Rozhádaní politici v Rakousku: Kurz si hraje na neviňátko, kancléř Kern zase otrávil společnost

Vídeň - Na začátku vůbec první televizní debaty před rakouskými volbami si současný kancléř Christian Kern potřásl rukou s mladým vůdcem lidovců Sebastianem Kurzem, oba politici rozdávali zářivé úsměvy na všechny strany. Jen co však usedli do křesel a začalo živé vysílání, rivalové se začali vzájemně napadat. Tématem byly uprchlíci i špinavá kampaň sociálních demokratů.

Přidejte svůj názor

Christian Kern

Jednatřicetiletý Sebastian Kurz (OVP) začal vše tím, že obvinil kancléře z "otrávení" rakouské politiky "špinavými metodami". Kernova strana ztrácí popularitu poté, co bylo odhaleno, že kancléřův nyní už bývalý poradce Tal Silberstein na facebooku spravoval dvě stránky, které šířily falešné zprávy o Kurzovi a vinily ho z antisemitismu a xenofobie.

Kancléř sice odmítá, že by o stránkách měl sebemenší tušení, jeho strana sociálních demokratů (SPO) však zažívá jednu z vůbec nejhorších volebních preferencí, podle průzkumu má nyní méně hlasů než pravicová FPO. "Otrávil jste rakouské klima metodami importovanými do Evropy," nařkl Kurz Kerna v narážce na to, že Tal Silberstein je izraelský kontroverzní lékař.

Ani kancléř však nehodlal zůstat pozadu a mladého šéfa lidovců obvinil z toho, že jeho strana uplácela členy Silbersteinova týmu, aby jim poskytli kompromitující materiály. "Nehrajte si na obětního beránka, pracoval jsem s vámi 15 měsíců," snažil se vrátit Kern úder.

Že vystoupení nebude patřit mezi ty nejklidnější, se vědělo už týdny dopředu. Od té doby, co vyšly najevo aktivity Tala Silbersteina se strany vzájemně přes média obviňují z nekalostí. Hodinová debata si tak vysloužila v médií označení "nenávistná". Političtí rivalové se také neshodli v otázce uprchlíků a daňové reformy.

Zatímco sociální demokraté se do voleb už nejspíš nezotaví, Sebastian Kurz jede sebevědomě dál. Jako ministr zahraničí se angažoval v uzavření balkánské trasy, a nyní by chtěl ukončit i tu přes Středozemní moře. Jeho neoblomný postoj vůči uprchlíkům zajistila jeho straně popularitu a nyní pravděpodobně míří pro vítězství ve volbách i post nejmladšího kancléře v dějinách Rakouska.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO je pod útokem, varuje prestižní server. Ale úplně jinak, než byste…

27.04.2018 10:20 Brusel - NATO je pod útokem. Ten ale nesměřuje na jeho členské státy, nýbrž spíš na zaměstnance…

Francie a Německo prohlubují vojenskou spolupráci, podepsaly historickou…

27.04.2018 07:20 Berlín - Německo a Francie chtějí Evropu vojensky osamostatnit od Spojených států. Dohodly se proto…

Kriminalita migrantů? Mladí Afričané dělají problémy. Nemají co ztratit,…

26.04.2018 21:57 Aktualizováno Berlín - Studie provedená německou federální policií (BKA) o kriminalitě migrantů zjistila, že…

V Itálii se možná rýsuje vláda, PD bude jednat s Hnutím pěti hvězd

26.04.2018 20:49 Řím - Vedení italské Demokratické strany (PD) bude za týden jednat o možné vládní koalici s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama