Německý ekonomický boom maskuje nerovnost mezi příjmy

Berlín - Kancléřka Angela Merkelová bojuje o své čtvrté volební období a chlubit se může stabilní ekonomikou své země. Čtvrtá nejsilnější ekonomika na světě má rekordní důvěru podnikatelů, nízký vládní dluh i největší pracovní trh ze všech zemí používajících euro. Bohužel se na povrch nedostávají jen samá pozitiva, země čelí rostoucí nerovnosti mezi příjmy a chybějícím pracovním místům.

Přidejte svůj názor

Čeká Německo ekonomický pád? (Ilustrační foto).

Německá ekonomika v první polovině 2017 vyrostla o 0,7 procent, což je nejrychlejší tempo za poslední tři roky. Díky striktním nařízením se podařilo vládě snižovat státní dluh a země dosáhla nejvyššího hrubého domácí produktu z celé Evropy. Ale radostná data maskují jeden sociální problém - propast mezi bohatými a chudými se prohlubuje.

Třetina všech příjmů skončí v kapsách horních 10 procent. Ti nejbohatší vlastní až 60 procent veškerého jmění. Současná německá minimální mzda pochází z roku 2015, přesto ti nejchudší si mohou už 15 let (kvůli inflaci) dovolit zakoupit stále to samé množství zboží.

Rozložením bohatství mezi lidmi nejpřesněji ukazuje Giniho koeficient. Pro Německo je to letos hodnota 0,29 (čím blíže k jedničce, tím v zemi panuje větší nerovnost), zatímco v roce 1992 to bylo jen 0,25. Pořád je na tom však země lépe než ve Velké Británii (0,35) a USA (0,39).

Nízká nezaměstnanost taky nemusí být pozitivní, s rostoucí ekonomikou bude potřeba více pracujících, kterých má země nedostatek. Ekonomové z Oxfordu varují, že nedostatek pracovní síly zpomalí růst firem. Sociálním problémem je také stárnutí populace. Aféry jako je Dieselgate navíc podkopávají mezinárodní důvěru v Německo.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prázdné ulice, zabarikádované domy. Italy terorizují násilnické gangy

24.02.2018 14:21 Neapol (Itálie) - Koncem ledna na severním předměstí Neapole skupina deseti teenagerů brutálně…

Česko v hledáčku britské tajné služby? Novinář BBC tvrdí, že se stal…

24.02.2018 13:36 Londýn - Zahraniční zpravodaj britské stanice BBC John Simpson tvrdí, že se v komunistickém…

Děkuji Merkelové, že mi dovolila přivést si druhou manželku. Dali nám…

24.02.2018 13:18 Aktualizováno Berlín – O velký rozruch se postaral dvaatřicetiletý muž ze Sýrie, o kterého se v uplynulých dnech…

Italské město ovládly gangy migrantů, tvoří dvě třetiny obyvatel a…

24.02.2018 13:18 Aktualizováno Řím - Casel Volturno, malé město duchů v Itálii, padlo do rukou nigerijských gangů. Právě tak…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama