Merkelová skončila? Ve volbách zřejmě neprohraje, skutečným vítězem ale nebude

Berlín – Angela Merkelová se zdá být neporazitelná, málokdo pochybuje o tom, že v neděli znovu obhájí svůj úřad. Vyrůstá tu celá generace Němců, kteří si nepamatují zemi pod žádnou jinou vládou. Jenže volební čísla neznamenají vše. Zatímco první i druhé místo je už pravděpodobně rozdané, skutečnou otázkou je, kdo obsadí třetí příčku.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Summit G7 v Německu, Angela Merkelová

Všechny bude zajímat volební výsledek pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD), ta sice byla na výsluní v roce 2015 a od té doby hodně ztratila, poslední průzkumy straně předpovídají mezi 8 až 12 procenty. Němci se budou muset rozhodnout, zda zapomenou na svou minulost a vloží důvěru v pravici, která je spojována s nacionalismem a populismem. Jejich přítomnost v parlamentu bude také Merkelové a její straně CDU neustále připomínat, že poslední volební období nebylo zcela bez chyb.

Alternativa pro Německo přitom začala jako strana ekonomických intelektuálů, kteří nedůvěřovali Eurozóně, kritizovali přijímání uprchlíků a imigraci, muslimy, chtějí zakázat burky a naopak oslavují ženskou nezávislost. Na druhou stranu jsou mezi nimi i nedůvěřivci klimatických změn, xenofobové a šovinisté. „Nemyslím si, že muslimští přistěhovalci mají skutečný zájem o integraci,“ řekla Anka Willms, kandidátka za stranu AfD.

Hlavní silou strany je migrační krize, která se však v Německu už mírní a voliči teď zajímají především sociální jistoty, důchody, zaměstnanost nebo sociální (ne)rovnost. Leif-Erik Holm, také kandidát AfD, se domnívá, že kancléřka tehdy dopustila kritické chyby, kterou dodnes nechce přiznat. Její velkorysé a humanitární gesto otevřít hranice uprchlíkům bylo celosvětově oslavováno, ale v samotném Německu a v okolních státech to spíše vyvolalo vlnu odporu. Podle politika tak Merkelová nepřímo zapříčinila i Brexit.

Den před volbami musí ostatní politické strany přemýšlet, jak se poperou s AfD v parlamentu. Žádná strana není ochotná vytvořit s AfD koalice, pokud jí připadne třetí místo, pak bude silnou hlavou opozice. Političtí rivalové se na Alternativu dívají nelibě a neustále ji předhazují nacistickou minulost země. „Nacisté byli taky normální stranou, dokud si pro sebe neurvali moc a nezpůsobili druhou světovou válku,“ zní parlamentem.

Výsledek voleb tak dá světu odpověď na otázku, zda stigma holocaustu je už pryč, nebo si německý národ nese vinu stále v sobě.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bídné platy, dřina, zastrašování. Británie vyšetřuje stovky případů…

24.10.2017 07:44 Londýn - Britské úřady vyšetřují přes 300 případů moderního otroctví. Zaměstnavatelé například…

Důkaz o tom, kdo sestřelil let MH17 nad Ukrajinou? Tato fotografie má vše…

23.10.2017 22:20 Aktualizováno Vědecký tým Bellingcat se domnívá, že nová fotografie Buku, zveřejněná ve čtvrtek 19. října…

Šéf Evropské komise Juncker popřál Babišovi štěstí při sestavování…

23.10.2017 21:14 Brusel - Vítězi českých parlamentních voleb dnes pogratuloval také předseda Evropské komise Jean…

Někdo chce z Evropy udělat "smíšený kontinent", ale my jsme "zóna bez…

23.10.2017 20:43 Budapešť – Šéf maďarské vlády Viktor Orbán dnes připomněl protikomunistické povstání v Budapešti v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama