Ani AfD neovlivní naši uprchlickou politiku, udeřila Merkelová

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová obhajuje svou volební kampaň – a to i přesto, že její konzervativní blok výrazně oslabil.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)

Merkelová po volbách, které vyhrála, prohlásila, že úspěch nacionalistické, protiimigratské Alternativy pro Německo, která skončila třetí, nebude ovlivňovat její zahraniční, evropskou a uprchlickou politiku. Podle agentury AP také znovu obhajovala své rozhodnutí přijmout velké množství přistěhovalců. Uvedla také, že Německo už nebude znovu čelit humanitární krizi, která to způsobila.

Merkelová už se nemůže opřít o spojence z minulé vlády. Středolevá sociální demokratická strana, která byla jejím partnerem ve "velké koalici" od roku 2013 už s ní do vlády nechce. Strana skončila druhá, její šéf Martin Schulz se hned po volbách nechal slyšet, že její hanebné vystupování Vyžaduje, aby sociální demokraté „byli silnou opozicí".

Nejvíce politicky přijatelnou volbou je trojkoalice se svobodnými demokraty a levicovými zelenými. Kombinace nazývaná podle barev stran „Jamajka", přitom spolu nikdy předtím v národní vládě neseděla. Merkelová v pondělí prohlásila, že bude s těmito dvěma stranami hovořit, stejně tak prý bude jednat se sociálními demokraty.

„Je důležité, aby Německo získalo dobrou a stabilní vládu," řekla novinářům na tlumené tiskové konferenci v Berlíně. „Všechny strany ... mají odpovědnost za to, že budeme mít stabilní vládu,“ uvedla.

Merkelová bude muset překlenout rozdíly mezi svobodnými demokraty a zelenými. Strany mají tradici vzájemného osočování, navíc mezi nimi panují rozdíly v celé řadě otázek, včetně životního prostředí, evropské finanční politiky a budoucnosti automobilového průmyslu. Merkelová také čelí tlaku konzervativních spojenců, kteří čekají efektivní reakci na třetí místo nacionální Alternativy pro Německo (AfD). Strana, která se soustředila na tvrdou kritiku Merkelové a příliv migrantů, se vůbec poprvé dostala do německého parlamentu.

I když její strana ztratila křesla, Merkelová je přesvědčena, že kampaň vedla správně. „Nevidím nic, co bychom měli udělat jinak," řekla. „Myslela jsem, že tato kampaň probíhá dobře."

Oskar Niedermayer, profesor politické vědy na svobodné univerzitě v Berlíně, řekl, že „nechce sázet" na koalici „Jamajky". Podle jeho slov se strany v mnoha oblastech od sebe tak moc liší, že budou muset přijímat „těžké kompromisy“, které je obtížné si představit.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další tajemství letu MH370: Byl na palubě utajený náklad? Něco tu nesedí,…

13.12.2017 23:03 Aktualizováno Londýn - Ztracený let MH370 společnosti  Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě nebyl ani po třech…

CDU/CSU a SPD jednají o nové německé vládě

13.12.2017 20:57 Berlín - V Německu dnes večer začalo jednání o vytvoření nové vlády mezi konzervativní unií CDU/CSU…

Vážné obvinění: Paříž podle USA vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě

13.12.2017 20:41 Kigali/Paříž - Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští…

Svět si všímá dění v Česku: Populistický miliardář se ujal vlády, píšou…

13.12.2017 20:12 Aktualizováno Praha - Dnešní jmenování kabinetu Andreje Babiše (ANO) prezidentem Milošem Zemanem sice světoví…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama