Státní zaměstnanci proti Macronovi: Francii paralyzovala stávka kvůli zákoníku práce

Paříž - Francii dnes ochromil protest proti pracovní reformě prezidenta Emmanuela Macrona. Kontroverzní změny by měly vést mimo jiné ke zmrazení platů státních zaměstnanců, zrušení náhrad za první den pracovní neschopnosti a propouštění.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Emmanuel Macron, prezident Francie

Změny zákoníku práce mají dle Macrona zvětšit pružnost firem v přijímání a propuštění zaměstnanců a snížit dlouhodobě vysokou nezaměstnanost. Státní sektor by na jejím základě mělo do roku 2022 opustit 120.000 zaměstnanců. Stávku svolalo poprvé za posledních deset let společně všech devět odborových svazů sdružujících 5,4 milionu státních zaměstnanců.

Podle společnosti Air France bude dnes kvůli stávce nutné zrušit asi 25 procent vnitrostátních letů. Letů do zahraničí by se protest nijak dotknout neměl. Bez výrazných omezení by měl fungovat provoz na železnici.

Ministerstvo školství v prohlášení uvedlo, že se do stávky zapojilo asi 17 procent všech učitelů po celé zemi. Podle odborářů jich do práce nepřišlo ale 35 až 50 procent.

Zavřené byly dnes i školní jídelny či mateřské školy. Například v jihofrancouzském přístavním městě Marseille zůstaly dnes zavřené tři čtvrtiny školních jídelen a 80 procent školek, uvedla AFP. Neučilo se dnes také na některých středních školách v Paříži. Vchody do nich blokovali na znamení solidarity s odboráři sami středoškoláci. "Ruší všechna sociální opatření, která by měla chránit ty nejslabší a dělníky," uvedla Sandrine Amoudová, jedna ze stávkujících učitelek v hlavním městě.

Jean-Claude Mailly, předseda odborů Force Ouvrière (FO), které často sledují tvrdou linii, vyzval dnes na shromáždění v Lyonu prezidenta Macrona, aby skončil s úspornými opatřeními na úkor státních zaměstnanců.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení, vzpoura, nová doba. Světový tisk hodnotí volby v Česku

22.10.2017 15:19 Aktualizováno Praha - Západoevropská média píší dnes o nové éře po českých parlamentních volbách, které změnily…

Rakousko-Uhersko míří doprava, hodnotí polský tisk české volby

22.10.2017 14:36 Varšava - Rakousko-Uhersko kráčí doprava, sociální demokraté jsou v celé Evropě na ústupu, píše v…

V severní Itálii se konají referenda o větší autonomii

22.10.2017 11:40 Milán/Benátky - V severoitalských regionech Benátky a Lombardie hlasují voliči v nezávazných…

Německé noviny tepou Babiše. Píší o skeptickém postoji k EU a migraci

22.10.2017 10:46 Aktualizováno Berlín - Jako euroskeptika a odpůrce uprchlické politiky kancléřky Angely Merkelové charakterizují…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama