Španělský prokurátor nevyloučil zatčení katalánského premiéra kvůli referendu

Madrid - Katalánský regionální premiér Carles Puigdemont by mohl být zatčen. Dnes tuto možnost nevyloučil španělský generální prokurátor.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Katalánsko, Barcelona /Španělsko/

Ústavní soud na žádost vlády pozastavil platnost referenda, dokud o problému definitivně nerozhodne. Madrid převzal kontrolu nad většinou katalánského rozpočtu a bezpečnostní složky zabavují ve skladech hlasovací lístky. Katalánské úřady jsou přesto odhodlány referendum uskutečnit.

Sám Puigdemont je odhodlán v neděli referendum uspořádat. „Podmínky pro jeho zatčení mohou být splněny," řekl José Manuel Maza v rozhlasové stanici Onda Cero. „Jde o rozhodnutí, které je možné, ale zatím jsme se nedomnívali, že bychom ho měli přijmout," dodal.

Již před několika dny dala prokuratura najevo, že chce stíhat katalánského premiéra a každého člena jeho vlády pro obvinění z nerespektování zákonů, zneužití úřední pravomoci a zpronevěry veřejných prostředků. Za zpronevěru hrozí obviněným vězení, což může ospravedlnit jejích případné zatčení, upozornil Maza.

Zatčením už také prokuratura pohrozila 700 katalánských starostů, kteří byli připraveni pořádat referendum ve svých obcích. Policie dnes uvedla, že si předvolala k výslechu dalších 17 osob podezřelých ze založení internetových stránek na podporu referenda.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tusk vypovídal v případu letecké katastrofy u Smolensku

23.04.2018 22:04 Aktualizováno Varšava - Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes vystoupil jako svědek před varšavským soudem v…

Brexit: Mayová utrpěla další porážku, tentokrát od Sněmovny lordů

23.04.2018 21:58 Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová čelí při řízení odchodu své země z Evropské unie dalšímu…

Ropa z USA teče do Evropy

23.04.2018 20:35 Londýn - Jak snaha Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) vybalancovat trh s ropou přináší ovoce…

Vévodkyně Kate porodila. Třetí dítě je chlapec

23.04.2018 19:32 Aktualizováno Londýn - Vévodkyně Kate dnes porodila třetího královského potomka. Chlapec se narodil dnes v 11:01.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama