Pozadí katalánského referenda: Zašifrované zprávy, tajná setkání i úkryty

Barcelona - Nedělní referendum v Katalánsku bylo hlavně ve znamení násilí, fotky policistů ve střetu s voliči nebo zprávy o zraněných obletěly celý svět. Neméně zajímavé jsou i fakta o samotné přípravě a průběhu hlasování, jeden z dobrovolníků, který si přál zůstat v anonymitě, novinářům vylíčil, jak opatrní a tajnůstkářští museli několik týdnů být.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Španělská policie

Referendum se připravovalo dlouho a některé věcí byly drženy v tajnosti ještě předtím, než španělský ústavní soud rozhodl o tom, že katalánský zákon o hlasování je neplatný. Tehdy pak začalo být jasné, že událost se neobejde bez násilí. Dobrovolník pod pseudonymem Alex popsal, jak docházelo k utajovaným setkáním.

"Poprvé mi organizátoři volali před třemi měsíci, věděli předem, že jim pomůžu," vypráví mladý muž. Brzy však místo telefonátů začal dostávat elektronické zprávy, prý z obav ohledně odposlechu. "Nejdřív jsme používali WhatsApp, ale jeho bezpečnost se neukázala být moc vysoká, proto jsme přešli na zašifrované programy, jako je Telegram nebo Signal."
Poprvé se setkal se všemi zúčastněnými tři dny před referendem.

Poznával tam známé tváře i přátelé, o kterých neměl tušení, že jsou taky zapletení. "Všichni byli velcí tajnůstkáři, nedalo se odhadnout, kdo na čem pracuje," řekl Alex. Na poslední chvíli jim rozdali volební urny, které byly rozdělené na části. "Někdo měl víka, jiný plastový nádoby. Drželi jsme je odděleně, protože je policie mohla u někoho najít celé a zabavit je."

Z noci ze soboty na neděli pak s jinými dobrovolníky přespával ve škole, kde mělo k hlasování dojít. "Všichni jsme zalezli do spacáků a pozdě v noci jsem dostal najednou telefonát. Naše hlasovací místnost se zničehonic změnila na jinou školu a museli jsme to všechno přestěhovat," popisuje Alex. První voliči se u školy objevili již před východem slunce a brzo ráno se začala tvořit dlouhá fronta.

Bylo to taky ve chvíli, kdy se na Twitteru, Facebooku a dalších sociálních sítí začaly objevovat první zprávy a fotografie o násilnostech ze strany španělských policistů. "Ve škole byla moje rodina, měl jsem vážný strach. Bál jsem se o ty lidi, kteří tam čekali, bál jsem se i o nás organizátory. Měli jsme tam starší babičky a dědečky, nebo malé děti," popsal Alex situaci.

Alex přiznává, že celé referendum bylo plné chyb a nepřesností. Měli problémy s počítači i policisty, které se snažili zabavit volební urny a lístky. Mnoho dobrovolníků dostalo své instrukce až na poslední chvíli, vládl tam neskutečný chaos. Španělská vláda odmítá pochybení policistů, kteří měli dělat jen svou práci. Podle nich přišlo k urnám 42 procento oprávněných voličů. Ti, kteří si nezávislost nepřejí, radši zůstali sedět doma v obavách. To ale Alex odmítá a naopak tvrdí, že lidé zůstali v domovech, protože se báli střetů s policisty. Podle dobrovolníka je referendum hlasem lidu a platné i přes některé nesrovnalosti.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž zaútočil v Mnichově nožem, zranil nejméně 6 lidí

21.10.2017 12:57 Aktualizováno Mnichov – Dosud neznámý pachatel ohrožoval dnes ráno hned na pěti místech v Mnichově nožem několik…

Jednání španělské vlády o omezení katalánské autonomie začalo

21.10.2017 11:04 Madrid – Ve španělské metropoli dnes zahájil premiér Mariano Rajoy mimořádné zasedání vlády. Na…

Mohou kulturní faktory ovlivňovat genetiku? Studie ukázala nečekané věci,…

21.10.2017 09:57 Řím – Proč má někdo raději červené, jiný bílé a další zase růžové víno? Mohlo by se zdát, že jde…

Před spavou nemocí skot ochrání repelent připomínající odér antilop, myslí…

21.10.2017 09:20 Berlín – V boji proti nebezpečné spavé nemoci může pomoci repelent, jehož vůně připomíná odér…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama