Spor o moře se vyhrocuje: Slovinský premiér zrušil cestu do Chorvatska

Lublaň/New York - Slovinský premiér Miro Cerar zrušil svou návštěvu Záhřebu plánovanou na 27. září, při níž měl se svým chorvatským protějškem Andrejem Plenkovičem jednat o řešení sporu obou zemí o Piranský záliv.

Přidejte svůj názor

Chorvatsko

Cerar a Plenković se ve středu na okraj zasedání Valného shromáždění OSN setkali a dohodli se, že Cerar přijede příští týden do Záhřebu, aby společně hledali východisko z tohoto problému. Předseda chorvatské vlády ale následně ve svém projevu označil nedávné rozhodnutí arbitrážního soudu za příklad podkopávání mezinárodního práva. Tím popudil svého slovinského kolegu, který pak v reakci návštěvu odřekl.

Mezinárodní arbitrážní soud koncem června přiznal Slovinsku značnou část Piranského zálivu a koridor, jenž Slovincům poskytuje přístup na otevřené moře.

O spornou vodní plochu v Jaderském moři se obě země přou už od získání nezávislosti na bývalé Jugoslávii v roce 1991. V roce 2008 kvůli tomu Slovinsko několik měsíců blokovalo rozhovory o přijetí Chorvatska do EU. Na arbitráži se obě země nakonec dohodly v listopadu 2009.

Záhřeb arbitráž ale v roce 2015 odmítl poté, co chorvatská média zveřejnila přepis rozhovoru, při němž se prý slovinský zástupce v arbitrážním soudu Jernej Sekolec domlouval s pověřenkyní slovinského ministerstva zahraničí o taktice dalšího postupu a o působení na ostatní arbitry.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tusk vypovídal v případu letecké katastrofy u Smolensku

23.04.2018 22:04 Aktualizováno Varšava - Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes vystoupil jako svědek před varšavským soudem v…

Brexit: Mayová utrpěla další porážku, tentokrát od Sněmovny lordů

23.04.2018 21:58 Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová čelí při řízení odchodu své země z Evropské unie dalšímu…

Ropa z USA teče do Evropy

23.04.2018 20:35 Londýn - Jak snaha Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) vybalancovat trh s ropou přináší ovoce…

Vévodkyně Kate porodila. Třetí dítě je chlapec

23.04.2018 19:32 Aktualizováno Londýn - Vévodkyně Kate dnes porodila třetího královského potomka. Chlapec se narodil dnes v 11:01.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama