Europoslanci debatovali o vejcích, komisař systém varování ohledně potravin hájil

Štrasburk/Praha - Řada evropských zemí se v poslední době potýká s fipronilovým skandálem. Poslanci Evropského parlamentu dnes kritizovali systém rychlého varování před nebezpečnými potravinami. Ke kauze se dnes vyjádřil i český ministr zemědělství Marian Jurečka.

Přidejte svůj názor

Vejce

Kauza kolem vajec vypukla v srpnu, posléze se ale zjistilo, že belgické úřady o případech vajec obsahujících jedovatý insekticid věděly už začátkem června, ale informovaly o něm poprvé až 20. července. Nizozemsko o takových případech vědělo dokonce už loni v listopadu, přesto své evropské partnery neupozornilo.

Někteří europoslanci, včetně Olgy Sehnalové, připomněli, že jde o další kauzu v bezpečnosti potravin v EU. Už v roce 2013 vypukl skandál s koňským masem. Výrobci deklarovali na výrobcích hovězí maso, ale nahrazovali ho levnější koninou. "Sankce nejsou dostatečné, aby odradily podvodníky, přitom mnozí máme ještě v paměti skandál s koňským masem," uvedla Sehnalová.

Debatu oživil italský europoslanec Piernicola Pedicini, který si k řečnickému pultíku přinesl dvě vejce - jedno infikované fipronilem a druhé ne. Poté jako všichni jeho kolegové, kteří před pult předstoupili, kritizoval unijní systém varování před závadnými potravinami.

Komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis ale samotný systém rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) bránil. Jen díky němu byla infikovaná vejce vůbec odhalena. Podle něj navíc jen vejce ze tří farem překročila rizikovou úroveň a většina vajec byla pod úrovní ohrožují lidské zdraví. "Samozřejmě to ale nemůžeme bagatelizovat, protože došlo k použití nelegální látky," řekl před europoslanci litevský komisař.

Podle Andriukaitise by zejména Francie, Nizozemsko, Německo a Belgie měly nyní předložit návrhy na zlepšení komunikace v bezpečnosti potravin. EK kvůli tomu svolala zvláštní schůzku na vysoké úrovni na 26. září, v říjnu by o tomto tématu měli jednat ministři zemědělství. Komisař hovořil také o odškodnění pro postižené farmy, nejprve ale je nutné uzavřít trestní řízení v kauze kolem vajec.

V evropském systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) by měly být dle Jurečky lépe dohledatelné informace o logistickém řetězci, tedy o tom, jak si zboží obchodníci přeprodávají.

"Nedokážu si představit, že bychom na resortu věděli, že nám tady bobtná problém, máme ho tady měsíc nebo dva, a váhali, jestli dáme tuto informaci do RASFFu ostatním členským státům, protože tím můžeme ohrozit naše producenty a samozřejmě i byznys," řekl ČTK Jurečka.

Systém v Česku podle něj funguje tak, že dozorové organizace, jako je Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Státní veterinární správa, informaci do systému dají, a teprve pak informují ministerstvo zemědělství. Systém by se měl podle Jurečky zlepšit, aby byly informace o možných kontaminovaných šaržích dostupné rychleji. Jako příklad uvedl dosledovatelnost krabiček cigaret nebo masa.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropa porušuje lidská práva? Z USA zní kritika přístupu k migrantům

26.09.2017 00:01 NÁZOR – Itálie s požehnáním Evropské unie přesunuje problém s migrací přes Středozemní moře na svou…

Migranti si stěžují na podmínky v Evropě: Zacházejí s námi jako se zvířaty…

25.09.2017 22:25 Aktualizováno Lesbos - Uprchlíci, kteří se nacházejí v zadržovacím středisku na řeckém ostrově Lesbos, se…

Co bude s muslimy? Rakouští lídři v předvolebním klání otevřeně kritizují…

25.09.2017 22:25 Aktualizováno Vídeň - Německo není naším jediným sousedním státem, který letos na podzim chystalo volby, podobné…

Španělský prokurátor nevyloučil zatčení katalánského premiéra kvůli…

25.09.2017 20:30 Madrid - Katalánský regionální premiér Carles Puigdemont by mohl být zatčen. Dnes tuto možnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama