Británie kašle na zdraví občanů? Ekologové se bouří

Londýn - Vláda Spojeného království neplní svou povinnost chránit životy a zdraví svých občanů před nebezpečnými úrovněmi znečištění ovzduší, uvádí zpráva OSN o toxickém odpadu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Znečištěné ovzduší, ilustrační fotografie

"Znečištěné ovzduší nadále znepokojuje Spojené království," řekl Baskick Tuncak. "Jsem znepokojen tím, že navzdory opakovanému soudnímu rozhodnutí, se vláda Spojeného království nepoučila a nadále porušuje svou povinnost zajistit přiměřenou kvalitu ovzduší a chránit práva na život a zdraví svých občanů. Porušuje tak své závazky. "

Podle Tuncaka způsobuje špatná kvalita vzduchu každoročně v Británii 40 tisíc předčasných úmrtí a již v minulém roce byl vyhlášen krizový stav. Plány vlády na nápravu byly dvakrát smeteny ze stolu poté, co starostové měst a lékaři označili opatření za žalostně nedostatečná. Vůbec nejhorší situace je v Londýne, ale i další města mají překročený limit oxidu dusičitého. Viníkem jsou především dieselová vozidla.

Baskick Tuncak tvrdí, že ohroženy jsou zejména děti, ale také starší osoby, nemocní a chudí, kteří většinou žijí v nejpostiženějších částech města. Vládní mluvčí uvedla, že brexit představuje příležitost ke zlepšení britských standardů kvality ovzduší. "Politika Evropské unie - od společné zemědělské politiky až po testy emisí z vozidel, poškozuje životní prostředí. Náš plán ve výši 3 miliardy liber se zaměří na špinavý vzduch způsobený neúspěšným režimem testování v EU a do roku 2040 ukončení prodej nových naftových a benzínových vozidel," stojí ve vyjádření.

Anna Heslop, právnička z ClientEarth, tvrdí, že navzdory přesvědčení vlády o "zeleném brexitu", je skutečnost zcela odlišná. Připravovaný návrh vlády má prý tolik děr, jak obejít zákon, že to žádné změny nepřinese. Přitom zpráva OSN teď varuje, že pokud se znečištěné ovzduší nezačne rychle řešit, velmi brzo to bude mít vliv na bezpečnost vody z přirozených zdrojů.

Vyšetřovatel Tuncack dále uvádí, že plán Velké Británie přecházet na nukleární energii jenom zvýší množství jaderného odpadu, které bude ohrožovat životy obyvatel. Podle něj je potřeba, aby stát zainvestoval více peněz do institucí, které budou mít na starosti dohled nad firmami, zda skutečně dodržují předepsané limity.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schulzova kariéra se hroutí? V SPD roste odpor ke koalici s Merkelovou

16.01.2018 16:17 Berlín - Německo ještě zdaleka není venku z politické krize. Už dvě zemská sdružení sociální…

Nový stát v Evropě? Stoupenci Tabarnie nabírají na síle

16.01.2018 15:34 Barcelona - Katalánští separatisté se pokoušejí o nezávislost na Španělsku, zároveň ale nabírá na…

Macron v Calais: Nedopustím obnovení uprchlické Džungle, slíbil

16.01.2018 15:21 Aktualizováno Calais - Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes navštívil přístav Calais. Prohlásil, že v…

Konstruktér ponorky byl obžalován z vraždy. Tělo novinářky rozřezal, hrozí…

16.01.2018 13:29 Kodaň - Konstruktér Peter Madsen (47) byl v Dánsku obžalován z vraždy švédské novinářky Kim Wallové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama