Spor o moře se vyhrocuje: Slovinský premiér zrušil cestu do Chorvatska

Lublaň/New York - Slovinský premiér Miro Cerar zrušil svou návštěvu Záhřebu plánovanou na 27. září, při níž měl se svým chorvatským protějškem Andrejem Plenkovičem jednat o řešení sporu obou zemí o Piranský záliv.

Přidejte svůj názor

Chorvatsko

Cerar a Plenković se ve středu na okraj zasedání Valného shromáždění OSN setkali a dohodli se, že Cerar přijede příští týden do Záhřebu, aby společně hledali východisko z tohoto problému. Předseda chorvatské vlády ale následně ve svém projevu označil nedávné rozhodnutí arbitrážního soudu za příklad podkopávání mezinárodního práva. Tím popudil svého slovinského kolegu, který pak v reakci návštěvu odřekl.

Mezinárodní arbitrážní soud koncem června přiznal Slovinsku značnou část Piranského zálivu a koridor, jenž Slovincům poskytuje přístup na otevřené moře.

O spornou vodní plochu v Jaderském moři se obě země přou už od získání nezávislosti na bývalé Jugoslávii v roce 1991. V roce 2008 kvůli tomu Slovinsko několik měsíců blokovalo rozhovory o přijetí Chorvatska do EU. Na arbitráži se obě země nakonec dohodly v listopadu 2009.

Záhřeb arbitráž ale v roce 2015 odmítl poté, co chorvatská média zveřejnila přepis rozhovoru, při němž se prý slovinský zástupce v arbitrážním soudu Jernej Sekolec domlouval s pověřenkyní slovinského ministerstva zahraničí o taktice dalšího postupu a o působení na ostatní arbitry.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První kolo prezidentských volbeb ve Slovinsku vyhrál zřejmě opět Pahor

22.10.2017 21:02 Aktualizováno Lublaň - Stávající slovinský prezident Borut Pahor řesvědčivě vyhrál dnešní první kolo volby, ale…

Útočník držel v zábavním parku v Británii rukojmí, zasahovala policie

22.10.2017 20:19 Aktualizováno Londýn - Britská policie provedla rozsáhlý zásah v zábavním parku v Nuneatonu v centrální části…

Další populista ve Visegrádu. I Itálie kritizuje Babiše

22.10.2017 18:10 Řím - Italská média dnes přirovnávají šéfa hnutí ANO Andreje Babiše k Donaldu Trumpovi, anebo k…

Maďarský ministr zahraničí pogratuloval Babišovi

22.10.2017 18:01 Budapešť - Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó pogratuloval Andreji Babišovi a jeho hnutí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama