Jenom sebevědomí Německo nespasí. Angela Merkelová stojí na vratkých základech

Berlín - Angela Merkelová kolemjdoucí zdraví s velkým úsměvem na tváři. Aspoň tak to vypadá na předvolebních plakátech. Se sloganem: "Za Německo, ve kterém se nám žije dobře a šťastně," míří pro své čtvrté vítězství. Jenže idylismus stojí na vratkých základech. Skutečně se mají nyní Němci nejlíp za celou svou historii?

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Německá kancléřka Angela Merkelová.

Současná kancléřka se má čím pochlubit - silná ekonomika, nízká nezaměstnanost, důvěra firem ve stát. Tohle všechno si může Merkelová zapsat na účet, protože v čele země stojí již od roku 2005. Sice ne vždy jí vše vyšlo podle plánů, jako je třeba uprchlická krize, ale stabilní moci se těší dál.

Za to všechno vděčí i své schopnosti zachovat si chladnou hlavu za každé situace. Kritikové tvrdí, že se kancléřka vyhýbá konfliktům, což jsme mohli vidět i v jediné předvolební televizní debatě, kdy proti ní seděl Martin Schulz. Jenže i to si někteří voliči vykládají jako fakt, že oblíbena "matka národa" dokáže stát na věcí.

Zvolení Merkelové je vnímáno jako důvěra v prosperující stát s ještě slibnější budoucností. A že je v tomhle evropském ráji co napravovat. Její strana CDU slibuje nižší daně pro zaměstnané, plnou zaměstnanost do roku 2025, více peněz a podpory pro rodiny, více obrany, více policie, více NATO, více Evropské unie... Všimněte si, že kancléřka slibuje silnější Německo, kde bude všeho více. Zní to všechno krásně, ale jsou to jen zvučné slogany. Ve skutečnosti nemá konkrétní plán skoro na nic.

Ve skutečnosti čelí Německo problémům s nedostatkem pracovní síly, a také s rostoucí chudobou. Německý minimální plat je skoro dvojnásobkem českého průměrného platu a přesto 40 procent těch nejméně placených si kvůli inflaci může dovolit ještě méně věcí než před 20 lety. Nejen Německo, ale i celá Evropa ztrácí svou ekonomickou důležitost ve světle vzestupu Číny a Indie.

Evropa v čele s Německem tak trochu zaspala dobu. Uprchlická krize, Trumpova neochota spolupracovat i brexit zasazují kontinentu tvrdé rány. Pokud bude Angela Merkelová znovu zvolená, čekají jí složité časy. Svět se mění a Německo s ním. Už nestačí jen pouhé plané sliby, kancléřka musí přijít s konkrétním plánem, pokud chce země obhájit svou významné postavení ve světové ekonomice a politice.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Madrid převezme kontrolu na Katalánskem, chce sesadit tamní vládu a…

21.10.2017 15:18 Aktualizováno Madrid - Španělský premiér Mariano Rajoy po mimořádném zasedání ústřední vlády v Madridu oznámil,…

Muž zaútočil v Mnichově nožem, zranil nejméně 6 lidí

21.10.2017 12:57 Aktualizováno Mnichov – Dosud neznámý pachatel ohrožoval dnes ráno hned na pěti místech v Mnichově nožem několik…

Jednání španělské vlády o omezení katalánské autonomie začalo

21.10.2017 11:04 Madrid – Ve španělské metropoli dnes zahájil premiér Mariano Rajoy mimořádné zasedání vlády. Na…

Mohou kulturní faktory ovlivňovat genetiku? Studie ukázala nečekané věci,…

21.10.2017 09:57 Řím – Proč má někdo raději červené, jiný bílé a další zase růžové víno? Mohlo by se zdát, že jde…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama