V Polsku začalo mezinárodní cvičení Dragon-17, zúčastní se ho 17 tisíc vojáků

Varšava – V Polsku dnes začalo velké mezinárodní vojenské cvičení Dragon-17, kterého se účastní na 17.000 vojáků. Vedle polské armády jsou do něj zapojené jednotky dalších 11 států, mimo jiné USA, Británie, Německa, Itálie, Slovenska a Ukrajiny, informovala média. 

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Varšava

Vojenské manévry potrvají do 29. září a mají prověřit bojeschopnost pozemních, vzdušných i námořních sil a také jednotek nového vojska teritoriální obrany, sdělil státní tajemník polského ministerstva obrany Michal Dworczyk. Česko se akce neúčastní.

Scénář cvičení vychází z toho, že jeden ze sousedních států si osobuje právo přístupu k surovinám na polském území. V této souvislosti hrozí „pokus o politickou destabilizaci" a „o ovládnutí sporného území, a to i pomocí hybridních akcí".

„Jde samozřejmě o hypotetický scénář, který ale vychází i z toho, co v posledních letech sledujeme, co jsme viděli na Ukrajině v době (ruské) anexe Krymu nebo útoku Ruské federace na Donbas," citoval Dworczyka list Rzeczpospolita.

Podle Dworczyka by však tyto manévry neměly být vnímány jako odpověď na cvičení ruských a běloruských armád Zapad-17, které dnes skončilo. Poukázal především na to, že v případě Dragonu jde o pravidelné cvičení.

„Někteří odborníci v Polsku a v zahraničí se obávají, že některé (ruské) jednotky mohou zůstat v Bělorusku. Ale jak Polsko, tak Severoatlantická aliance budou reagovat na jakoukoli takovou akci," dodal.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž zaútočil v Mnichově nožem, zranil nejméně 6 lidí

21.10.2017 12:57 Aktualizováno Mnichov – Dosud neznámý pachatel ohrožoval dnes ráno hned na pěti místech v Mnichově nožem několik…

Jednání španělské vlády o omezení katalánské autonomie začalo

21.10.2017 11:04 Madrid – Ve španělské metropoli dnes zahájil premiér Mariano Rajoy mimořádné zasedání vlády. Na…

Mohou kulturní faktory ovlivňovat genetiku? Studie ukázala nečekané věci,…

21.10.2017 09:57 Řím – Proč má někdo raději červené, jiný bílé a další zase růžové víno? Mohlo by se zdát, že jde…

Před spavou nemocí skot ochrání repelent připomínající odér antilop, myslí…

21.10.2017 09:20 Berlín – V boji proti nebezpečné spavé nemoci může pomoci repelent, jehož vůně připomíná odér…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama