Spor o moře se vyhrocuje: Slovinský premiér zrušil cestu do Chorvatska

Lublaň/New York - Slovinský premiér Miro Cerar zrušil svou návštěvu Záhřebu plánovanou na 27. září, při níž měl se svým chorvatským protějškem Andrejem Plenkovičem jednat o řešení sporu obou zemí o Piranský záliv.

Přidejte svůj názor

Chorvatsko

Cerar a Plenković se ve středu na okraj zasedání Valného shromáždění OSN setkali a dohodli se, že Cerar přijede příští týden do Záhřebu, aby společně hledali východisko z tohoto problému. Předseda chorvatské vlády ale následně ve svém projevu označil nedávné rozhodnutí arbitrážního soudu za příklad podkopávání mezinárodního práva. Tím popudil svého slovinského kolegu, který pak v reakci návštěvu odřekl.

Mezinárodní arbitrážní soud koncem června přiznal Slovinsku značnou část Piranského zálivu a koridor, jenž Slovincům poskytuje přístup na otevřené moře.

O spornou vodní plochu v Jaderském moři se obě země přou už od získání nezávislosti na bývalé Jugoslávii v roce 1991. V roce 2008 kvůli tomu Slovinsko několik měsíců blokovalo rozhovory o přijetí Chorvatska do EU. Na arbitráži se obě země nakonec dohodly v listopadu 2009.

Záhřeb arbitráž ale v roce 2015 odmítl poté, co chorvatská média zveřejnila přepis rozhovoru, při němž se prý slovinský zástupce v arbitrážním soudu Jernej Sekolec domlouval s pověřenkyní slovinského ministerstva zahraničí o taktice dalšího postupu a o působení na ostatní arbitry.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová kapitola migrační krize? Problémy se přesouvají do další evropské země

20.01.2018 18:33 Madrid - Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) varuje, že počet přistěhovalců…

Francie truchlí: Zemřel jeden z nejslavnějších šéfkuchařů světa, bylo mu…

20.01.2018 17:36 Aktualizováno Paříž - Ve věku 91 let zemřel Francouz Paul Bocuse, jeden z nejznámějších šéfkuchařů světa. Stál u…

Farage byl zapojen do skandálu kolem Trumpa a ovlivňování voleb? Prý…

20.01.2018 17:29 Londýn – Někdejší šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage se…

Let z Británie na Mauritius měl zpoždění kvůli pilotovi, zřejmě byl opilý

20.01.2018 17:20 Londýn – O pořádný rozruch se postaral pilot letadla společnosti British Airways z londýnského…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama