Ostrov Lampedusa vítal uprchlíky s otevřenou náručí, se nyní hroutí pod tíhou krize

Lampedusa (Itálie) - Ostrov byl italským symbolem solidarity a zveřejněná videa v televizích ukazovala, jak místní žijí v harmonii s nově příchozími. Jenže o víkendu starosta Salvatore Martello naznačil, že souostroví už nápor uprchlíků nevydrží a hrozí zde kolaps. Lampedusa se nachází asi 176 kilometrů západně od Malty a je oblíbeným vstupním bodem do Evropské unie pro běžence ze severní Afriky.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Uprchlíci z Tunisu.

Už v neděli Martello požadoval po vládě, aby uzavřela uprchlické centrum na ostrovech. Odkazuje na zdejší problémy v soužití s uprchlíky a tvrdí, že Itálie dlouhodobě ignoruje volání ostrovanů o pomoc s krizí. Migranti, kteří by měli být přijímáni na italské pevnině, zde dlouho zůstávají, na což není ostrov připraven.

Starosta tvrdí, že k němu chodí stížnosti od místních obyvatel, turistů i obchodníků, kteří se hroutí pod náporem hrozeb, krádeží a harašení. Za všechno prý může skupina 180 Tunisanů, na které je policie krátká i přes četné kamery ve městech.

Salvatore Martello nedávno vystřídal ve funkci dříve oblíbenou Giusi Nicolini, která byla několikrát oceněná za svou neúnavnou pomoc migrantům, v posledních volbách získala však jen něco málo přes 900 hlasů (na ostrově žije přes 6 tisíc obyvatel). Nicolini současného starostu nařka z toho, že se snaží na ostrovech vyvolat strach a že dělá z komára velblouda. Na Lambeduse podle ní žádné velké problémy nejsou, až na několik ojedinělých loupeží.

Včera Martello oznámil, že se situace uklidňuje díky přísnějším kontrolám v přijímacím středisku pro uprchlíky. Jak budou ostrovy do budoucna bojovat s náporem migrantů, se ještě neví. "Všechno musíme změnit ohledně vítací politiky," řekl Martello, který svou volební kampaň postavil na anti-migrační náladě. Od roku 2013 sem dorazilo už více než 250 tisíc běženců, takový nápor nemůže ostrov o 20 kilometrech čtverečních dlouhodobě vydržet.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová kapitola migrační krize? Problémy se přesouvají do další evropské země

20.01.2018 18:33 Madrid - Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) varuje, že počet přistěhovalců…

Francie truchlí: Zemřel jeden z nejslavnějších šéfkuchařů světa, bylo mu…

20.01.2018 17:36 Aktualizováno Paříž - Ve věku 91 let zemřel Francouz Paul Bocuse, jeden z nejznámějších šéfkuchařů světa. Stál u…

Farage byl zapojen do skandálu kolem Trumpa a ovlivňování voleb? Prý…

20.01.2018 17:29 Londýn – Někdejší šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage se…

Let z Británie na Mauritius měl zpoždění kvůli pilotovi, zřejmě byl opilý

20.01.2018 17:20 Londýn – O pořádný rozruch se postaral pilot letadla společnosti British Airways z londýnského…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama