Válečné hry Západ 2017: Rusko už dřív nacvičovalo invazi, varuje NATO. Stoltenberg poslal ostrý vzkaz

Brusel – Společné cvičení ruské a běloruské armády z názvem Západ 2017 i nadále vyvolává obavy u zemí západní Evropy, strach má ale především Ukrajina. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg proto Moskvu vyzval, aby umožnila monitorování těchto válečných her, které se mají uskutečnit v příštím týdnu. Informuje o tom server The Independent.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Rusko musí příští týden umožnit pozorovatelům NATO sledovat jeho vojenské cvičení poblíž pobaltských států, aby bylo zajištěno, že hry nebudou využity jako převlek nebo předvoj dalších agresivních opatření proti sousedům, řekl generální tajemník Severoatlantické aliance.

Jens Stoltenberg podle serveru The Independent uvedl, že Rusko musí při cvičení, do kterého se má zapojit více než 30 000 vojáků, přijmout pozorovatele NATO podle pokynů dohodnutých mezi oběma mocnostmi. Odmítl také tvrzení Moskvy, že se do cvičení Západ 2017 s Běloruskem zapojí méně než 30 000 vojáků. Tvrdí naopak, že Rusko počty „podhodnocuje" a „využívá mezery", aby se vyhnulo kontrole. Podle odhadů se do her může zapojit až 100 tisíc vojáků.

Stoltenberg také varoval, že podobná cvičení v minulosti byla využívána jako způsob, jak nacvičit invazi do jiných územích. Cvičení bude probíhat od 14. do 20. září nedaleko hranic některých členů NATO - Estonska, Lotyšska, Litvy a Polska.

„Každý národ, tedy i Rusko, má právo cvičit své síly,“ přiznává Stoltenberg. „Problémem je to, že to nedělají transparentním způsobem. Již dříve jsme viděli, že Rusko používalo velká vojenská cvičení jako převlek nebo předvoj agresivních vojenských akcí proti sousedním zemím.“

Konkrétně zmínit napadení Gruzie v roce 2008 a anexi Krymu v roce 20014. „Takže vyzýváme Rusko k plné transparentnosti,“ dodal tajemník NATO. Ministr obrany Sir Michael Fallon pak dodal: „Myslím, že toto je největší cvičení za poslední čtyři roky, přes 100 000 ruských a běloruských jednotek se nyní nachází na hranicích NATO.“

Cvičení je podle něj připraveno tak, aby provokovalo Západ a otestovalo jeho síly. „A proto musíme být silní. Rusko nás zkouší a zkouší nás teď při každé příležitosti, vidíme stále agresivnější Rusko, musíme se s tím vypořádat,“ dodal Fallon.

Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politik žádá školní výměny mezi východem a západem Německa, vysloužil si…

17.01.2018 08:25 Berlín - Téměř třicet let po znovusjednocení Německa prý obyvatelé někdejší NDR a bývalého…

Co dělat v případě války? Švédsko vydá aktualizovanou verzi brožury

17.01.2018 07:29 Stockholm - Švédsko hodlá vydat aktualizovanou verzi příručky Om kriget kommer (Přijde-li válka).…

Italové vytáhli z moře 1400 uprchlíků. Do Evropy plulo 10 přeplněných člunů

17.01.2018 04:09 Řím - Na 1400 migrantů bylo dnes zachráněno z několika přeplněných člunů a lodí ve Středozemním…

Tisíce Katalánců demonstrují za propuštění separatistů

16.01.2018 22:02 Barcelona - Tisíce lidí vyšly dnes večer do ulic v řadě měst Katalánska demonstrovat za propuštění…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama