Další řecká krize? Počet migrantů převyšuje možnosti země

Atény - Řecko čelí další krizi, dramatické navýšení příchozích uprchlíků je obrovským náporem na systém. Lidi se nemají kde ubytovat a centra v přístavních městech jsou beznadějně plná. Země se obává, že i po uzavření balkánské migrační trasy, nebude se moci o žadatele o azyl postarat, počet běženců se od začátku léta téměř zdvojnásobil a úřady se obávají, že se bude opakovat loňská krize. Každý den k břehům dorazí kolem 200 uprchlíků, až 40 procent z nich jsou ještě děti.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Lékaři bez hranic pomáhají migrantům.

"Je to horší a horší, každý den navštíví naše kliniky více lidí, kteří se stali obětí znásilnění nebo jiného násilí," řekl Elias Pavlopoulos, který vede místní tým Lékařů bez hranic. Migranti se dostávají do Evropy z Turecka na zbídačených lodích nebo je pašeráci převáží v dodávkách. Minulý týden bylo objeveno opuštěné auto na řecké dálnici, kde se v nákladové části tísnilo 37 běženců, 19 z nich byly ještě děti.

Evropská unie sice slíbila spravedlivé rozdělení uprchlíků, smlouva počítala s novým domovem pro až 160 tisíc migrantů. Avšak od roku 2015 se přerozdělilo sotva 29 tisíc osob, a to jak z Itálie, tak i Řecka. Kvóty tak zůstávají nenaplněné po celé Evropě. Nezávislé organizace se domnívají, že zhoršené vztahy mezi EU a Ankarou nutí mnohem více lidí opouštět turecké území.

Největší starosti však dělají děti, zvláště ty bez legálního doprovodu. Podle statistiky momentálně více než 1500 nezletilých v Řecku čeká na své umístění v dětských uprchlických táborech. Místa se ale uvolňují velmi pomalu.

Největším problémům čelí řecké ostrovy, které byly dříve turistickou chloubou země. Autority zde zakládají kempy ve snaze udržet migranty mimo pevninu. Nezávislé organizace si stěžují na velmi pomalou práci úřadů. Podle nich povaha Řeků nedokáže reagovat na problémy včas a vše nechávají spět do vážné krize, než se vymyslí spolehlivé řešení.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Islám patří k Německu? Před kanceláří Merkelové se objevil hodně drsný…

23.03.2018 21:51 Aktualizováno Berlín - Před kancelář německé kancléřky Angely Merkelové v jejím volebním obvodě ve Stralsundu…

Naše laboratoře zdrojem jedu novičok nejsou, tvrdí Británie

23.03.2018 21:40 Londýn - Britská armádní laboratoř v Porton Down na jihu země dnes vyloučila, že by mohla být…

Britský soud povolil prohlídku sídla společnosti Cambridge Analytica

23.03.2018 21:35 Londýn - Britský vrchní soud dnes vyhověl žádosti úřadu pro ochranu osobních údajů (ICO) a udělil…

Duda odmítl přemísťování migrantů v EU, Polsko by je prý v zemi muselo…

23.03.2018 21:30 Budapešť - Polský prezident Andrzej Duda jednal se svým maďarským protějškem Jánosem Áderem. Při té…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama