Rozhádaní politici v Rakousku: Kurz si hraje na neviňátko, kancléř Kern zase otrávil společnost

Vídeň - Na začátku vůbec první televizní debaty před rakouskými volbami si současný kancléř Christian Kern potřásl rukou s mladým vůdcem lidovců Sebastianem Kurzem, oba politici rozdávali zářivé úsměvy na všechny strany. Jen co však usedli do křesel a začalo živé vysílání, rivalové se začali vzájemně napadat. Tématem byly uprchlíci i špinavá kampaň sociálních demokratů.

Přidejte svůj názor

Christian Kern

Jednatřicetiletý Sebastian Kurz (OVP) začal vše tím, že obvinil kancléře z "otrávení" rakouské politiky "špinavými metodami". Kernova strana ztrácí popularitu poté, co bylo odhaleno, že kancléřův nyní už bývalý poradce Tal Silberstein na facebooku spravoval dvě stránky, které šířily falešné zprávy o Kurzovi a vinily ho z antisemitismu a xenofobie.

Kancléř sice odmítá, že by o stránkách měl sebemenší tušení, jeho strana sociálních demokratů (SPO) však zažívá jednu z vůbec nejhorších volebních preferencí, podle průzkumu má nyní méně hlasů než pravicová FPO. "Otrávil jste rakouské klima metodami importovanými do Evropy," nařkl Kurz Kerna v narážce na to, že Tal Silberstein je izraelský kontroverzní lékař.

Ani kancléř však nehodlal zůstat pozadu a mladého šéfa lidovců obvinil z toho, že jeho strana uplácela členy Silbersteinova týmu, aby jim poskytli kompromitující materiály. "Nehrajte si na obětního beránka, pracoval jsem s vámi 15 měsíců," snažil se vrátit Kern úder.

Že vystoupení nebude patřit mezi ty nejklidnější, se vědělo už týdny dopředu. Od té doby, co vyšly najevo aktivity Tala Silbersteina se strany vzájemně přes média obviňují z nekalostí. Hodinová debata si tak vysloužila v médií označení "nenávistná". Političtí rivalové se také neshodli v otázce uprchlíků a daňové reformy.

Zatímco sociální demokraté se do voleb už nejspíš nezotaví, Sebastian Kurz jede sebevědomě dál. Jako ministr zahraničí se angažoval v uzavření balkánské trasy, a nyní by chtěl ukončit i tu přes Středozemní moře. Jeho neoblomný postoj vůči uprchlíkům zajistila jeho straně popularitu a nyní pravděpodobně míří pro vítězství ve volbách i post nejmladšího kancléře v dějinách Rakouska.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová kapitola migrační krize? Problémy se přesouvají do další evropské země

20.01.2018 18:33 Madrid - Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) varuje, že počet přistěhovalců…

Francie truchlí: Zemřel jeden z nejslavnějších šéfkuchařů světa, bylo mu…

20.01.2018 17:36 Aktualizováno Paříž - Ve věku 91 let zemřel Francouz Paul Bocuse, jeden z nejznámějších šéfkuchařů světa. Stál u…

Farage byl zapojen do skandálu kolem Trumpa a ovlivňování voleb? Prý…

20.01.2018 17:29 Londýn – Někdejší šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage se…

Let z Británie na Mauritius měl zpoždění kvůli pilotovi, zřejmě byl opilý

20.01.2018 17:20 Londýn – O pořádný rozruch se postaral pilot letadla společnosti British Airways z londýnského…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama