Hřebík do rakve EU? Z Británie přišla ostrá slova o smrtelné posteli

NÁZOR - Není to tak dlouho, co se zdálo, že EU přináší spíše pochybnosti než naději, připomíná editorial serveru The Guardian. Liberální britský deník poukazuje, že projekt blížící se svému 60. výročí mnohým připadal, jako by mířil ke smrtelné posteli, nebo alespoň na jednotku intenzivní péče.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Evropská Unie

Dominový efekt se nekonal

Mnozí očekávali, že eurozóna se zhroutí v důsledku svých chybných pravidel a unáhlených opatření, poukazuje editorial. Dodává, že populistická vlna měla dle předpokladů smést instituce založené na liberální demokracii a sdílené suverenitě, zatímco občané se údajně nevratně otáčeli zády ke klubu, který údajně kombinuje idealismus a neefektivitu.

Rok 2016, v němž byl odhlasován brexit, představoval pro EU pohromu, pokračuje The Guardian. Podotýká, že ještě o rok dříve migrační vlna podle kritiků ukázala Unii jako projekt pro dobré časy, který si ale nedokáže poradit s nečekaným, přičemž již v roce 2014 mimořádně posílily extremistické strany v Evropském parlamentu.

"V jejích nejchmurnějších momentech se o EU říkalo, že šlo o úctyhodný a cenný projekt, ale zřejmě s omezenou životností. Politika strachu se ho chystala poslat na smetiště dějin," píše britský deník. Konstatuje, že dnes již takový fatalistický výklad neplatí - už jen proto, že brexit nespustil žádný dominový efekt a odchod Spojeného království slouží jako každodenní důkaz toho, že ostatní se musí této cesty vyvarovat.

Eurozóna, která má k rozpadu daleko, nyní vykazuje nejrychlejší hospodářský růst od roku 2011, a ačkoliv problém s migrací nezmizel, počty příchozích osob poklesly a zřejmě se podařilo zadržet jeho ničivý dopad na politiku, uvádí prestižní server. Dodává, že populismus již není považován za nepotlačitelnou sílu a ultrapravicové slogany volající po celoevropském "vlasteneckém jaru" v roce 2017 ničeho nedosáhly. Tuto středu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker oznámil tuto obnovenou sebedůvěru v každoroční zprávě o stavu Unie, přičemž hovořil i o komplexnějším přístupu k cizím firmám s cílem získat podporu evropských občanů pro obchodní dohody, poukazuje The Guardian.     

Ve Francii nicméně čeká proevropského prezidenta Emmanula Macrona ostrý test při prosazení navrhovaných změn pracovního prává, přičemž se očekávají tisíce protestních shromáždění, varuje známý deník. Macron podle něj udělal chybu, když nazval odpůrce svých záměrů "lenochy" a možná ho až příliš uklidňuje roztříštěnost odborů a velká většina, kterou disponuje v parlamentu.

Politické vítězství Merkelové

"Nic nebude bedlivěji sledováno než Německo, kde to vypadá, že Angela Merkelová bude tento měsíc znovu zvolena, což je značný politický výkon s ohledem na to, že po uprchlické krizi v roce 2015 byl její pád označován jako zcela nevyhnutelný," píše editorial. Připouští, že do Spolkového sněmu poprvé pronikne protipřistěhovalecká Alternativa pro Německo, ale rozhodovat budou strany tradiční, podobně jako se populistům nepodařilo chopit se moci či zůstat ve vládních koalicích v Rakousku, Nizozemsku a Finsku.     

Nálada v EU se přinejmenším zlepšuje - jsou představovány plány na hlubší integraci eurozóny, podobně jako v otázkách větší bezpečnostní spolupráce či společného digitálního trhu, roste také důvěra veřejnosti v Unii, konstatuje The Guardian. Přiznává, že nepochybně přetrvávají jisté tense a nejasnosti; populistické vlády Polska a Maďarska například volají do boje s unijními institucemi kvůli jejich požadavkům na dodržování práva a migračním kvótám.

Soudržnost EU v otázce hodnot představuje podle liberálního serveru největší výzvu. Pochybnosti se vznáší nad budoucnosti správy eurozóny, jelikož Francie a Německo hodlají napravit její chyby, zatímco Itálii čekají příští rok volby, přičemž tamní bankovní sektor vzbuzuje obavy, připomíná The Guardian. Doplňuje, že po brexitu bude 80% rozpočtu NATO financováno zeměmi mimo EU, přičemž blížící se ruské vojenské cvičení doslova šponuje nervy.      

"Avšak ti, kdo věřili, že brexit a Donald Trump budou hřebíky do rakve EU, musí (své názory) přehodnotit," kvituje britský server. Optikou kontinentální Evropy je brexit postranní otázkou, která nebyla ani jednou zmíněna v německé televizní předvolební debatě a trumpismus pomohl přesvědčit mnoho Evropanů, že je třeba držet při sobě, nikoliv se štěpit.

Evropa je pod tlakem, ale nezlomila se, deklaruje The Guardian. Míní, že předchozí těžkosti dodaly EU silnější vědomí toho, co je a co naopak není, byť pro Británie je již pozdě, aby si to také uvědomila.

Témata: EU | Brexit | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Západ otevřel dveře islámu. Maďarsko je bašta proti migraci, chválil se…

18.02.2018 17:21 Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán dnes pronesl tradiční poselství o stavu země. Hovořil o…

Stop sexuálnímu obtěžování! Slavné britské herečky se pustily do boje

18.02.2018 17:15 Aktualizováno Londýn - Známá herečka z filmové ságy o čarodějnickém učni Harry Potterovi Emma Watsoonová věnovala…

Sexuální bestie? Narozeniny oslavil brutálním znásilněním studentky, dívku…

18.02.2018 16:42 Aktualizováno Londýn – Britský sou řeší obzvláště brutální napadení. Mladík Charlie Pearce, který je údajně…

Lavina ve Vysokých Tatrách strhla dva horolezce, jeden zahynul

18.02.2018 16:09 Poprad - Výpravu polských horolezců dnes zasypala ve Vysokých Tatrách na Slovensku lavina, jeden…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama