Slovinský prezident svůj mandát obhájí, naznačuje předvolební průzkum

Lublaň - Favoritem prezidentských voleb ve Slovinsku je podle průzkumu současný prezident a někdejší premiér Borut Pahor. O post hlavy státu se uchází devět kandidátů, volby budou už tento měsíc.

Přidejte svůj názor

Borut Pahor, slovinský prezident

Podle odhadů získá v prvním kole voleb Pahor 34,8 procenta hlasů a jako druhý se s 22,7 procenta hlasů umístí starosta města Kamnik, nestraník Marjan Šarec. Očekává se, že v druhém kole Pahor Šarece porazí. Pahor rovněž kandiduje jako nestraník, ale těší se podpoře Sociálních demokratů (SD), které dříve vedl. Sociální demokraté jsou koaličním partnerem středolevicové Strany Mira Cerara (SMC).

Opoziční kandidátky Ljudmila Novaková a Romana Tomcová podle průzkumu získají 10,6 a 9,9 procenta hlasů v prvním kole, zatímco ministryně školství a kandidátka za SMC Maja Makovecová Brenčičová podle odhadů získá dvě procenta hlasů.

Prezident Slovinska zastává spíše reprezentativní funkci. Volby slouží jako ukazatel volebních preferencí, jež se projeví při parlamentních volbách, které se budou konat v červnu nebo červenci příštího roku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce důchodců demonstrovaly v Aténách proti škrtům v penzích, žádají…

15.12.2017 20:38 Atény – Dnes večer vyšlo do ulic Atén několik tisíc řeckých důchodců. Protestovali proti dalším…

Na letišti v Amsterodamu se střílelo

15.12.2017 20:32 Aktualizováno Amsterodam – Nizozemská policie postřelila na amsterodamském letišti Schiphol muže, který měl nůž.…

Zemřela nejstarší Evropanka. Jaký byl její recept na dlouhověkost?

15.12.2017 20:21 Aktualizováno Barcelona - Dnes ráno zemřela v Barceloně nejstarší Evropanka Ana Velaová, která byla i třetím…

V Berlíně se konala propalestinská demonstrace, policie zakázala vlajky…

15.12.2017 19:34 Berlín - V německé metropoli se dnes konala propalestinská demonstrace. Berlínská policie na ní ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama