Dohoda s Libyí o uprchlících se hroutí. Válka gangů žene lidi na moře

Sabráta/Řím - Evropská unie si od spolupráce slibovala velké zlepšení, ale radost bude nejspíš jen krátkodobá. Italský premiér Paolo Gentiloni ještě nedávno avizoval, že velká ekonomická pomoc se vyplatila, k evropským břehům přes léto dorazilo až o 80 procent méně uprchlíků než v minulých měsících. Jenže září ukazuje, že oboustrannou domluvu nelze dodržet, počet běženců připlouvajících na italské ostrovy znovu raketově stoupá.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Na vině je nejspíše soupeření gangů o moc v přístavu Sabráta, odkud připlouvá nejvíce uprchlíků. Italsko-libyjská dohoda stojí nejen na finanční pomoci zemi, která s lépe připravenou pobřežní stráží zachytí až 60 procent odplouvajících lodí a vrátí uprchlíky zpět do kempů, ale stejně důležitá je i spolupráce s městy a přístavy, včetně placení pašerákům za to, aby od svého byznysu upustili.

Funkčnost plánu je přitom pro italskou vládu stěžejní, snížením počtu přicházejících žadatelů o azyl si chtějí znovu získat důvěru italských voličů, kteří jsou ze všech stran lákání populistickými a anti-migračními proudy.

Sabrátu měl doteď na povel až 500-členný gang pod vedením Abu Dabbashiho známého pod přezdívkou "strýc". Jeho klan kontroluje nejméně tři uprchlické tábory v okolí, ale na základě domluvy s vládou byl ochoten pozastavit svůj výnosný podnik výměnou za politickou prestiž a nemalou sumu peněz. Jenže jejich nečinnosti využívají další skupiny, které by si rády přivydělaly na obchodu. V posledních třech týdnech tak stoupá počet zabitých a zraněných, kteří se dostali příliš blízko válce gangů.

Italsko-libyjskou spolupráci na základě peněz silně kritizoval i generál Khalifa Haftar, který si v poslední době upevňuje moc v libyjské armádě. Haftar je zároveň ústřední figurou, na kterou se často italští a francouzští politici spoléhají. Tomu se placení pašeráků nelíbilo už od začátku. "Je to začarovaný kruh, který kriminálníci budou využívat k vydírání. Zítra si řeknou o více peněz, jejich nenasytnost je nekonečná," varoval Haftar.

Otázka uprchlíků je v Itálii dlouhodobě žhavým tématem. Lidem vadí příliš vysoký počet příchozích a vládu viní z toho, že nepodnikne žádné zásadní kroky v otázce krize. Podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky je až 80 procent příchozích ekonomickými migranty, kteří v zemi nemají právo na azyl, tudíž je čeká deportace. K té ale dochází velmi pomalu a není jisté, zda tito uprchlíci Evropu někdy vůbec upustí.

Vstupte do diskuze (27)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poradce Bidena přijel do Prahy. V EU chybí zájem o Východní partnerství,…

11.12.2017 15:59 Praha/Brusel - Michael Carpenter, poradce pro zahraniční politiku bývalého amerického…

Agenti Číny infiltrovali síť LinkedIn, sbírají informace o německých…

11.12.2017 15:47 Aktualizováno Berlín/Peking - Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV) upozornil, že Čína užívá falešné účty na…

Merkelová chce rychlé rozhovory o vládě: Svět čeká na schopné Německo

11.12.2017 15:05 Berlín - Jednání o vládě mezi CDU/CSU a SPD začne tuto středu. Sociální demokraté pak v pátek…

NATO má souputníka. Země EU potvrdily vznik "obranné aliance"

11.12.2017 13:45 Brusel - Ministři zahraničí 25 členských zemí Evropské unie dnes potvrdili vznik své stálé…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama