Co bude s muslimy? Rakouští lídři v předvolebním klání otevřeně kritizují islám

Vídeň - Německo není naším jediným sousedním státem, který letos na podzim chystalo volby, podobné klání se odehraje i příští měsíc v Rakousku. Jak se zdá, ústřední obavou voličů jsou uprchlíci a islám. A političtí lídři přijímají na rozdíl od německých kolegů populistické názory. Zatímco v Berlíně na problematiku islámu tlačila hlavně pravicová AfD, v Rakousku je to téma pro nejsilnější strany. Politická superstar a šéf lidovců Sebastian Kurz se netají tím, že chce s migranty jednat přísněji.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Skupina ultra-nacionalistů se shromáždila na předměstí Vídně. Slavili zde výročí vítězství na osmanskými muslimy. "Dnes musíme bránit svou zemi znova," znělo z pódia v narážce na příchod uprchlíků vyznávající islám. Zde se jednalo jen o malou skupinu, ale celostátní průzkum v Rakousku odhalil, že třetina lidí by nechtěla mít muslimy za sousedy, což je mnohem větší část obyvatelstva, než se ukázalo při dotazování ve Francii, Německu, Švýcarsku a Velké Británii.

Jistou měrou k tomu přispívají i média, která často informují o horentních sumách při řešení krize, dávkách pro uprchlíky, případy znásilněných žen přistěhovalci a teroristické útoky po celé Evropě. Pravicové tendence tak přijímají i tradičně středové strany, které chtějí získat voliče. Například šéf lidovců Sebastian Kurz by zrušil dávky migrantům a zakázal všechny muslimské školky, které podle něj vychovávají děti v paralelní společnosti.
Na rozdíl od Angely Merkelové v Rakousku svorně volají, že islám není a nebude součástí rakouské kultury a většinová kultura a jejich vlast musí být chráněná. "Když se strany baví o islámu, vždycky je tam negativní kontext," tvrdí Omar al-Rawi, která pracovala ve skupině pro integraci uprchlíků. "Všude slyšíte populismus. Je to škoda, protože Rakousko bylo modelovou zemí, kde věděli, jak správně začlenit muslimy," řekla šestapadesátiletá žena původem z Bagdádu.

"Většina zdejších muslimů jsou slušní lidé, ale hrozba zákeřné islámské politiky je reálná," řekl novinář Amer Albayati . Ten je považován za experta na terorismus, ale už několik let žije s policejní ochranou kvůli výhrůžkám smrti ze strany extrémistů. Islám patří mezi nejrychleji se rozšiřující náboženství v zemi, dnes čítá kolem 700 tisíc vyznavačů. Většinu z nich tvoří Turci, Čečenci, Syřané nebo Afghánci. Ve školkách nyní najdete víc muslimských dětí než katolických a obavy budí i mladí lidé náchylní k radikalismu. Podle státní zprávy víc než 300 rakouských občanů odešlo do Sýrie bojovat za islámský stát.

Vstupte do diskuze (24)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důkaz o tom, kdo sestřelil let MH17 nad Ukrajinou? Tato fotografie má vše…

23.10.2017 22:20 Aktualizováno Vědecký tým Bellingcat se domnívá, že nová fotografie Buku, zveřejněná ve čtvrtek 19. října…

Šéf Evropské komise Juncker popřál Babišovi štěstí při sestavování…

23.10.2017 21:14 Brusel - Vítězi českých parlamentních voleb dnes pogratuloval také předseda Evropské komise Jean…

Někdo chce z Evropy udělat "smíšený kontinent", ale my jsme "zóna bez…

23.10.2017 20:43 Budapešť – Šéf maďarské vlády Viktor Orbán dnes připomněl protikomunistické povstání v Budapešti v…

Ve Francii vyvolalo pozornost video s Macronovým psem, který močí při…

23.10.2017 19:15 Paříž - Velký zájem ve Francii vyvolal videozáznam, na kterém je pes prezidenta Emmanuela Macrona…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama