V Polsku začalo mezinárodní cvičení Dragon-17, zúčastní se ho 17 tisíc vojáků

Varšava – V Polsku dnes začalo velké mezinárodní vojenské cvičení Dragon-17, kterého se účastní na 17.000 vojáků. Vedle polské armády jsou do něj zapojené jednotky dalších 11 států, mimo jiné USA, Británie, Německa, Itálie, Slovenska a Ukrajiny, informovala média. 

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Varšava

Vojenské manévry potrvají do 29. září a mají prověřit bojeschopnost pozemních, vzdušných i námořních sil a také jednotek nového vojska teritoriální obrany, sdělil státní tajemník polského ministerstva obrany Michal Dworczyk. Česko se akce neúčastní.

Scénář cvičení vychází z toho, že jeden ze sousedních států si osobuje právo přístupu k surovinám na polském území. V této souvislosti hrozí „pokus o politickou destabilizaci" a „o ovládnutí sporného území, a to i pomocí hybridních akcí".

„Jde samozřejmě o hypotetický scénář, který ale vychází i z toho, co v posledních letech sledujeme, co jsme viděli na Ukrajině v době (ruské) anexe Krymu nebo útoku Ruské federace na Donbas," citoval Dworczyka list Rzeczpospolita.

Podle Dworczyka by však tyto manévry neměly být vnímány jako odpověď na cvičení ruských a běloruských armád Zapad-17, které dnes skončilo. Poukázal především na to, že v případě Dragonu jde o pravidelné cvičení.

„Někteří odborníci v Polsku a v zahraničí se obávají, že některé (ruské) jednotky mohou zůstat v Bělorusku. Ale jak Polsko, tak Severoatlantická aliance budou reagovat na jakoukoli takovou akci," dodal.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další tajemství letu MH370: Byl na palubě utajený náklad? Něco tu nesedí,…

13.12.2017 23:03 Aktualizováno Londýn - Ztracený let MH370 společnosti  Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě nebyl ani po třech…

CDU/CSU a SPD jednají o nové německé vládě

13.12.2017 20:57 Berlín - V Německu dnes večer začalo jednání o vytvoření nové vlády mezi konzervativní unií CDU/CSU…

Vážné obvinění: Paříž podle USA vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě

13.12.2017 20:41 Kigali/Paříž - Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští…

Svět si všímá dění v Česku: Populistický miliardář se ujal vlády, píšou…

13.12.2017 20:12 Aktualizováno Praha - Dnešní jmenování kabinetu Andreje Babiše (ANO) prezidentem Milošem Zemanem sice světoví…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama