Protesty vyvolávají u Merkelové otázky o jejích rozhodnutích. Velké chyby jsem neudělala, myslí si

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) se při své volební kampani stále častěji setkává s protesty. Ty podle ní vedou k otázkám, zda její rozhodnutí v uplynulých čtyřech letech byla správná.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Summit G7 v Německu, Angela Merkelová

Merkelová je přesvědčena, že v zásadních otázkách chybu neučinila, řekla dnes v předvolebním rozhovoru s televizí RTL. Když se mluví o zásadních krocích šéfky německé vlády, mají lidé nejčastěji na mysli její rozhodnutí ze září 2015, že žadatelé o azyl budou do spolkové republiky vpouštěni bez kontrol na hranicích.

Do Německa i v jeho důsledku v letech 2015 a 2016 přišlo téměř 1,2 milionu uprchlíků převážně z muslimských zemí, což Merkelové nemohou odpustit její kritici zejména z řad protiimigrační a protiislámské Alternativy pro Německo.

Hlasitě najevo jí to dávají lidé především na předvolebních mítincích v bývalém východním Německu, kde se během projevů kancléřky často ozývá pískot nebo znějí nadávky.

Merkelová dnes v rozhovoru uvedla, že jí takové chování nepřijde nejlepší, ale považuje ho také za součást demokracie. „Jinak to u mě vyvolává to, že se samozřejmě ptám, jak to s rozhodnutími bylo a zda byla správná a nutná," poznamenala s tím, že jednala v souladu s ústavou.

I přes nevoli, kterou Merkelová u části Němců svou uprchlickou politikou vzbudila, je velkou favoritkou nedělních parlamentních voleb. V průzkumech se její konzervativní unie CDU/CSU pohybuje kolem 36 procent. Kancléřka v kampani opakovaně říká, že rok 2015 se už nesmí opakovat, tehdejší rozhodnutí týkající se běženců ale i nadále považuje za správné. Šlo podle ní o nutný humanitární krok.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž zaútočil v Mnichově nožem, zranil nejméně 6 lidí

21.10.2017 12:57 Aktualizováno Mnichov – Dosud neznámý pachatel ohrožoval dnes ráno hned na pěti místech v Mnichově nožem několik…

Jednání španělské vlády o omezení katalánské autonomie začalo

21.10.2017 11:04 Madrid – Ve španělské metropoli dnes zahájil premiér Mariano Rajoy mimořádné zasedání vlády. Na…

Mohou kulturní faktory ovlivňovat genetiku? Studie ukázala nečekané věci,…

21.10.2017 09:57 Řím – Proč má někdo raději červené, jiný bílé a další zase růžové víno? Mohlo by se zdát, že jde…

Před spavou nemocí skot ochrání repelent připomínající odér antilop, myslí…

21.10.2017 09:20 Berlín – V boji proti nebezpečné spavé nemoci může pomoci repelent, jehož vůně připomíná odér…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama