Jenom sebevědomí Německo nespasí. Angela Merkelová stojí na vratkých základech

Berlín - Angela Merkelová kolemjdoucí zdraví s velkým úsměvem na tváři. Aspoň tak to vypadá na předvolebních plakátech. Se sloganem: "Za Německo, ve kterém se nám žije dobře a šťastně," míří pro své čtvrté vítězství. Jenže idylismus stojí na vratkých základech. Skutečně se mají nyní Němci nejlíp za celou svou historii?

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Německá kancléřka Angela Merkelová.

Současná kancléřka se má čím pochlubit - silná ekonomika, nízká nezaměstnanost, důvěra firem ve stát. Tohle všechno si může Merkelová zapsat na účet, protože v čele země stojí již od roku 2005. Sice ne vždy jí vše vyšlo podle plánů, jako je třeba uprchlická krize, ale stabilní moci se těší dál.

Za to všechno vděčí i své schopnosti zachovat si chladnou hlavu za každé situace. Kritikové tvrdí, že se kancléřka vyhýbá konfliktům, což jsme mohli vidět i v jediné předvolební televizní debatě, kdy proti ní seděl Martin Schulz. Jenže i to si někteří voliči vykládají jako fakt, že oblíbena "matka národa" dokáže stát na věcí.

Zvolení Merkelové je vnímáno jako důvěra v prosperující stát s ještě slibnější budoucností. A že je v tomhle evropském ráji co napravovat. Její strana CDU slibuje nižší daně pro zaměstnané, plnou zaměstnanost do roku 2025, více peněz a podpory pro rodiny, více obrany, více policie, více NATO, více Evropské unie... Všimněte si, že kancléřka slibuje silnější Německo, kde bude všeho více. Zní to všechno krásně, ale jsou to jen zvučné slogany. Ve skutečnosti nemá konkrétní plán skoro na nic.

Ve skutečnosti čelí Německo problémům s nedostatkem pracovní síly, a také s rostoucí chudobou. Německý minimální plat je skoro dvojnásobkem českého průměrného platu a přesto 40 procent těch nejméně placených si kvůli inflaci může dovolit ještě méně věcí než před 20 lety. Nejen Německo, ale i celá Evropa ztrácí svou ekonomickou důležitost ve světle vzestupu Číny a Indie.

Evropa v čele s Německem tak trochu zaspala dobu. Uprchlická krize, Trumpova neochota spolupracovat i brexit zasazují kontinentu tvrdé rány. Pokud bude Angela Merkelová znovu zvolená, čekají jí složité časy. Svět se mění a Německo s ním. Už nestačí jen pouhé plané sliby, kancléřka musí přijít s konkrétním plánem, pokud chce země obhájit svou významné postavení ve světové ekonomice a politice.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vše bylo jinak? Kuciak a jeho snoubenka nezemřeli tak, jak se původně…

20.03.2018 22:03 Aktualizováno Bratislava – Od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynul…

Ve Francii zadrželi pašeráky, kteří dováželi štěňata ze Slovenska

20.03.2018 22:00 Paříž - Bývalého veterináře a jeho partnerku zadržela na východě Francie policie kvůli podezření z…

Volby do Evropského parlamentu budou na konci příštího května

20.03.2018 20:44 Brusel - Příští volby do Evropského parlamentu se uskuteční v rozmezí 23. až 26. května 2019.…

Policie zadržela exprezidenta Sarkozyho, bral peníze od Kaddáfího

20.03.2018 20:29 Aktualizováno Paříž - Francouzská policie dnes zadržela exprezidenta Nicolase Sarkozyho. Vyšetřování se týká…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama