"Jamajská koalice" by mohla být dobrá pro střední Evropu, soudí experti

Berlín/Praha - Pokud v Německu vznikne koalice konzervativní CDU/CSU, liberální FDP a Zelených, mohla by to být dle politologů dobrá zpráva pro státy střední Evropy. Strany se na takzvané "jamajské koalici" nejspíš nakonec dohodnou, byť ne ve všem se jejich programy prolínají.

Přidejte svůj názor

Mnichov, ilustrační foto

FDP a bavorská CSU budou odmítat federalizační tendence Evropské unie, s nimiž nesouhlasí i státy jako Česko a Slovensko. Na setkání s novináři to dnes řekli analytici Ústavu mezinárodních vztahů. "Neumím si představit, že by FDP a CSU přistoupily na nějakou federalizaci Evropy nebo na vzájemné ručení za dluhy z minulosti," řekl analytik Vladimír Handl.

"Díky odporu CSU a FDP k federalizaci EU by mohla být evropská politika nové koalice příznivá pro země střední Evropy," uvedl analytik Jakub Eberle. Připomněl také, že kancléřka Angela Merkelová dlouhodobě stojí o zachování co největší soudržnosti unie, a proto se snaží i o vstřícný postoj vůči středoevropským zemím. Podotkl však, že bude záležet i na politicích v Česku a dalších zemích, nakolik budou schopní mluvit o svých prioritách a hledat společná řešení.

Oba experti zároveň upozornili, že jednání o koalici budou složitá. Mezi sporné body bude patřit například ukončení výroby aut se spalovacími motory, což požadují Zelení a zcela odmítá CSU. Spory mohou panovat i v otázce migrace, kdy Zelení zcela odmítají deportace neúspěšných žadatelů o azyl, což naopak prosazují CDU i CSU. Koalicie ale přesto patrně uzavřou. "Obecně mají strany v Německu větší pocit zodpovědnosti," řekl Eberle. Handl dodal, že pokud by neúspěch jednání padl na FDP a Zelené, kteří v letošních volbách dopadli nad očekávání dobře, voliči by je v případných předčasných volbách potrestali.

Spojovacím prvkem všech tří stran by se mohla stát transformace německé ekonomiky. "Příběh koalice by mohlo být nastavení nové rovnováhy mezi ekonomikou a ekologií," míní Eberle.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Den, kdy padla Praha. Čechy čekají krušné časy, komentují volby slovenská…

21.10.2017 20:26 Bratislava/Varšava - Výsledky parlamentních voleb v Česku už komentují také slovenská a polská…

Svět komentuje volby v Česku: Babiš je jako Trump a Berlusconi, tradiční…

21.10.2017 19:44 Aktualizováno Praha/Paříž/Londýn - S velkou pozorností sledují světové tiskové agentury výsledky parlamentních…

BBC zdrbala Babiše: Volby vyhrál populistický miliardář

21.10.2017 19:15 Londýn - Parlamentní volby v České republice vyhrál populistický miliardář Andrej Babiš a…

Česko čekají obtížná koaliční jednání, míní Rakousko

21.10.2017 18:49 Vídeň - Českou republiku s ohledem na výsledek parlamentních voleb čekají obtížná jednání o vládní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama