Belgie má strach z dětí džihádistů: Jsou indoktrinovány šaríou, umí zacházet se zbraněmi

Brusel - Podle informací deníku De Standaard je v Sýrii a Iráku nejméně stovka dětí, jejichž alespoň jeden rodič je belgickým občanem. Belgické úřady podle ministra spravedlnosti Koena Geense dělají úřady vše pro to, aby o návratech dětí džihádistů věděly.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Islámský stát

Asi 60 procent z nich nikdy Belgii nevidělo a narodily se uprostřed syrského konfliktu. Jen pětině je více než devět let a byly do oblasti, obvykle na území ovládané teroristickou organizací Islámský stát, dovezeny svými radikalizovanými rodiči.

Belgický poslanec Jean-Jacques De Gucht podle listu upozornil, že tyto děti jsou islamisty indoktrinovány vzděláním podle pravidel šaríi. "Dělají je imunní vůči násilí, někdy se už v pěti letech učí zacházet se zbraněmi. Od devíti let jsou chlapci posíláni do výcvikových táborů," cituje De Standaard poslance. "Federální policie i služby pro práci s mládeží jsou informovány ihned, jak se o možném návratu takového dítěte dozvíme," uvedl ministr Geens.

Nezletilí, kteří se sami rozhodli vydat do Sýrie či Iráku jako bojovníci, jsou po návratu pokládáni za bezpečnostní riziko. V Belgii jsou podle ministra tři takové případy.

Děti, které se vrátí spolu s matkou a radikalizované nejsou, vnímají belgické úřady jako děti z rizikového prostředí. Soud pro mladistvé může, pokud rodiče s úřady nespolupracují, rozhodnout i o jejich předání do náhradní péče.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecká vláda chce jednat o urovnání pře s Makedonií

22.01.2018 18:39 Atény/Skopje - Řecká vláda hodlá přes protesty dál jednat s Makedonií o vyřešení dlouholetého sporu…

EU je znepokojena vojenskou operací Turecka

22.01.2018 18:24 Brusel - Vážně znepokojena je z vojenské operace Turecka v okolí severosyrského Afrínu šéfka unijní…

Belgie snížila stupeň ohrožení terorismem na druhý

22.01.2018 17:57 Brusel - Belgie dnes snížila stupeň ohrožení teroristickým útokem, a to z třetího na druhý, který…

Šéfovi UKIP zavařila rasistická milenka, vedení strany se rozpadá

22.01.2018 17:05 Aktualizováno Londýn - Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) dál řeší aféru rasistických výroků, které…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama