Německý ekonomický boom maskuje nerovnost mezi příjmy

Berlín - Kancléřka Angela Merkelová bojuje o své čtvrté volební období a chlubit se může stabilní ekonomikou své země. Čtvrtá nejsilnější ekonomika na světě má rekordní důvěru podnikatelů, nízký vládní dluh i největší pracovní trh ze všech zemí používajících euro. Bohužel se na povrch nedostávají jen samá pozitiva, země čelí rostoucí nerovnosti mezi příjmy a chybějícím pracovním místům.

Přidejte svůj názor

Čeká Německo ekonomický pád? (Ilustrační foto).

Německá ekonomika v první polovině 2017 vyrostla o 0,7 procent, což je nejrychlejší tempo za poslední tři roky. Díky striktním nařízením se podařilo vládě snižovat státní dluh a země dosáhla nejvyššího hrubého domácí produktu z celé Evropy. Ale radostná data maskují jeden sociální problém - propast mezi bohatými a chudými se prohlubuje.

Třetina všech příjmů skončí v kapsách horních 10 procent. Ti nejbohatší vlastní až 60 procent veškerého jmění. Současná německá minimální mzda pochází z roku 2015, přesto ti nejchudší si mohou už 15 let (kvůli inflaci) dovolit zakoupit stále to samé množství zboží.

Rozložením bohatství mezi lidmi nejpřesněji ukazuje Giniho koeficient. Pro Německo je to letos hodnota 0,29 (čím blíže k jedničce, tím v zemi panuje větší nerovnost), zatímco v roce 1992 to bylo jen 0,25. Pořád je na tom však země lépe než ve Velké Británii (0,35) a USA (0,39).

Nízká nezaměstnanost taky nemusí být pozitivní, s rostoucí ekonomikou bude potřeba více pracujících, kterých má země nedostatek. Ekonomové z Oxfordu varují, že nedostatek pracovní síly zpomalí růst firem. Sociálním problémem je také stárnutí populace. Aféry jako je Dieselgate navíc podkopávají mezinárodní důvěru v Německo.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Syrský uprchlík se podílel na únosu pracovníka OSN, německý soud jej…

20.09.2017 17:52 Stuttgart – Tři a půl roku si má odsedět syrský uprchlík za účast na únosu kanadského pracovníka…

Od čtvrtka začíná platit smlouva CETA, v obchodu mezi EU a Kanadou padnou…

20.09.2017 17:20 Brusel - Rozsáhlá hospodářská a obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Kanadou označovaná jako CETA…

Španělští policisté zabavili asi deset milionů lístků k referendu

20.09.2017 17:13 Madrid – Policie již v Katalánsku zabavila asi 10 milionů hlasovacích lístků, která tamní úřady…

Uprchlíci našli novou trasu: Cestují přes Slovensko, Rakousko posiluje…

20.09.2017 17:06 Aktualizováno Vídeň - Na balkánské trase vznikají nové cesty. Stále více převáděčů se podle rakouského ministra…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama