Nic nevíte. A předstíráte, že můžete vést celou Evropu, obořil se Juncker na své kritiky

Brusel - Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker před několika dny v Evropském parlamentu představil svou vizi budoucnosti Evropské unie s důrazem na větší jednotu. Nizozemští a dánští politici však označili jeho návrhy za zbytečné. Juncker jim teď poslal ostrý vzkaz.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise

Junckerovy návrhy, které představil minulý týden ve Štrasburku, zahrnovaly například sloučení pozic předsedy Evropské Komise a Evropské rady, připomíná server Politico. 

K reformě eurozóny pak podotkl, že jeden ze členů EK by se měl stát ministrem financí či hospodářství skupiny zemí platících eurem. Odmítl ale zároveň představu samostatného rozpočtu pro státy platící společnou unijní měnou. Navrhl také vznik nástroje, který by technicky a finančně pomáhal státům unie s přijetím eura.

Někteří vedoucí představitelé EU, včetně nizozemského premiéra Marka Rutteho a jeho dánského protějška Larse Løkke Rasmussenena reagovali téměř okamžitě - a velmi kriticky. Takové reformy podle nich nejsou za zapotřebí.

Junker se ale svých plánů nevzdává a svým kritikům poslal vzkaz. Kritizoval jejich „stav nevědomosti". V Evropském hospodářském a sociálním výboru Juncker řekl, že hodně z toho, co navrhl, bylo již stanoveno v Lisabonské smlouvě. Dodal, že byl „velmi překvapen", že viděl takové šokované reakce od lidí, včetně „hlav států [a] vlád.“

Jejich reakce podle něj ukazuje na „stav nevědomosti mnoha těch, kteří předstírají, že mohou vést Evropu za všech okolností," dodal Juncker.

Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důkaz o tom, kdo sestřelil let MH17 nad Ukrajinou? Tato fotografie má vše…

23.10.2017 22:20 Aktualizováno Vědecký tým Bellingcat se domnívá, že nová fotografie Buku, zveřejněná ve čtvrtek 19. října…

Šéf Evropské komise Juncker popřál Babišovi štěstí při sestavování…

23.10.2017 21:14 Brusel - Vítězi českých parlamentních voleb dnes pogratuloval také předseda Evropské komise Jean…

Někdo chce z Evropy udělat "smíšený kontinent", ale my jsme "zóna bez…

23.10.2017 20:43 Budapešť – Šéf maďarské vlády Viktor Orbán dnes připomněl protikomunistické povstání v Budapešti v…

Ve Francii vyvolalo pozornost video s Macronovým psem, který močí při…

23.10.2017 19:15 Paříž - Velký zájem ve Francii vyvolal videozáznam, na kterém je pes prezidenta Emmanuela Macrona…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama