Španělský prokurátor nevyloučil zatčení katalánského premiéra kvůli referendu

Madrid - Katalánský regionální premiér Carles Puigdemont by mohl být zatčen. Dnes tuto možnost nevyloučil španělský generální prokurátor.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Katalánsko, Barcelona /Španělsko/

Ústavní soud na žádost vlády pozastavil platnost referenda, dokud o problému definitivně nerozhodne. Madrid převzal kontrolu nad většinou katalánského rozpočtu a bezpečnostní složky zabavují ve skladech hlasovací lístky. Katalánské úřady jsou přesto odhodlány referendum uskutečnit.

Sám Puigdemont je odhodlán v neděli referendum uspořádat. „Podmínky pro jeho zatčení mohou být splněny," řekl José Manuel Maza v rozhlasové stanici Onda Cero. „Jde o rozhodnutí, které je možné, ale zatím jsme se nedomnívali, že bychom ho měli přijmout," dodal.

Již před několika dny dala prokuratura najevo, že chce stíhat katalánského premiéra a každého člena jeho vlády pro obvinění z nerespektování zákonů, zneužití úřední pravomoci a zpronevěry veřejných prostředků. Za zpronevěru hrozí obviněným vězení, což může ospravedlnit jejích případné zatčení, upozornil Maza.

Zatčením už také prokuratura pohrozila 700 katalánských starostů, kteří byli připraveni pořádat referendum ve svých obcích. Policie dnes uvedla, že si předvolala k výslechu dalších 17 osob podezřelých ze založení internetových stránek na podporu referenda.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První kolo prezidentských volbeb ve Slovinsku vyhrál zřejmě opět Pahor

22.10.2017 21:02 Aktualizováno Lublaň - Stávající slovinský prezident Borut Pahor řesvědčivě vyhrál dnešní první kolo volby, ale…

Útočník držel v zábavním parku v Británii rukojmí, zasahovala policie

22.10.2017 20:19 Aktualizováno Londýn - Britská policie provedla rozsáhlý zásah v zábavním parku v Nuneatonu v centrální části…

Další populista ve Visegrádu. I Itálie kritizuje Babiše

22.10.2017 18:10 Řím - Italská média dnes přirovnávají šéfa hnutí ANO Andreje Babiše k Donaldu Trumpovi, anebo k…

Maďarský ministr zahraničí pogratuloval Babišovi

22.10.2017 18:01 Budapešť - Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó pogratuloval Andreji Babišovi a jeho hnutí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama