Pozadí katalánského referenda: Zašifrované zprávy, tajná setkání i úkryty

Barcelona - Nedělní referendum v Katalánsku bylo hlavně ve znamení násilí, fotky policistů ve střetu s voliči nebo zprávy o zraněných obletěly celý svět. Neméně zajímavé jsou i fakta o samotné přípravě a průběhu hlasování, jeden z dobrovolníků, který si přál zůstat v anonymitě, novinářům vylíčil, jak opatrní a tajnůstkářští museli několik týdnů být.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Španělská policie

Referendum se připravovalo dlouho a některé věcí byly drženy v tajnosti ještě předtím, než španělský ústavní soud rozhodl o tom, že katalánský zákon o hlasování je neplatný. Tehdy pak začalo být jasné, že událost se neobejde bez násilí. Dobrovolník pod pseudonymem Alex popsal, jak docházelo k utajovaným setkáním.

"Poprvé mi organizátoři volali před třemi měsíci, věděli předem, že jim pomůžu," vypráví mladý muž. Brzy však místo telefonátů začal dostávat elektronické zprávy, prý z obav ohledně odposlechu. "Nejdřív jsme používali WhatsApp, ale jeho bezpečnost se neukázala být moc vysoká, proto jsme přešli na zašifrované programy, jako je Telegram nebo Signal."
Poprvé se setkal se všemi zúčastněnými tři dny před referendem.

Poznával tam známé tváře i přátelé, o kterých neměl tušení, že jsou taky zapletení. "Všichni byli velcí tajnůstkáři, nedalo se odhadnout, kdo na čem pracuje," řekl Alex. Na poslední chvíli jim rozdali volební urny, které byly rozdělené na části. "Někdo měl víka, jiný plastový nádoby. Drželi jsme je odděleně, protože je policie mohla u někoho najít celé a zabavit je."

Z noci ze soboty na neděli pak s jinými dobrovolníky přespával ve škole, kde mělo k hlasování dojít. "Všichni jsme zalezli do spacáků a pozdě v noci jsem dostal najednou telefonát. Naše hlasovací místnost se zničehonic změnila na jinou školu a museli jsme to všechno přestěhovat," popisuje Alex. První voliči se u školy objevili již před východem slunce a brzo ráno se začala tvořit dlouhá fronta.

Bylo to taky ve chvíli, kdy se na Twitteru, Facebooku a dalších sociálních sítí začaly objevovat první zprávy a fotografie o násilnostech ze strany španělských policistů. "Ve škole byla moje rodina, měl jsem vážný strach. Bál jsem se o ty lidi, kteří tam čekali, bál jsem se i o nás organizátory. Měli jsme tam starší babičky a dědečky, nebo malé děti," popsal Alex situaci.

Alex přiznává, že celé referendum bylo plné chyb a nepřesností. Měli problémy s počítači i policisty, které se snažili zabavit volební urny a lístky. Mnoho dobrovolníků dostalo své instrukce až na poslední chvíli, vládl tam neskutečný chaos. Španělská vláda odmítá pochybení policistů, kteří měli dělat jen svou práci. Podle nich přišlo k urnám 42 procento oprávněných voličů. Ti, kteří si nezávislost nepřejí, radši zůstali sedět doma v obavách. To ale Alex odmítá a naopak tvrdí, že lidé zůstali v domovech, protože se báli střetů s policisty. Podle dobrovolníka je referendum hlasem lidu a platné i přes některé nesrovnalosti.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se rozhoduje o budoucnosti Evropy? Svět pozorně sleduje Česko

16.12.2017 20:43 Paříž/Berlín/Praha - Volba Prahy pro místo konání konference evropských protiimigračních stran…

Komentář Vojtěcha Varyše: Francie v politickém pekle? Volby jako rána za…

16.12.2017 20:01 Aktualizováno Novým lídrem francouzské pravice, šéfem největší opoziční strany Republikáni (Le Républicans) se…

Kurz sestavil novou vládu, bude prý proevropská

16.12.2017 17:11 Vídeň - Šéf rakouských lidovců (ÖVP) a budoucí rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes představil…

Seehofer obhájil post předsedy Křesťanskosociální unie (CSU)

16.12.2017 12:46 Berlín - Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) si dnes do svého čela znovu zvolila Horsta…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama