NATO se zlobí, nesouhlasí s udělením Nobelovy ceny za mír

Brusel - Generální tajemník Severoatlantická aliance Jens Stoltenberg nesouhlasí s rozhodnutím Nobelového výboru, který letošní cenu za mír udělil Mezinárodní kampani za zrušení jaderných zbraní (ICAN). Podle představitelů NATO zůstane organizace i nadále nukleární aliancí, která bude své členy bránit před hrozbami.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Nobelova cena

Jens Stoltenberg v pátek také odsoudil Mezinárodní smlouvu o zákazu jaderných zbraní, o jejíž prosazení se snaží právě ICAN. Tři světové jaderné velmoci přitom patří mezi členy NATO - Francie, Velká Británie a Spojené státy. Na shromáždění OSN se v červenci 2017 122 států přihlásilo k podpoře zákazu, jediné Nizozemí zvedlo ruku proti a zbytek zejména evropských zemí se hlasování protestně nezúčastnilo.

Nobelův výbor v prohlášení uvedl, že ICAN dostala ocenění za upozorňování na "katastrofické humanitární důsledky jakéhokoli použití jaderných zbraní a za své průkopnické úsilí o dosažení smluvního zákazu takových zbraní". Stoltenberg v reakci řekl, že chválí snahu o dosažení mezinárodní bezpečnosti, ale samotná smlouva o zákazu jaderných zbraní je špatná a naopak by mohla mír narušit, protože tu vždy budou státy, které mezinárodní dohody nedodrží.

"NATO by mělo sloužit k tomu, aby udržel světový mír a vytvořil takové podmínky, kdy už nebude potřeba jaderných zbraní," oznámil Stoltenberg s tím, že v tomhle je jejich snažení za jedno s ICAN. "Ale zákaz jaderných zbraní nás blíže k tomuto cíli nedovede, naopak roky snažení příjdou nazmar," dodává generální tajemník. Podle něj současná hrozba nedovoluje členům NATO zachovat se jinak, než zachovat svůj nukleární arzenál.

Letos bylo na Nobelovu cenu za mír nominováno 318 kandidátů, mezi nimiž bylo 215 jednotlivců a 103 organizací. Za favority byla pokládána i šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová, která pomohla v roce 2015 vyjednat dohodu s Teheránem o omezení jaderného programu, bývalý šéf americké diplomacie John Kerry a íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Mezi dalšími spolufavority figurovali papež František, dobrovolní záchranáři v Sýrii přezdívaní Bílé helmy nebo Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stoltenberg povede NATO až do roku 2020, bilo se za něj Německo

12.12.2017 14:45 Brusel - Jens Stoltenberg bude generálním tajemníkem NATO ještě téměř tři roky. Jako hlavní…

Výbuch rozmetal plynovou stanici v Rakousku. Jeden mrtvý, 21 zraněných

12.12.2017 14:31 Aktualizováno Vídeň - Ve východorakouské obci Baumgarten an der March došlo dnes k explozi plynového terminálu.…

Gang z Londýna znásilnil nezletilé školačky, oběti si vybíral v restauraci…

12.12.2017 14:30 Londýn – S nevídaným případem se setkali kriminalisté z Londýna, kteří prošetřují sérii znásilnění.…

Zeman rázně odmítl Schulze: Jeho prohlášení uškodilo myšlence eurofederace

12.12.2017 13:37 Bratislava - Šéf německé sociální demokracie (SPD) Martin Schulz se nedávno vyslovil pro to, aby se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama