Varování z Francie: Naše armáda není bez spojenců soběstačná

Paříž - Šéf francouzského generálního štábu Jean-Pierre Bosser uvedl, že francouzská armáda není v současnosti schopná samostatné operace a musí se opírat o svoje evropské spojence. Za tuto neutěšenou situaci podle něho mohou dvě desítky let úsporných opatření.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Armáda Francie

Francie letos snížila své výdaje na obranu, aby zajistila, že země splní rozpočtová pravidla EU. To vyvolalo ostrou kritiku dřívějšího šéfa armády Pierra de Villierse, který v červenci rezignoval.

Lepší vyhlídky přicházejí až s příslibem nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona opět zvyšovat vojenský rozpočet s ambiciózním cílem udělat z ozbrojených sil „první evropskou a druhou světovou armádu".

„Napíšeme novou stránku naší vojenské historie s výhledem na znovuzrození našich sil," řekl Bosser před členy obranného výboru francouzského parlamentu.Učinil tak s odkazem na příslib zvýšení rozpočtu na obranu o 1,6 miliardy eur (4,2 miliardy korun) ročně během pět let trvajícího Macronova mandátu. Jeho slova cituje agentura AFP.

Rozpočet, který v současnosti tvoří 1,8 procenta hrubého domácího produktu, má v roce 2025 dosáhnout dvou procent, což je minimální hranice slíbená členskými státy NATO.

Podle Bossera musí armáda uatím napravovat škody způsobené lety „restrukturalizace", která se zastavila s teroristickými útoky v roce 2015 v Paříži. Je podle něho zapotřebí obnovit „některé provozní funkce, které za posledních 20 let trpěly". Za příklad "mimořádné slabosti" označil skutečnost, že francouzské jednotky nyní nejsou s to ani překročit větší řeku, pokud by byly nasazeny na evropském území.

Bosser upozornil, že při vedení operací je nyní francouzská armáda závislá na svých spojencích, zejména na Němcích, kteří poskytují pomoc v oblasti přepravních kapacit a vojenského zpravodajství.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Corbyn vrací úder: Aféra s StB je projev strachu z nástupu labouristů k…

20.02.2018 21:16 Londýn - Vůdce britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn dnes poprvé veřejně odmítl obvinění z…

Maďarský parlament podpořil Polsko ve sporu s EU

20.02.2018 20:46 Budapešť - Maďarský parlament dnes schválil rezoluci, v níž vyjádřil podporu Polsku ve sporu s…

Správce filmového nelegálního serveru dostal ve Francii dva roky

20.02.2018 19:50 Paříž - Soud ve francouzském městě Nanterre u Paříže poslal na dva roky do vězení provozovatele…

Puigdemont chce za premiéra uvězněného Sáncheze

20.02.2018 19:23 Barcelona - Uprchlý katalánský expremiér Carles Puigdemont hodlá jako kandidáta na předsedu vlády…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama