecko. Nechceme je v tom nechat samotné a naopak bychom se snažili o vytvoření nových migračních zákonů. Zbytečně ztracené životy ve Středozemním moři se musí okamžitě zastavit.

Vstupte do diskuze (71)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidič najel do hostů nočního klubu v Anglii, vypukla panika

18.03.2018 09:02 Londýn - Do hostů v nočním klubu v jihoanglickém městě Gravesend najel řidič se svým autem. Zranění…

Seehofer: EU jedná s východoevropskými státy povýšeně

18.03.2018 08:50 Berlín - Bývalý bavorský premiér Horst Seehofer (CSU), nyní spolkový ministr vnitra, obvinil…

Termín brexitu se nepodaří dodržet? Část poslanců přišla s novým návrhem

18.03.2018 08:03 Londýn - Završení odchodu Británie z EU je naplánováno na 29. března 2019. Podle poslanců z výboru…

BBC přestřelila? Fotomontáž s Corbynem strhla lavinu kritiky

18.03.2018 07:48 Londýn - Pořad Newsnight britské televize BBC čelí kritice. Jeho tvůrci prý porušili pravidla…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama