Evropu čeká Den D? Volby v Německu jsou za dveřmi

Berlín - Předvolební průzkumy fandí Angele Merkelové, vypadá to, že již tento víkend obhájí své čtvrté volební období. Jenom vítězství však o budoucnosti nerozhodne, ve hře jsou i další faktory, které můžou pozměnit směřování německé politiky.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Merkelová v televizní debatě se Schulzem (3.9.2017).

První zásadní věcí je koalice. Současnou velkou koalici tvoří Křesťanskodemokratická unie (CDU) a její sesterská Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU) společně s Sociálnědemokratickou stranu Německa (SPD). Jenže Angela Merkelová (CDU) a Martin Schulz (SPD) jsou nyní rivalové a není jasné, zda spolu budou chtít spolupracovat i v budoucnosti.

Kromě toho bude důležitý i volební výsledek SPD. Strana již několikrát naznačila, že v opozici být nechce, a předvolební průzkumy jí předpovídají 20 až 23 procent. To je oproti CDU docela málo a s vítězstvím SPD se už nepočítá, přesto tříprocentní nejasnost může mít vliv na koalici. Pokud sociální demokraté získají méně jak 20 procent, může to sloužit jako záminka pro Merkelovou, jak dát najevo, že strana již není významná.

Voliči si budou muset taky vyjasnit své stanovisko vůči Alternativě pro Německo (AfD), pro kterou průzkumy představují horskou dráhu. Občas stěží prolomí pětiprocentní hranici, jindy má zase šanci stát se třetí největší stranou ve Sněmu. Kolik hlasů a mandátu nakonec získá může ovlivnit budoucí vládní strategii vůči uprchlíkům a žadatelům o azyl.

Očekává se i návrat Svobodné demokratické strany (FDP), která v minulosti byla v koalici jak s CDU, tak i s SPD. V minulých volbách však strana získala jen 4,8 procent a nepřekročila tak uzavírací klauzuli a skončila bez mandátů. Předseda Christian Lindner prohlásil, že pokud mají jít do vlády, tak jedině pod podmínkou, že získají ministerstvo financí. To však dělá vrásky Francouzům, kteří jsou nejsilnějším německým partnerem v Evropě.

V neposlední řadě si je třeba i uvědomit, že roztržka mezi CDU a CSU přetrvává, i když strany kandidují společně. Největším kritikem Merkelové za její vítací politiku byl Horst Seehofer, předseda Křesťansko-sociální unie Bavorska . CSU je v Bavorsku nesmírně populární, strana zde vládne bez koaličního partnera už prakticky od poválečných dob.

Pro Merkelovou je soudržnost s CSU zásadní, bez toho nikdy nezískají 35 procent hlasů, jak jim nyní předpovídají předvolební průzkumy. Kancléřka však čelí kritice z vlastního tábora a pokud se strany znovu nesjednotí, může to být konec Velké koalici.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První kolo prezidentských volbeb ve Slovinsku vyhrál zřejmě opět Pahor

22.10.2017 21:02 Aktualizováno Lublaň - Stávající slovinský prezident Borut Pahor řesvědčivě vyhrál dnešní první kolo volby, ale…

Útočník držel v zábavním parku v Británii rukojmí, zasahovala policie

22.10.2017 20:19 Aktualizováno Londýn - Britská policie provedla rozsáhlý zásah v zábavním parku v Nuneatonu v centrální části…

Další populista ve Visegrádu. I Itálie kritizuje Babiše

22.10.2017 18:10 Řím - Italská média dnes přirovnávají šéfa hnutí ANO Andreje Babiše k Donaldu Trumpovi, anebo k…

Maďarský ministr zahraničí pogratuloval Babišovi

22.10.2017 18:01 Budapešť - Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó pogratuloval Andreji Babišovi a jeho hnutí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama