Puigdemont kritizoval krále i Rajoye. Z cesty k nezávislosti Katalánsko neustoupí, vzkazuje

Barcelona - Katalánský premiér Carles Puigdemont dnes kritizoval španělského premiéra kvůli situaci v Katalánsku, pustil se i do krále.

Přidejte svůj názor

Vlajky států

Přístup Mariana Rajoye k situaci v Katalánsku je nezodpovědný a král Felipe VI. zklamal Katalánce, když ve svém projevu kopíroval postoj vlády, tvrdí Puigdemont, podle něhož je vedení autonomního Katalánska ochotno vést zprostředkovaná jednání s Madridem. Z cesty k nezávislosti ale Katalánsko neustoupí a bude se řídit výsledky referenda, dodal.

Už v pondělí by mohl katalánský parlament vyhlásit nezávislost regionu na základě výsledků referenda, v němž se podle neoficiálních údajů více než dva miliony lidí, respektive 90 procent zúčastněných voličů, vyslovily pro nezávislost.

Puigdemont dal jasně najevo, že nehodlá couvnout. „Moje vláda z našeho závazku neustoupí ani o milimetr," prohlásil dnes, aniž se zmínil o možnosti vyhlásit nezávislost už v pondělí. Naproti tomu nabídl Madridu jednání za účasti nezávislé třetí strany, která by jej zprostředkovala.

Postoj Madridu, který odmítá jakékoli návrhy související s odtržením Katalánska a výsledky referenda neuznává, je podle něho nezodpovědný a vyústil v násilné okolnosti nedělního referenda, při němž bylo zraněno na 900 lidí.

Ve stejném duchu jako přístup vlády se nesl rovněž úterní projev krále, dodal Puigdemont. „Takhle ne. Zklamal jste většinu Katalánců," vzkázal katalánský premiér králi.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž zaútočil v Mnichově nožem, zranil nejméně 6 lidí

21.10.2017 12:57 Aktualizováno Mnichov – Dosud neznámý pachatel ohrožoval dnes ráno hned na pěti místech v Mnichově nožem několik…

Jednání španělské vlády o omezení katalánské autonomie začalo

21.10.2017 11:04 Madrid – Ve španělské metropoli dnes zahájil premiér Mariano Rajoy mimořádné zasedání vlády. Na…

Mohou kulturní faktory ovlivňovat genetiku? Studie ukázala nečekané věci,…

21.10.2017 09:57 Řím – Proč má někdo raději červené, jiný bílé a další zase růžové víno? Mohlo by se zdát, že jde…

Před spavou nemocí skot ochrání repelent připomínající odér antilop, myslí…

21.10.2017 09:20 Berlín – V boji proti nebezpečné spavé nemoci může pomoci repelent, jehož vůně připomíná odér…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama