Rakousko má opět problém s hlasovacími lístky, protiislámskou FPÖ zasáhl skandál

Vídeň - V Rakousku se před parlamentními volbami, které jsou naplánované na 15. října, objevil první problém s hlasovacími lístky. To vyvolává neblahé vzpomínky na loňské prezidentské volby, jež se musely opakovat. Kampaň zatím pokračuje a je dosti vyhrocená.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Méně než tři týdny před parlamentními volbami začaly rakouské úřady rozesílat domácnostem obálky s volebními lístky. V jednom případě v obálce byly lístky hned dva, uvedla APA. Ministerstvo vnitra oznámilo, že šlo o ojedinělý případ, a ujistilo, že by tato chyba neměla na volby žádný vliv. Druhý lístek vhozený do urny v obálce - ať už vyplněný, či nikoli - by byl zkrátka neplatný, uvedlo ministerstvo.

Strany mezitím pokračují v kampani. Sociálnědemokratický kancléř Christian Kern dnes odmítl představy svého hlavního soupeře a dosavadního partnera v koaliční vládě Sebastiana Kurze o EU. Předseda Rakouské lidové strany (ÖVP) a ministr zahraničí Kurz požaduje, aby se činnost unie omezila na několik ústředních oblastí a zbytek přenechala národním státům. Kern to odmítl, nechce prý "Evropu nočních hlídačů, která se omezí na pár minimálních funkcí".

Podle aktuálního průzkumu by se vítězem parlamentních voleb stala ÖVP s 33 procenty hlasů. O druhé místo by se podělily se shodným ziskem 24 procent hlasů dosud vládní sociální demokracie a pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Do Národní rady by se dostaly ještě Zelení, volební strana Kandidátka Petera Pilze a liberálové ze strany NEOS.

Podle pozorovatelů by si po volbách ÖVP zvolila za partnera spíše než sociální demokracii protiimigrační a protiislámskou FPÖ, která často čelí výtkám, že v jejích řadách působí pravicoví extremisté. Dnes strana oznámila, že ze svých řad vyloučila jednoho z funkcionářů v Tyrolsku, který vystavoval ve své lékárně předměty s nacistickou tématikou. "FPÖ se prostě nedaří vysušit svůj hnědý močál," reagoval tyrolský sociální demokrat Georg Dornauer na aféru, která není první svého druhu, s níž se Svobodní potýkají.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důkaz o tom, kdo sestřelil let MH17 nad Ukrajinou? Tato fotografie má vše…

23.10.2017 22:20 Aktualizováno Vědecký tým Bellingcat se domnívá, že nová fotografie Buku, zveřejněná ve čtvrtek 19. října…

Šéf Evropské komise Juncker popřál Babišovi štěstí při sestavování…

23.10.2017 21:14 Brusel - Vítězi českých parlamentních voleb dnes pogratuloval také předseda Evropské komise Jean…

Někdo chce z Evropy udělat "smíšený kontinent", ale my jsme "zóna bez…

23.10.2017 20:43 Budapešť – Šéf maďarské vlády Viktor Orbán dnes připomněl protikomunistické povstání v Budapešti v…

Ve Francii vyvolalo pozornost video s Macronovým psem, který močí při…

23.10.2017 19:15 Paříž - Velký zájem ve Francii vyvolal videozáznam, na kterém je pes prezidenta Emmanuela Macrona…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama