Muž, který chce z EU federaci: Kdo je vyzyvatel Merkelové Martin Schulz?

Berlín – Eurofederalista Martin Schulz se dnes pokouší o zcela nemožnou věc: Porazit Angelu Merkelovou. Podle průzkumů moc šancí nemá, jeho straně SPD navíc může škodit také fakt, že s Merkelovou sedí poslední čtyři roky ve vládě. Kdo je současný předseda SPD a jaká je jeho politická kariéra?

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Martin Schulz má odvoleno

Martin Schulz pochází z města Würselen u západních hranic Německa. Svou politickou kariéru zahájil mladý socialista právě tam, kde působil od roku 1987 do roku 1998 jako starosta. A úkol to zřejmě nebyl jednoduchý, město má kolem 38 tisíc obyvatel. Ve městě také otevřel se svou sestrou knihkupectví.

Do letošního roku byl Martin Schulz výsostně evropským politikem. Byl lídrem sociálně-demokratické frakce v Evropském parlamentu a zároveň lídrem unijního socialistického bloku. V letech 2012 až 2017 působil jako předseda Evropského parlamentu. Letos si odskočil do Německa, kde se jako čtvrtý sociální demokrat v historii snaží pokořit Merkelovou.

Schulz se narodil v roce 1955 do rodiny policisty, měl čtyři sourozence. Původně nepomýšlel na dráhu politika, chtěl se věnovat sportu – konkrétně fotbalu. Zranění kolene mu ale udělalo pomyslnou čáru přes rozpočet. Začal mít problémy s alkoholem a svou maturitu na střední škole nedokončil. Ve svých dvaceti byl na rok nezaměstnaný. „Byl jsem prase a ne moc milý student,“ říká dnes Schulz otevřeně. Už v tomto mladém věku byl ale aktivní v rámci sociální demokracie (SPD).

Ve svých dvaatřiceti se stal nejmladším starostou po celém Severním Porýní – Vestfálsku. Od roku 1999 pak byl Schulz členem užšího vedení strany. Schulz se jen zřídkakdy vyhne konfliktu, což může na jednu stranu být jeho výhodou, v politické debatě v Německu pak působí svěžím dojmem.

V jednom z rozhovorů pro německá média z letošního roku uvedl, že „zoufalství ohrožuje demokracii“. „Když mají lidé pocit, že dělají něco pro společnost, ale společnost nedělá nic pro ně, nerespektuje je, potom se mohou stát radikálními. Když lidi nechrání demokracie, začínají se poohlížet po alternativách,“ uvedl. Schulz je také velkým zastáncem konceptu eurofederalismu. Jde o politický koncept, který si klade za cíl sjednocení Evropy na federálním základě.

V roce 2016 Schulz prohlásil, že nový americký prezident Donald Trump představuje problém pro „celý svět“ a jeho úspěch přirovnal k vzmáhající se vlně krajně-pravicového populismu v Evropě. V případě jeho vítězství by se tak vztahy mezi EU a USA mohly ještě zhoršit.

„To, co dělá Rusko, je zcela neakceptovatelné. Společenský koncept, světonázor, ruské agresívní akce nemají nic společného s naší evropskou filosofií vzájemného respektu,“ vyjádřil se na adresu Ruska. Nehezky ale hodnotí i Evropskou unii.

"EU se ocitá v strašném stavu. Odstředivé, extrémní síly v ní vítězí ve volbách a referendech. Pokud začneme zpochybňovat jádro evropského projektu nyní, vážně se hraje o budoucnost naší příští generace.“

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Den, kdy padla Praha. Čechy čekají krušné časy, komentují volby slovenská…

21.10.2017 20:26 Bratislava/Varšava - Výsledky parlamentních voleb v Česku už komentují také slovenská a polská…

Svět komentuje volby v Česku: Babiš je jako Trump a Berlusconi, tradiční…

21.10.2017 19:44 Aktualizováno Praha/Paříž/Londýn - S velkou pozorností sledují světové tiskové agentury výsledky parlamentních…

BBC zdrbala Babiše: Volby vyhrál populistický miliardář

21.10.2017 19:15 Londýn - Parlamentní volby v České republice vyhrál populistický miliardář Andrej Babiš a…

Česko čekají obtížná koaliční jednání, míní Rakousko

21.10.2017 18:49 Vídeň - Českou republiku s ohledem na výsledek parlamentních voleb čekají obtížná jednání o vládní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama