Nic nevíte. A předstíráte, že můžete vést celou Evropu, obořil se Juncker na své kritiky

Brusel - Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker před několika dny v Evropském parlamentu představil svou vizi budoucnosti Evropské unie s důrazem na větší jednotu. Nizozemští a dánští politici však označili jeho návrhy za zbytečné. Juncker jim teď poslal ostrý vzkaz.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise

Junckerovy návrhy, které představil minulý týden ve Štrasburku, zahrnovaly například sloučení pozic předsedy Evropské Komise a Evropské rady, připomíná server Politico. 

K reformě eurozóny pak podotkl, že jeden ze členů EK by se měl stát ministrem financí či hospodářství skupiny zemí platících eurem. Odmítl ale zároveň představu samostatného rozpočtu pro státy platící společnou unijní měnou. Navrhl také vznik nástroje, který by technicky a finančně pomáhal státům unie s přijetím eura.

Někteří vedoucí představitelé EU, včetně nizozemského premiéra Marka Rutteho a jeho dánského protějška Larse Løkke Rasmussenena reagovali téměř okamžitě - a velmi kriticky. Takové reformy podle nich nejsou za zapotřebí.

Junker se ale svých plánů nevzdává a svým kritikům poslal vzkaz. Kritizoval jejich „stav nevědomosti". V Evropském hospodářském a sociálním výboru Juncker řekl, že hodně z toho, co navrhl, bylo již stanoveno v Lisabonské smlouvě. Dodal, že byl „velmi překvapen", že viděl takové šokované reakce od lidí, včetně „hlav států [a] vlád.“

Jejich reakce podle něj ukazuje na „stav nevědomosti mnoha těch, kteří předstírají, že mohou vést Evropu za všech okolností," dodal Juncker.

Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecká vláda chce jednat o urovnání pře s Makedonií

22.01.2018 18:39 Atény/Skopje - Řecká vláda hodlá přes protesty dál jednat s Makedonií o vyřešení dlouholetého sporu…

EU je znepokojena vojenskou operací Turecka

22.01.2018 18:24 Brusel - Vážně znepokojena je z vojenské operace Turecka v okolí severosyrského Afrínu šéfka unijní…

Belgie snížila stupeň ohrožení terorismem na druhý

22.01.2018 17:57 Brusel - Belgie dnes snížila stupeň ohrožení teroristickým útokem, a to z třetího na druhý, který…

Šéfovi UKIP zavařila rasistická milenka, vedení strany se rozpadá

22.01.2018 17:05 Aktualizováno Londýn - Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) dál řeší aféru rasistických výroků, které…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama