Ministři obrany Rakouska, ČR a Maďarska zhlédli ukázky připravenosti svých armád

Vídeň - Na závěr zhruba týdenního armádního cvičení na ochranu hranic v severorakouském Allentsteigu dnes zhlédli ukázky připravenosti jednotek také ministři obrany Rakouska, ČR a Maďarska. Vojáci ze zemí Středoevropské obranné spolupráce (CEDC) na cvičení chránili fiktivní vnější hranici EU.Cvičení Cooperative Security (COOPSEC17) se zúčastnilo 2360 vojáků ze tří zmíněných zemí.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Martin Stropnický

Cvičení COOPSEC17 je součástí Středoevropské obranné spolupráce (CEDC), které se účastní také Slovensko, Slovinsko a Chorvatsko. Cílem cvičení v Allentsteigu bylo napodobit scénář z rakouských hranic z roku 2015, aniž by, jako tehdy, přes hranici nekontrolovaně proudily tisícovky lidí.

Rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil dnes řekl, že toto „jedinečné" cvičení chápe jako vzkaz Evropské unii. „Přejeme si a očekáváme, že tento model se prosadí i v Evropě," poznamenal. Kritizoval také, že v Bruselu se „nyní diskutuje o rozšíření schengenského prostoru (bez hraničních kontrol)", místo aby bylo umožněno prodloužení dočasných hraničních kontrol za listopad a o zavedení efektivnější obrany hranice EU.

Doskozil dnes společně s českým ministrem obrany Martinem Stropnickým a jejich maďarským kolegou Istvánem Simicskóem přihlíželi tomu, jak 2200 vojáků rakouské armády a 160 vojáků z Česka a Maďarska demonstrovalo, jak by mohla vypadat ochrana hranic na fiktivní vnější hranici EU.

Rovněž ministři Stropnický a Simicskó hovořili o tom, že spolupráce středoevropských zemí při nácviku ochrany hranic má sloužit jako příklad a vzor pro Evropskou unii.

Stropincký cvičení považuje za důležité kvůli nácviku ochrany schengenské hranice, kdyby se opět ocitla pod mírným anebo naopak větší tlakem. „Z toho náporu v roce 2015 jsme se všichni poučili. Jde tady především o to, aby nedocházelo k nekontrolovanému přechodu hranice," řekl Stropnický. Dodal, že česká armáda na cvičení vyslala například 15 vozidel Iveco s kamerami či nočním viděním.

Přibližně 800 mladých vojáků na cvičení představovalo uprchlíky. Vojáci si tak mohli realisticky vyzkoušet, jak zacházet s masami lidí na hranici. Nasazeno bylo podle APA více než 400 vozidel, vrtulníků, průzkumných letounů, dronů a také technických zařízení, jako jsou kamery pro noční vidění.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecká vláda chce jednat o urovnání pře s Makedonií

22.01.2018 18:39 Atény/Skopje - Řecká vláda hodlá přes protesty dál jednat s Makedonií o vyřešení dlouholetého sporu…

EU je znepokojena vojenskou operací Turecka

22.01.2018 18:24 Brusel - Vážně znepokojena je z vojenské operace Turecka v okolí severosyrského Afrínu šéfka unijní…

Belgie snížila stupeň ohrožení terorismem na druhý

22.01.2018 17:57 Brusel - Belgie dnes snížila stupeň ohrožení teroristickým útokem, a to z třetího na druhý, který…

Šéfovi UKIP zavařila rasistická milenka, vedení strany se rozpadá

22.01.2018 17:05 Aktualizováno Londýn - Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) dál řeší aféru rasistických výroků, které…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama