Proč Rusové nezasáhnou do německých voleb? Důvodů je několik

Moskva/Berlín - Americký deník The New York Times se zabývá "tajemstvím německých voleb". Tím by měl být předpoklad, že Rusové nezasáhnou do dnešních parlamentních voleb, ve kterých se očekává vítězství CDU-CSU Angely Merkelové. Ovlivňování se přitom měli Rusové dopustit v případech amerických a francouzských prezidentských voleb.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Rusko, Moskva

Podle amerického deníku bylo vysoce pravděpodobné, že Rusové budou mít zájem na tom zasáhnout i do německého volebního procesu. Měli k tomu využít zejména "fake news" a dezinformace, ale také hackerské útoky. "Ale v předvečer volební neděle, Rusové učinili něco nečekaného: prostě zmizeli," stojí v příspěvku. Tzv. trollové se prý stáhli.

Zpravodajské servery informovaly "normálně" a dezinformace výrazněji nezasáhly do předvolební kampaně. Němci jsou podle Sandro Gayckena z Digital Society Institute v Berlíně "téměř zklamaní z toho, že se nic neděje". "Nezaznamenali jsme žádný prokázaný útok. Neočekává se žádný ruský zásah," upřesnil pro deník. 

Německé volby jsou totiž podle některých expertů "izolované od vnějších vlivů", kdežto ty americké nikoliv. Německá politická scéna totiž není tak polarizovaná, jako například v USA nebo ve Francii. Dalším rozdílem je, že Němci stále poměrně důvěřují mainstreamovým médiím a sdělovacím prostředkům, stejně jako největším politickým stranám. Američané naopak pokukují po alternativních zdrojích, ke kterým se často dostanou přes sociální sítě twitter nebo facebook. 

Někteří odborníci i přesto varují, že Rusové by mohli částečně do voleb zasáhnout. A to prostřednictvím vypuštění 16 gigabytů citlivých informací, které před dvěma lety Kremlem podporovaní hackeři měli odcizit. Podobný scénář jsme mohli vidět ve Francii, kdy v době před volbami unikly některé e-maily kandidáta Emmanuela Macrona. 

Zatím se zdá, že Angerla Merkelová obhájí kancléřské křeslo a získá tak čtvrté funkční období. Proč se tedy Rusové drží zpátky? Podle expertů si Rusové spočítali, že v případě Francie nedokázali zabránit vítězství Macrona a v případě vítězství Donalda Trumpa to pro Rusko v podstatě nic pozitivního, co očekávali, nepřineslo. A tak chtějí změnit přístup. Navíc Němci dlouho před volbami o chystaném ruském zásahu mluvili a připravovali se na něj.

"Nedává žádný smysl, aby Rusové zasáhli do voleb prostřednictvím kybernetických akcí, protože to každý očekává," říká Gaycken. "To už dává větší smysl, kdyby falešné zprávy vypustila americká CIA než Rusové," dodal. 

Systém německých voleb do jisté míry znemožňuje masivní hackerský zásah v procesu sčítání a vyhodnocení výsledků. Němci totiž využívají při volbě klasické papírové volební lístky a sčítá se výhradně ručně.

Thomas Rid, profesor a specialista na ruské aktivity, dodává, že svět žije v přesvědčení, že pro Rusy je případný hackerský zásah něčím rutinním a zároveň něčím, co má velkou sílu a vliv. Ve skutečnosti tomu tak prý není. Napadnout volby cizího státu je však komplikovaným a složitým procesem, na který se navíc Němci velmi dobře předpřipravili. Očekává se, že Němci budou svou kybernetickou bezpečnost i nadále posilovat, a to nejen kvůli Rusům, ale také kvůli Američanům. Naši sousedé mají stále na paměti kauzu odposlouchávání kancléřky Merkelové ze strany amerických složek národní bezpečnosti za Obamovy éry. 

Vstupte do diskuze (22)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tusk vypovídal v případu letecké katastrofy u Smolensku

23.04.2018 22:04 Aktualizováno Varšava - Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes vystoupil jako svědek před varšavským soudem v…

Brexit: Mayová utrpěla další porážku, tentokrát od Sněmovny lordů

23.04.2018 21:58 Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová čelí při řízení odchodu své země z Evropské unie dalšímu…

Ropa z USA teče do Evropy

23.04.2018 20:35 Londýn - Jak snaha Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) vybalancovat trh s ropou přináší ovoce…

Vévodkyně Kate porodila. Třetí dítě je chlapec

23.04.2018 19:32 Aktualizováno Londýn - Vévodkyně Kate dnes porodila třetího královského potomka. Chlapec se narodil dnes v 11:01.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama