Evropu čeká Den D? Volby v Německu jsou za dveřmi

Berlín - Předvolební průzkumy fandí Angele Merkelové, vypadá to, že již tento víkend obhájí své čtvrté volební období. Jenom vítězství však o budoucnosti nerozhodne, ve hře jsou i další faktory, které můžou pozměnit směřování německé politiky.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Merkelová v televizní debatě se Schulzem (3.9.2017).

První zásadní věcí je koalice. Současnou velkou koalici tvoří Křesťanskodemokratická unie (CDU) a její sesterská Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU) společně s Sociálnědemokratickou stranu Německa (SPD). Jenže Angela Merkelová (CDU) a Martin Schulz (SPD) jsou nyní rivalové a není jasné, zda spolu budou chtít spolupracovat i v budoucnosti.

Kromě toho bude důležitý i volební výsledek SPD. Strana již několikrát naznačila, že v opozici být nechce, a předvolební průzkumy jí předpovídají 20 až 23 procent. To je oproti CDU docela málo a s vítězstvím SPD se už nepočítá, přesto tříprocentní nejasnost může mít vliv na koalici. Pokud sociální demokraté získají méně jak 20 procent, může to sloužit jako záminka pro Merkelovou, jak dát najevo, že strana již není významná.

Voliči si budou muset taky vyjasnit své stanovisko vůči Alternativě pro Německo (AfD), pro kterou průzkumy představují horskou dráhu. Občas stěží prolomí pětiprocentní hranici, jindy má zase šanci stát se třetí největší stranou ve Sněmu. Kolik hlasů a mandátu nakonec získá může ovlivnit budoucí vládní strategii vůči uprchlíkům a žadatelům o azyl.

Očekává se i návrat Svobodné demokratické strany (FDP), která v minulosti byla v koalici jak s CDU, tak i s SPD. V minulých volbách však strana získala jen 4,8 procent a nepřekročila tak uzavírací klauzuli a skončila bez mandátů. Předseda Christian Lindner prohlásil, že pokud mají jít do vlády, tak jedině pod podmínkou, že získají ministerstvo financí. To však dělá vrásky Francouzům, kteří jsou nejsilnějším německým partnerem v Evropě.

V neposlední řadě si je třeba i uvědomit, že roztržka mezi CDU a CSU přetrvává, i když strany kandidují společně. Největším kritikem Merkelové za její vítací politiku byl Horst Seehofer, předseda Křesťansko-sociální unie Bavorska . CSU je v Bavorsku nesmírně populární, strana zde vládne bez koaličního partnera už prakticky od poválečných dob.

Pro Merkelovou je soudržnost s CSU zásadní, bez toho nikdy nezískají 35 procent hlasů, jak jim nyní předpovídají předvolební průzkumy. Kancléřka však čelí kritice z vlastního tábora a pokud se strany znovu nesjednotí, může to být konec Velké koalici.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová kapitola migrační krize? Problémy se přesouvají do další evropské země

20.01.2018 18:33 Madrid - Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) varuje, že počet přistěhovalců…

Francie truchlí: Zemřel jeden z nejslavnějších šéfkuchařů světa, bylo mu…

20.01.2018 17:36 Aktualizováno Paříž - Ve věku 91 let zemřel Francouz Paul Bocuse, jeden z nejznámějších šéfkuchařů světa. Stál u…

Farage byl zapojen do skandálu kolem Trumpa a ovlivňování voleb? Prý…

20.01.2018 17:29 Londýn – Někdejší šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage se…

Let z Británie na Mauritius měl zpoždění kvůli pilotovi, zřejmě byl opilý

20.01.2018 17:20 Londýn – O pořádný rozruch se postaral pilot letadla společnosti British Airways z londýnského…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama