Itálie vrací uprchlíky do Libye? Rada Evropy žádá vysvětlení jejích operací na moři

Řím -  Itálie by měla vysvětlila své operace u libyjského pobřeží. Podle agentury Reuters ji o to požádal komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky

Komisař upozornil, že pokud se Itálie podílí na vracení migrantů do Libye, odporuje její jednání mezinárodním smlouvám. Reaguje tak na zprávu, že loď italského námořnictva na konci září asistovala libyjské pobřežní stráži, která našla dva čluny s 228 migranty. Libyjci uprchlíky posléze dopravili zpět na africkou pevninu.

Pokud se Itálie aktivně podílí na vracení migrantů do Libye, „kde jim hrozí mučení, nelidské či nedůstojné zacházení, anebo trest", porušuje Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv, uvedl Muižnieks.

Zadržovací centra pro uprchlíky v Libyi označila Organizace spojených národů za nelidská, a to kvůli zneužívání, ke kterému v nich dochází, i kvůli nedostatku základní hygieny, lékařské péče a jídla.

Italský ministr vnitra Marco Minniti řekl agentuře ANSA, že italské lodě nikdy migranty zachráněné či zastavené na moři do Libye nevracejí. „Itálie poskytuje libyjské pobřežní stráži výcvik, vybavení a logistickou podporu, na vracení migrantů do Libye se nepodílí," dodal.

Torpédoborec Andrea Doria podle italského námořnictva libyjské pobřežní hlídce 27. září, kdy vzala na palubu 228 migrantů, poskytl záchranné vesty.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákaz zahalování obličeje? Rakouská policie chtěla pokutovat pacienta s…

24.04.2018 08:37 Vídeň - Rakouská policie chtěla uložit pokutu 80 eur (přes 2000 Kč) muži, který na ulici nosil…

Grónsko, snící o nezávislosti, dnes volí parlament

24.04.2018 07:58 Nuuk - V Grónsku se dnes uskuteční volby, v nichž se rozhodne o obsazení 31 křesel místního…

Tusk vypovídal v případu letecké katastrofy u Smolensku

23.04.2018 22:04 Aktualizováno Varšava - Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes vystoupil jako svědek před varšavským soudem v…

Brexit: Mayová utrpěla další porážku, tentokrát od Sněmovny lordů

23.04.2018 21:58 Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová čelí při řízení odchodu své země z Evropské unie dalšímu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama