Německý ekonomický boom maskuje nerovnost mezi příjmy

Berlín - Kancléřka Angela Merkelová bojuje o své čtvrté volební období a chlubit se může stabilní ekonomikou své země. Čtvrtá nejsilnější ekonomika na světě má rekordní důvěru podnikatelů, nízký vládní dluh i největší pracovní trh ze všech zemí používajících euro. Bohužel se na povrch nedostávají jen samá pozitiva, země čelí rostoucí nerovnosti mezi příjmy a chybějícím pracovním místům.

Přidejte svůj názor

Čeká Německo ekonomický pád? (Ilustrační foto).

Německá ekonomika v první polovině 2017 vyrostla o 0,7 procent, což je nejrychlejší tempo za poslední tři roky. Díky striktním nařízením se podařilo vládě snižovat státní dluh a země dosáhla nejvyššího hrubého domácí produktu z celé Evropy. Ale radostná data maskují jeden sociální problém - propast mezi bohatými a chudými se prohlubuje.

Třetina všech příjmů skončí v kapsách horních 10 procent. Ti nejbohatší vlastní až 60 procent veškerého jmění. Současná německá minimální mzda pochází z roku 2015, přesto ti nejchudší si mohou už 15 let (kvůli inflaci) dovolit zakoupit stále to samé množství zboží.

Rozložením bohatství mezi lidmi nejpřesněji ukazuje Giniho koeficient. Pro Německo je to letos hodnota 0,29 (čím blíže k jedničce, tím v zemi panuje větší nerovnost), zatímco v roce 1992 to bylo jen 0,25. Pořád je na tom však země lépe než ve Velké Británii (0,35) a USA (0,39).

Nízká nezaměstnanost taky nemusí být pozitivní, s rostoucí ekonomikou bude potřeba více pracujících, kterých má země nedostatek. Ekonomové z Oxfordu varují, že nedostatek pracovní síly zpomalí růst firem. Sociálním problémem je také stárnutí populace. Aféry jako je Dieselgate navíc podkopávají mezinárodní důvěru v Německo.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Invaze jelenů. Řidiče na jihu Maďarska zaskočila neobvyklá podívaná +VIDEO

23.11.2017 07:40 Budapešť - Řidiče na jihu Maďarska u chorvatských hranic zaskočilo stádo jelenů. Bylo tak početné,…

AfD šokovala Německo. Chce vracet uprchlíky domů

22.11.2017 21:52 Aktualizováno Berlín - Pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD) dnes vyvolala ve Spolkovém sněmu vlnu…

Muslimové to v Evropě nebudou mít lehké. Francie zavádí přísné opatření

22.11.2017 21:52 Aktualizováno Paříž - Hlavní město Francie je známá jako romantická destinace mnoho zahraničních turistů, v…

Katalánsko otočilo? Hlavní strany už nechtějí vyhlašovat nezávislost

22.11.2017 21:51 Barcelona - Dvě hlavní separatistické strany v Katalánsku se dohodly, že se vzdají snah o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama