Volební kampaň v Rakousku vstupuje do horké fáze. Prezident chce proevropskou vládu

Vídeň - Předčasné volby do rakouské Národní rady se uskuteční 15. října a kampaň tento týden vstupuje do horké fáze. Rakouský prezident Alexander Van der Bellen bude trvat na tom, aby byl nový kabinet proevropský.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Prezident se však výslovně nevyjádřil k tomu, zda jako součást příští vládní koalice vylučuje euroskeptickou a protiimigrační Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ).

Van der Bellen, exšéf rakouských Zelených, loni v prezidentských volbách coby proevropský kandidát porazil svého oponenta z FPÖ Norberta Hofera.

FPÖ loni potěšilo například rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii, ale později svou kritiku zmírnilo, když průzkumy jasně ukázaly, že jasná většina Rakušanů si přeje setrvání země v EU, poznamenala dnes agentura Reuters.

"Rakousko má i v budoucnu zůstat zemí v srdci Evropy, v srdci Evropské unie," prohlásil Van der Bellen ve svém dnešním projevu. Na dotaz, zda by bránil vstupu FPÖ do vlády, pak rakouský prezident odpověděl nepřímo a obecně. "Vždycky jsem jasně říkal, a za tím si stojím, a i dnes jsem myslím jasně řekl, že největší důraz kladu na to, aby mělo Rakousko proevropskou vládu," prohlásil.

Van der Bellen už dříve řekl, že by se bránil jmenování šéfa FPÖ Heinze-Christiana Stracheho kancléřem, pokud by jeho strana vyhrála volby.

Vítězství FPÖ je nyní velmi nepravděpodobné, protože jasným favoritem voleb jsou lidovci (ÖVP) ministra zahraničí Sebastiana Kurze. Druhé místo průzkumy slibují buď sociálním demokratům (SPÖ), nebo FPÖ.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropa porušuje lidská práva? Z USA zní kritika přístupu k migrantům

26.09.2017 00:01 NÁZOR – Itálie s požehnáním Evropské unie přesunuje problém s migrací přes Středozemní moře na svou…

Migranti si stěžují na podmínky v Evropě: Zacházejí s námi jako se zvířaty…

25.09.2017 22:25 Aktualizováno Lesbos - Uprchlíci, kteří se nacházejí v zadržovacím středisku na řeckém ostrově Lesbos, se…

Co bude s muslimy? Rakouští lídři v předvolebním klání otevřeně kritizují…

25.09.2017 22:25 Aktualizováno Vídeň - Německo není naším jediným sousedním státem, který letos na podzim chystalo volby, podobné…

Španělský prokurátor nevyloučil zatčení katalánského premiéra kvůli…

25.09.2017 20:30 Madrid - Katalánský regionální premiér Carles Puigdemont by mohl být zatčen. Dnes tuto možnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama